Zawsze marzyłam o miejscu na świeżym powietrzu, w którym można odpocząć i – w moim przypadku – też popracować. Okazało się, że na balkonie w bloku czy wieżowcu też można stworzyć świetną atmosferę. Wszystko zależy od aranżacji, pomysłu, praktycznych mebli i odrobiny wolnego czasu. Dziś pokażę Ci, jak może wyglądać mały balkon w bloku – inspiracje, meble, dodatki i podłoga.
Mały balkon w bloku – oaza spokoju
Mały balkon w bloku może być świetnym miejscem do wypoczynku i oazą wyciszenia. Mieliśmy do dyspozycji całkiem sporą przestrzeń – 429 x 131 cm. Jednak nawet w przypadku mniejszych balkonów w bloku czy wieżowcu możesz odpocząć. Ten wpis może zainspiruje Cię do zmian! :)
Po pierwsze: podłoga!
Wiele osób się zastanawia, jaka podłoga na balkon w bloku jest najlepsza. Na naszej wolnej przestrzeni, jak w większości tego typu w blokach, był wyłącznie beton. Zdecydowaliśmy się na płytki podłogowe z tworzywa sztucznego w ciemnoszarym odcieniu, które można zamontować samodzielnie.
Plusem takich płytek jest łatwość w utrzymaniu czystości i dopasowanie każdego elementu do całego podłoża. Można je samodzielnie dociąć, a składanie przypomina trochę dopasowywanie klocków :). Wcześniej podłoża nie trzeba specjalnie przygotowywać. Warto oczywiście zalepić większe dziury, jednak nawet jeśli powierzchnia nie będzie idealnie równa, podłoga na balkonie w bloku będzie estetyczna i praktyczna. Płyty podłogowe są przede wszystkim szybkie w montażu, co jest ich dużym atutem i u nas wygrały z konkurencją. Kupiliśmy je w IKEA.
Oczywiście płytki podłogowe występują także w wersji drewnianej. Wtedy mały balkon na balkonie będzie mógł mieć charakter boho, klasyczny albo bardziej rustykalny. Trzeba jednak pamiętać o ciągłej pielęgnacji i impregnacji. Inaczej wilgoć czy zanieczyszczenia mogą ją zniszczyć.
Dokładne wymiary i meble na mały balkon w bloku
Ważny jest dokładny pomiar nie tylko podłogi, ale także szerokości i długości na wyższym poziomie. Dlaczego? Przyda się on do zakupu mebli ogrodowych. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie zakamarki i wcięcia, które mogą ograniczać przestrzeń. Zawsze marzyłam o narożniku na balkonie, żeby móc wyciągnąć nogi. Okazało się, że możemy sobie pozwolić na coś takiego za pomocą gotowych modułów z technorattanu, które dostaliśmy na Allegro. Przestrzeń przed narożnikiem jest ograniczona, ale mały stolik zdecydowanie wystarczy. Okazuje się, że meble na mały balkon można z łatwością dopasować do powierzchni – modułowe modele są bardzo proste w modyfikacji, ustawieniu różnych konfiguracji.
Nie mogę też zapomnieć o naszym cudzie! Bujak na balkonie bez problemu się zmieścił, choć była misja, żeby zmieścić go do windy. Warto sprawdzić wymiary różnych modeli, bo są wersje mniejsze i większe. To udany sposób na relaks, możesz mi uwierzyć.
Ciekawym pomysłem są też wąskie kanapy, które nie mają ogromnego i zabierającego miejsca oparcia albo drewniane ławki. Możesz także wybrać zestaw składany, który będzie funkcjonalny i sprawdzi się nawet na małym balkonie w bloku.
Źródło: ceneo.pl
Dodatki na balkon w bloku
W naszym przypadku balkon ma służyć wyłącznie do odpoczynku i relaksu, w dodatku dla mnie jako doskonała aura do pracy. Właśnie dlatego zarówno meble, jak i dodatki, dobierane były w ten sposób. Możesz jednak postawić na miejsce do przechowywania – w sklepach są specjalne siedziska ze skrzynkami lub kosze wiklinowe, w których schowasz drobiazgi. Jestem ogromnym alergikiem, dlatego roślinność ograniczona jest do minimum. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie balkonu bez pięknych kwiatów i krzewów, zaplanuj na to dodatkowe miejsce, np. wiszące doniczki, drewniane skrzynki z kwiatami czy doniczki z uchwytem, które możesz zawiesić na balustradzie.
Na nasz mały balkon w bloku wybraliśmy metalową kratę w czarnym kolorze, która kolorem pasuje do wykończenia mebli. Dostaliśmy je w IKEA. Na niej umieściliśmy dwie doniczki i girlandę z żarówkami. Takie oświetlenie możesz dostać tutaj. Wieczorem to wygląda naprawdę świetnie. Nie mogło też zabraknąć lampki LED i świeczek, które dostępne są tutaj.
Praktycznym meblem na balkon okazał się także stolik z wyjmowaną tacą z IKEA, który jest niewielki, ale świetny do przenoszenia. Niektóre balkony w blokach, np. na parterze czy pierwszym piętrze z nieciekawym widokiem wymagają dodatkowej osłony. Można to zrobić za pomocą specjalnych tekstyliów, technorattanu czy bambusowej maty. U nas jedna część jest zasłonięta, a druga odsłonięta, co dla nas jest świetnym rozwiązaniem, bo widok z 8. piętra jest niesamowity! :) Oczywiście must have na balkonie to tekstylia, które zawsze dodają przytulności, czyli poduszki i koc.