Bateria umywalkowa – jak wybrać idealny model do swojej łazienki?

Jednym z najważniejszych elementów łazienki jest bez wątpliwości bateria umywalkowa. Używamy jej każdego dnia do mycia rąk czy zębów, więc powinna być nie tylko wygodna w stosowaniu, ale także estetyczna i funkcjonalna. W dzisiejszych czasach rynek oferuje wiele różnych modeli, co sprawia, że wybór odpowiedniego dla nas może być trudny. W poniższym artykule omówimy najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę, wybierając idealną baterię umywalkową.

Rodzaje baterii umywalkowych

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje baterii umywalkowych: jedno- i dwuuchwytowe. Baterie jednouchwytowe są bardziej popularne i łatwiejsze w obsłudze, ponieważ jednym ruchem można ustawić temperaturę i ilość wody. Są one także bardziej oszczędne w zużyciu wody, dzięki temu, że nie trzeba ustawiać dwóch osobnych kranów. Natomiast baterie umywalkowe dwuuchwytowe są tradycyjnym rozwiązaniem, które nadal cieszy się popularnością, szczególnie w bardziej klasycznych łazienkach. Pozwalają one na dokładniejsze ustawienie temperatury wody, ale wymagają więcej pracy przy ustawianiu jej ilości.

Wiele osób zastanawiając się nad rodzajem baterii umywalkowej myśli przede wszystkim o typie jej instalacji. Baterie naścienne montuje się bezpośrednio do ściany, co pozwala na większą swobodę w ustawieniu umywalki. Bardzo popularne są teraz te w wersji podtynkowej, jak np. bateria umywalkowa Essence Hard Graphite 19408A01 Grohe. Natomiast nablatowe montuje się bezpośrednio na umywalce, co zawęża możliwość wyboru pozycji umywalki, ale z drugiej strony – taka opcja ogranicza chlapanie wodą na blat.

Właściwości i funkcjonalność baterii umywalkowej

Przy wyborze baterii umywalkowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które wpłyną na wygodę użytkowania oraz oszczędność zużycia wody. Jedną z ważniejszych cech jest perlator, czyli specjalna końcówka baterii, która mieszając strumień wody z powietrzem, zwiększa ilość pęcherzyków powietrza i dzięki temu redukuje ilość zużywanej wody. Fani takiego rozwiązania polecają szczególnie baterię umywalkową Keria Czarny Mat AREX.2001BL Excellent.

Kolejną ważną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość regulacji temperatury i ilości wody. W przypadku baterii jednouchwytowych, regulacja ta odbywa się za pomocą specjalnego dźwigni lub pokrętła, które umożliwia płynną zmianę jej ilości i temperatury. W przypadku baterii dwuuchwytowych, każda z uchwytów odpowiada osobno za regulację temperatury i ilości wody.

Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego wykonana jest bateria. Na rynku dostępne są produkty wykonane z różnych surowców, takich jak: stal nierdzewna, chrom, mosiądz, czy też brąz. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Na przykład baterie chromowane (bateria umywalkowa podtynkowa Y Chrom Y1215CR Omnires) są łatwe w utrzymaniu czystości, ale mogą tracić swój blask po pewnym czasie użytkowania, jeśli o nie nie zadbamy. Baterie mosiężne natomiast są bardzo trwałe, ale wymagają regularnego polerowania.

Niezależnie od tego, ku jakim rozwiązaniom się skłaniamy, przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby. Warto przemyśleć, w jaki sposób oraz do jakich czynności chcemy stosować baterię umywalkową, wtedy kwestie takie jak, np. niezbędne funkcje będą dla nas łatwiejsze do zaadresowania.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!