6 miejsc, które są wizytówką Twojego domu

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze – na pewno słyszałeś o takim stwierdzeniu. I jest w tym dużo prawdy, zarówno jeśli chodzi o nasz wygląd, jak i estetykę domu czy mieszkania. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o miejsca, które są wizytówką Twojego domu. Na które z nich zwrócić uwagę?

Przedpokój – wizytówka mieszkania

Jeśli mieszkasz w bloku, wieżowcu czy kamienicy, istotnym miejscem jest przedpokój. Pamiętaj o tym, że rozpoczyna się on już drzwiami wejściowymi, które powinny być estetyczne (regularnie czyszczone!) i spójne z wnętrzem. Przedpokój powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także praktyczny, dlatego warto tu postawić na meble 2w1, jasne odcienie i zagospodarowanie każdego wolnego zakątka. Luzem rzucone okulary słoneczne czy klucze powinny mieć też swoje miejsce. Trzeba też odpowiednio zaprojektować oświetlenie, aby całe pomieszczenie wydawało się przestronne. Przedpokój to wizytówka Twojego mieszkania, ale trzeba zadbać też o to, co dokładnie widać na wprost drzwi wejściowych. Zwróć uwagę na ten fragment, który na pewno przykuwa wzrok gości.

Ogrodzenie – wizytówka domu

W domach jednorodzinnych sprawa wygląda nieco inaczej, a pierwsze na co zwracamy uwagę, jest ogrodzenie. Możliwości jest naprawdę wiele, a wybór materiału zależy od stylu całego budynku, możliwości finansowych oraz funkcjonalności, na jakich zależy właścicielom. Alternatywą dla klasycznej siatki jest ogrodzenie panelowe, ekologicznym rozwiązaniem jest drewno, a beton skutecznie izoluje teren posesji od sąsiadów. 

Elewacja w domach jednorodzinnych

Wybór elewacji najczęściej zależy od tego, z jaką konstrukcją budynku mamy do czynienia. Aktualnie jest tyle możliwości na rynku, że z łatwością można uzyskać efekt ceglanej chaty, nowoczesnej stodoły czy klasycznego domu jednorodzinnego. Kolor elewacji warto dopasować do innych elementów wykończeniowych budynków, a wśród nich: dachu, ogrodzenia, schodów, balustrad oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Najczęściej jednak można spotkać się z jasnymi odcieniami i nie ma w tym nic dziwnego. Ciemne kolory takie jak grafit, granat czy czerń mają niski współczynnik odbicia światła. Specjaliści nie zalecają takiego rozwiązania, dlatego radzą, aby pokrywać nimi wyłącznie fragmenty elewacji.

Ścieżka do drzwi wejściowych

Tuż po przekroczeniu ogrodzenia, goście i domownicy widzą wiele ważnych elementów domu. Wizytówką posesji jest także ścieżka do drzwi wejściowych. Podobnie jak w przypadku elewacji, warto zachować spójność z innymi elementami wykończeniowymi.

Ogród – natura i piękna wizytówka domu

Mając dom jednorodzinny oczywiście nie możemy zapomnieć o ogrodzie! Estetycznie docięte krzewy i drzewka, zadbany trawnik i elementy dekoracyjne to podstawa. 

Balkon albo taras – w blokach i wieżowcach

W bloku i wieżowcu zamiast ogrodu, mamy balkony i tarasy. One także stanowią wizytówkę mieszkania. Patrząc od zewnątrz, przestrzeń powinna być spójna i estetyczna, nawet zimą. Patrząc od wewnątrz, balkon i taras stanowią przedłużenie mieszkania.

[art. sponsorowany]

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!