Planujesz remont łazienki? Zastanawiasz się, jak rozstrzygnąć kwestię kabiny prysznicowej? Kuszą Cię nowoczesne kabiny typu walk-in, ale nie wiesz, czy taki rodzaj prysznicu sprawdzi się w Twojej łazience? Dowiedz się, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań i co wybrać – brodzik czy odpływ liniowy.
Co to jest odpływ liniowy?
Odpływ liniowy nowoczesne rozwiązanie, które zastępuje brodzik prysznicowy. Zasada jego działania polega na grawitacyjnym odprowadzaniu wody. Podłoga w miejscu, gdzie jest zaplanowany prysznic, jest nieco pochylona, dzięki czemu woda może spłynąć do rynienki odpływu i syfonu, który znajduje się pod podłogą lub zamontowany jest w ścianie. W przypadku tego typu rozwiązania konieczne jest docinanie kafli i ułożenie ich w tzw. kopertę.
Jakie są zalety odpływu liniowego?
Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku małych łazienek. Rezygnując z brodzika, możesz zyskać dodatkową przestrzeń. Prysznic z odpływem liniowym można zaplanować praktycznie wszędzie, jeśli oczywiście dobrze zaplanujesz spadek posadzki, aby woda mogła swobodnie spływać. Może to być niewielka wnęka, czy przestrzeń tuż przy innych elementach w łazience np. WC. Jeśli zdecydujesz się na kabinę otwartą walk-in (bez drzwi) lub zastosujesz drzwi harmonijkowe, optycznie powiększysz swoją łazienkę.
Estetyka to kolejna zaleta tego sposobu na aranżację prysznica. Niewątpliwie zastosowanie odpływu liniowego sprawia, że pomieszczenie jest bardziej uporządkowane, „lekkie” i wpisuje się w nowoczesny nurt minimalizmu.
Płaska powierzchnia w tym przypadku korzystniej wypada w porównaniu z brodzikami, jeśli weźmiemy pod uwagę sposób czyszczenia. Prysznice z odpływem liniowym nie mają tylu zakamarków, w których może gromadzić się brud, mydliny czy osadzać kamień. Nowoczesne rozwiązania są przemyślane tak, by maksymalnie ułatwić sprzątanie takiej kabiny.
Nie bez znaczenia jest także kwestia bezpieczeństwa. Prysznic z odpływem liniowym najczęściej projektowany jest tak, aby był pozbawiony trudnych do pokonania progów. Właśnie dlatego polecany jest rodzinom z dziećmi oraz seniorom, a także osobom niepełnosprawnym.
Jakie są wady odpływu liniowego?
O ile kabinę prysznicową możesz zamontować samodzielnie, to z przygotowaniem podłogi do odpływu liniowego jest już większy problem. Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania łazienki i kładzeniem posadzki, cały proces będzie łatwiejszy. W przypadku tego typu rozwiązania raczej nie obędzie się bez fachowców, którzy zaaranżują odpowiednio podłogę i miejsce pod prysznic.
Wadą może być więc sam koszt wykonania. Do wynagrodzenia fachowców, którzy zajmą się wyprofilowaniem posadzki, trzeba jeszcze doliczyć koszt wykonania hydroizolacji, która zabezpieczy pomieszczenia, znajdujące się piętro niżej przed zalaniem. Do wyboru jest kilka rozwiązań np. maty uszczelniające czy folie w płynie oraz taśmy uszczelniające narożniki. Dodatkiem są również specjalne, wodoodporne fugi epoksydowe.
W przypadku tego rozwiązania bardzo łatwo o błąd podczas montażu. Jeśli syfon w takim prysznicu zostanie źle zamontowany, istnieje duże ryzyko jego zatkania, a to spowoduje z kolei, że woda będzie stała i będzie wydzielać nieprzyjemny zapach. Przyczyną może być też zbyt mały kąt nachylenia podłogi tuż przy syfonie.
Ważne!
Odpływ liniowy podłogowy można wykonać tylko, jeśli przewidziano sporą warstwę posadzki — ok. 15 cm. Jeśli mieszkasz w budynku, w którym zastosowano cienkie stropy, nie musisz rezygnować m.in. z kabiny typu walk-in. Możesz zastosować odpływ liniowy ścienny, który będzie wymagał mniejszego zagłębienia w posadzce niż tradycyjny model podłogowy. Warto jednak w takich przypadkach zasięgnąć opinii fachowców.
