Granit, marmur, piaskowiec czy trawertyn to szlachetne kamienie, które wykorzystuje się w produkcji różnorodnych wyrobów. Wiele z nich nadaje się do stworzenia blatu kamiennego w kuchni, który będzie się prezentować elegancko i niebanalnie. Sprawdź, dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie oraz na co zwrócić uwagę wybierając firmę wykonującą blat na zamówienie.
Z czego może być wykonany blat kamienny w kuchni?
Blat kuchenny kamienny może być wykonany z granitu. Ma on wysokie właściwości wytrzymałościowe, dobrze się go poleruje i są całkowicie wodoodporne. Może pochwalić się niską nasiąkliwością, a po impregnacji lub żywicowaniu, nie trzeba się tym przejmować. Dzięki zawartości kwarcu blat kamienny kuchenny z granitu jest odporny na ścieranie i zarysowanie.
Niezwykle elegancki i utrzymujący się ostatnio w trendach wnętrzarskich jest blat kamienny z marmuru. To materiał nieco mniej twardszy od granitu. Charakteryzuje się specyficzną strukturą, która przypomina cienkie lub grubsze żyłki na jednolitym tle. Ma małą ścieralność, niską nasiąkliwość oraz wysoki poziom połysku. Marmur warto polerować. Aby marmur był odporny na działanie środków chemicznych, a nawet działanie niektórych produktów spożywczych, warto go zaimpregnować lub poddać żywicowaniu. Warto też wspomnieć, że taki blat kuchenny kamienny jest nieodporny na zarysowania, więc trzeba o niego dbać.
Podobnym materiałem jest trawertyn, jednak ten kamień jest bardziej kruchy. Po żywicowaniu można go polerować na błysk. Blat kuchenny z trawertynu charakteryzuje się trójwymiarową powierzchnią, licznymi porami, dlatego trzeba go odpowiednio obrobić przed montażem.
Dzięki nowoczesnym metodom produkcji do wykonania blatu kamiennego wykorzystuje się tzw. kwarcowe konglomeraty, które występują w wielu odcieniach. Z tego materiału można wykonać powierzchnię, która ma grubość nawet 2 centymetry. Łatwo się go tnie i poleruje, co przekłada się na szerokie możliwości w praktyce. Kwarcowe konglomeraty są odporne na uszkodzenia mechaniczne i mają bardzo dużą wytrzymałość, jeśli chodzi o zarysowania i ścieranie. Jego twardość do 6-7 stopni w skali Mohsa na 10. Na takim blacie kuchennym możesz postawić gorący garnek czy kubek z kawą, bo jest on odporny na wysoką temperaturę.
Blat kamienny w kuchni – o tym musisz pamiętać!
Kamień to materiał, który przetrwa w warunkach kuchennych nawet kilkadziesiąt lat. Jest dość twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie jeśli będzie odpowiednio zaimpregnowany. Blat z kamienia jest też ognioodporny, dlatego bez problemu można go montować bezpośrednio obok kuchenki gazowej. Występuje w wielu odcieniach, dlatego można go dopasować do stylistyki wnętrza. Nie można też nie wspomnieć o tym, że wygląda bardzo elegancko.
Choć na pozór wydaje się, że kamień naturalny jest bardzo trudny w czyszczeniu, to tak naprawdę zadbasz o niego w łatwy sposób. Trzeba pamiętać o usuwaniu plam na bieżąco, jednak nie wykorzystując do tego silnych środków chemicznych. Wystarczy delikatny płyn do mycia naczyń, woda i miękka ściereczka.
Warto wykonać blat na zamówienie, aby był precyzyjnie dopasowany do potrzeb Twojego wnętrza. Firma taka jak SLAB Żołnierczyk korzysta z kilkudziesięciu gatunków kamienia oraz nowoczesnych urządzeń. Dzięki temu zarówno kształt, jak i wymiar będą idealnie dostosowane do kuchni.
Art. sponsorowany