5 powodów, dla których warto uprawiać samodzielnie owoce i warzywa

Obecnie coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, co spożywa, stając się bardziej świadomymi konsumentami. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie zdrowych produktów spożywczych jest ich samodzielna uprawa. To jednak niejedyny powód, dla którego warto zainwestować we własne owoce i warzywa. Sprawdź pozostałe z nich.

Świeże owoce i warzywa zawsze pod ręką

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto samodzielnie uprawiać owoce i warzywa, jest możliwość ich spożywania zawsze w świeżej postaci. Kupując produkty w sklepie, nigdy nie masz pewności, jak długo były one przechowywane i transportowane. Nie wiesz też, czy są odpowiedniej jakości oraz czy wciąż znajduje się w nich odpowiednia ilość wartości odżywczych. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne uprawianie owoców i warzyw, niemalże zawsze będziesz mieć pod ręką świeże produkty spożywcze, a tym samym bogate w wartości odżywcze (no może poza okresem zimowym, jednak zawsze możesz zrobić z nich własne przetwory). Nie da się ukryć, że jest to bardzo przyjemny sposób na spędzanie czasu. Jeśli masz na swoim terenie szklarnie ogrodowe w ogrodosfera.pl, możesz w każdym momencie przejść się po świeże owoce i warzywa. Masz też pewność, że są one przechowywane w odpowiedni sposób, bo tego typu konstrukcje są przystosowane do zapewnienia jak najlepszych warunków. 

Oszczędność pieniędzy

Zazwyczaj koszt uprawy własnych roślin jest znacznie niższy niż cena za podobne zakupy w sklepie. W supermarkecie płacisz bowiem nie tylko za sam produkt, ale także za koszty związane z transportem, magazynowaniem, a także marżę sprzedawcy. Natomiast produkując własne owoce i warzywa oszczędzasz na tych opłatach. Oczywiście zamiast tego musisz poświęcić więcej czasu na uprawę, jednak w efekcie więcej pieniędzy pozostaje w Twoim portfelu. Samodzielna produkcja może mieć jeszcze jedną zaletę, jeśli jeździsz na zakupy do supermarketów i kupujesz duże ilości jedzenia, które później lądują w śmietniku. Dzięki własnej uprawie będziesz mógł mieć pełną kontrolę nad ilością zbieranego plonu, a dzięki temu wykorzystasz wszystkie owoce i warzywa, zamiast je wyrzucać.

Piękna przestrzeń obok Twojego domu

Uprawa owoców i warzyw może także pełnić funkcję dekoracyjną. Rozkwitające drzewa, kiełkujące warzywa czy owocujące krzewy potrafią wyglądać niesamowicie. Tym bardziej jeśli zdecydujesz się je umieścić w odpowiednim miejscu, np. w szklarni ogrodowej. Jest to konstrukcja przypominająca swoim wyglądem domek, którą tworzy się z metalu i szkła. Służy ona kontrolowanej uprawie roślin, dzięki której mają one warunki do optymalnego wzrostu. Jednocześnie takie szklarnie są odporne na promienie UV i uszkodzenia mechaniczne, dlatego warzywom niestraszny jest grad, wiatr czy intensywne opady. 

Nie da się także ukryć, że świetnie wyglądają. Mogą być ozdobą ogrodu, miejscem, gdzie będziesz spędzać swój wolny czas czy przestrzenią, w której zakwitną Twoje kwiaty tarasowe w trakcie surowej zimy.

Ruch na świeżym powietrzu

Uprawa własnych owoców i warzyw to także sposób na aktywność fizyczną oraz zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Praca w ogrodzie wymaga angażowania różnych grup mięśni, co sprzyja wzmocnieniu kondycji fizycznej i pozytywnie wpływa na cały organizm. Jest również sposobem na odstresowanie się i relaks. To z kolei pozytywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne oraz redukuje negatywne skutki stresu. Okazuje się więc, że uprawa własnych roślin może pomóc Ci zachować dobre samopoczucie nie tylko ze względu na odpowiedniej jakości pożywienie, ale także regularną aktywność fizyczną.

Troska o planetę

Czy wiesz, że uprawiając własne owoce i warzywa, możesz jednocześnie troszczyć się o planetę? Kupując produkty w sklepie, zazwyczaj nie masz wpływu na to, jakie metody uprawy były stosowane. Nie wiesz, czy użyto pestycydów i nawozów chemicznych, a także skąd pochodzą rośliny. Nie kontrolujesz także, jak daleko musiały zostać przetransportowane, aby trafić na Twój stół, co z kolei wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Wszystkie te aspekty sprawiają, że produkty spożywcze ze sklepowych półek mają negatywny wpływ na środowisko. Uprawiając natomiast swoje własne rośliny, możesz zadbać o zrównoważoną uprawę poprzez stosowanie naturalnych metod walki ze szkodnikami i chorobami, a także wykorzystanie naturalnych źródeł nawożenia.

Artykuł powstał przy współpracy z ogrodosfera.pl

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!