3 sprytne pomysły na malowanie ścian

Malowanie ścian to jeden z najpopularniejszych oraz najłatwiejszych sposobów na odświeżenie wnętrza. Może odmienić przestrzeń, dodać koloru i stylu, a jednocześnie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Chcesz szybko przearanżować swój dom lub mieszkanie? Potrzebny Ci sprytny pomysł na malowanie ścian? Przygotowaliśmy trzy inspiracje, które pozwolą stworzyć niebanalny wystrój przy pomocy farby i wałka lub pędzla.

Źródło zdjęcia: Unsplash

Efekt ombre

Jeśli inspiracji związanych z aranżacją domu lub mieszkania szukasz w internecie, na pewno prędzej czy później trafisz na efekt ombre. To bardzo modny i popularny pomysł na malowanie ścian, który wprowadza do wnętrza bardzo ciekawą dekorację. Metoda polega na stopniowym przechodzeniu kolorów od jasnych do ciemniejszych lub od jednego odcienia do drugiego. Możesz zastosować ten efekt na całej ścianie bądź tylko na jej wybranych fragmentach, takich jak narożniki czy wnęki.

Aby osiągnąć efekt ombre, potrzebujesz farb w dwóch lub większej liczbie odcieni tego samego koloru. Zacznij od najjaśniejszego odcienia i pomaluj np. dolną część ściany, na której wcześniej taśmą malarską oznaczysz miejsca łączenia poszczególnych tonacji. Następnie stopniowo nakładaj farbę w coraz ciemniejszym odcieniu tworząc płynne przejście pomiędzy kolorystycznymi tonami. Ważne jest, aby farby były jeszcze mokre, kiedy je łączysz na ścianie przy pomocy pędzla lub gąbki.

Geometryczne wzory

Geometryczne wzory to kolejny kreatywny sposób na dekoracyjne i niebanalne ściany. Możesz wykorzystać prostokąty, trójkąty, linie czy inne kształty, aby stworzyć unikalne kompozycje. Ten pomysł nadaje się zarówno do pomalowania całej ściany, jak i do tworzenia akcentów na wybranych jej fragmentach.

Aby uzyskać geometryczne wzory, możesz użyć taśmy malarskiej. Najpierw zdecyduj, jakie kształty chcesz umieścić na ścianie i oznacz je ołówkiem. Następnie przyklej taśmę malarską wzdłuż zaznaczonych linii. Upewnij się, że taśma jest dokładnie przylepiona do ściany, zapobiegnie to przeciekaniu farby. Kiedy ściana z szablonem jest już dokładnie przygotowana, możesz zacząć malować. Wybierz odcienie, które będą tworzyć kontrast z podstawowym kolorem ściany. Taśmę malarską należy usunąć, gdy farba jest jeszcze wilgotna, zawsze kieruj się instrukcją danego produktu. Pomysł na malowanie ścian (www.beckers.pl) w geometryczne wzory jest bardzo łatwy w zastosowaniu, a efekt pozytywnie Cię zaskoczy!

Ściana w kontrastowym kolorze

Jeśli szukasz szybkiego sposobu na odmianę swojego wnętrza, malowanie jednej ściany w kontrastowym kolorze może być idealnym rozwiązaniem. To proste, ale skuteczne podejście aranżacyjne, odmieniające atmosferę pomieszczenia i dodające mu estetycznej dynamiki.

Wybierz ścianę, która jest najbardziej widoczna, bądź pełni rolę tła dla mebli lub dekoracji. Następnie znajdź kolor, kontrastujący z resztą pomieszczenia. Może to być intensywny odcień, taki jak: czerwony, niebieski czy zielony. Pomaluj wybraną ścianę w tym kontrastowym kolorze, pozostawiając resztę ścian w bardziej neutralnej tonacji – np. bieli lub szarości. Efekt kontrastu przyciągnie wzrok od razu po wejściu do danego wnętrza. Zwróci również uwagę na element, znajdujący się w pobliżu takiej ściany – np. Twój ulubiony obraz czy designerską sofę.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!