Ponadto trzeba zadbać o dobrej jakości płytki na posadzce, najlepiej antypoślizgowe, a także dobrać kolor fug. Kamień w wodzie, pozostałości kosmetyków czy osady z mydła, mogą w większym stopniu osadzać się na podłodze. Warto to wziąć pod uwagę, porównując odpływ liniowy a brodzik w łazience.
Dlaczego warto zdecydować się na kabinę prysznicową z brodzikiem?
Pierwszym, przeważającym bardzo często argumentem jest zdecydowane oddzielenie strefy mokrej i suchej. W przypadku brodzika trudniej o zalanie łazienki wodą wydostającą się poza kabinę. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo zalania niższych kondygnacji.
Inną zaletą, która może przesądzić o wyborze tego rozwiązania, jest łatwość montażu. Nie trzeba być mocno doświadczonym fachowcem, by podłączyć tradycyjny, prosty brodzik.
Na taki sposób organizacji prysznica decydowano się do tej pory także, by zaaranżować również miniwannę. Specjalnie wyprofilowane, głębokie i szerokie brodziki pozwalają np. wygodnie wykąpać małe dziecko czy zorganizować im przestrzeń do wyciszającej, wieczornej zabawy.
Użytkownicy, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania, nie muszą jednak poprzestawać na tradycyjnych modelach. Na rynku dostępne są tzw. ultrapłaskie brodziki o wysokości ok. 5 cm. Pozwalają one osiągnąć elegancki efekt przy jednoczesnym optycznym powiększeniu wnętrza. Niskie brodziki ułatwiają także wejście małym dzieciom czy osobom starszym. W przypadku tych drugich, jeśli miejsce na to pozwala, można zdecydować się na większą kabinę z siedziskiem, dzięki czemu prysznic można wziąć w pozycji siedzącej.
Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele modeli. Zakres cenowy jest bardzo różny, więc można wybrać coś dla siebie niezależnie od budżetu. Z powodzeniem można znaleźć satysfakcjonujący model praktycznie w dowolnym kształcie – nie tylko półokrągły, ale i kwadratowy czy prostokątny. Jeśli budżet na to pozwala, można pokusić się także o wykonanie brodzika na zamówienie.
Jakie wady ma brodzik?
Jeśli zastanawiasz się nad reorganizacją starej kabiny prysznicowej i chcesz postawić na nowoczesną stylistkę ultraniskich brodzików, musisz wiedzieć o jednej rzeczy. W przypadku takiego rozwiązania trzeba zadbać o dobry odpływ, co często wiąże się z koniecznością wykonania gruntownego remontu i kucia kafli i posadzki. To z kolei generuje spore koszty. W takim wypadku warto zastanowić się nad zastosowaniem odpływu liniowego.
W zależności od tego, z czego będzie wykonany brodzik, trzeba liczyć się z większą bądź mniejszą odpornością na zarysowania. Na przykład brodziki akrylowe mają delikatną strukturę, nie można ich czyścić ściernymi substancjami, a poza tym, po jakimś czasie mogą matowieć lub żółknąć. Niezbyt odporny na zarysowania będzie także brodzik stalowy o cienkiej warstwie emaliowej.
Brodziki, nawet te niskie, mogą być niefunkcjonalne, jeśli do czynienia mamy z małą łazienką. W przypadku takich pomieszczeń trudno jest zaplanować przestrzeń, by pomieścić wszystkie potrzebne elementy typu WC, umywalka, szafka na przybory higieniczne.
Co wybrać: brodzik czy odpływ liniowy?
Jeśli zastanawiasz się, jakie rozwiązanie wybrać do nieistniejącej jeszcze łazienki, lepiej iść z duchem czasu i postawić na nowoczesny prysznic z odpływem liniowym. Dzięki niemu wnętrze zyska minimalistyczny wygląd, ale też taka aranżacja prysznica jest również praktyczniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jeśli nie stać Cię na kosztowny remont łazienki, który musiałby obejmować kucie kafli i odpowiednie profilowanie posadzki, a zależy Ci na zachowaniu estetycznego charakteru łazienki, postaw na niski model brodzika w prostym, minimalistycznym wydaniu.