Czym czyścić ekran telewizora?

Ekran odbiornika telewizyjnego jest wyjątkowo podatny na zabrudzenia – osiadanie kurzu czy powstawanie odcisków palców. Zarazem jest on także bardzo delikatny, uniemożliwiając stosowanie większości popularnych środków czyszczących. Aby usunąć z niego niechciane ślady, należy sięgać wyłącznie po dedykowane do tego celu preparaty i akcesoria. Czym czyścić ekran telewizora?

Preparaty do czyszczenia ekranu telewizora

W sprzedaży dostępna jest szeroka gama środków chemicznych, stworzonych z myślą o pielęgnacji delikatnego ekranu telewizora. Prócz działania myjącego, dodatkowo dezynfekują one powierzchnię – likwidując bakterie i grzyby. Profesjonalne preparaty nie pozostawiają smug i plam, skutecznie usuwając pył i odciski palców. Wykazują one również właściwości antystatyczne, spowalniając ponowne osadzanie się kurzu. Zazwyczaj będą one odpowiednie do różnego rodzaju urządzeń, m.in. smartfonów, tabletów i laptopów.

Czym czyścić ekran telewizora? Możesz sięgnąć po:

  • chusteczki nasączone środkiem myjącym – jednorazowy produkt, od razu gotowy do użytku,
  • spraye – wydajne i łatwe do aplikacji na ściereczkę,
  • pianki – dobrze radzące sobie z uporczywym brudem i kurzem,
  • gotowe zestawy, złożone z preparatu czyszczącego i szmatki.

Jeśli w swoim domu posiadasz nowoczesny telewizor, koniecznie zwróć uwagę na skład środków do czyszczenia ekranu. Nie powinny one zawierać alkoholu ani acetonu, które mogą nieodwracalnie uszkodzić wrażliwą powłokę monitora.

Nie chcesz korzystać z kupnych środków? Zastanawiasz się, czym czyścić ekran telewizora uwzględniając domowe sposoby? Użyj do tego wody destylowanej. Nie pryskaj jej bezpośrednio na ekran i ramkę, tylko na szmatkę. Następnie wyczyść powierzchnie, odczekaj aż całkowicie wyschnie.

Akcesoria do czyszczenia ekranu telewizora

Aby skutecznie wyczyścić ekran telewizora, nie uszkadzając go i nie pozostawiając smug, skorzystaj z odpowiednich akcesoriów. Najlepszym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry, która dobrze zbiera kurz, nie zostawia włókien oraz nie rysuje delikatnej powierzchni.

Podobne właściwości ma także szmatka bawełniana, która jest nieco tańsza w zakupie – zarazem umożliwiając łatwe wyczyszczenie ekranu. Jeżeli nosisz okulary, być może w swoim domu posiadasz ściereczki dedykowane do pielęgnacji ich szkieł. Nie zostawiają one smug ani rys, skutecznie usuwając pyłki, odciski palców i inne osady.

Sprawdź też: Jak wyczyścić płytę indukcyjną domowym sposobem?

Zaletą wszystkich wyżej wymienionych akcesoriów jest możliwość wielokrotnego prania i suszenia. Dzięki temu są one ekonomiczne oraz przyjazne dla środowiska. Co więcej – w przypadku delikatniejszych zabrudzeń – ekran telewizora możesz wyczyścić z ich pomocą na sucho, bez konieczności stosowania specjalnych środków pielęgnujących.

czyszczenie telewizora

Jak bezpiecznie wyczyścić ekran telewizora?

Same środki chemiczne i akcesoria do konserwacji ekranu to nie wszystko. Musisz bowiem pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zmniejszysz ryzyko uszkodzenia powierzchni oraz łatwiej usuniesz zabrudzenia. Zatem jak czyścić ekran telewizora LED, aby uzyskać optymalny efekt?

Przede wszystkim, zanim przystąpisz do działania odłącz urządzenie od źródła zasilania. Jeśli sprzęt był użytkowany przed chwilą – poczekaj, aż ostygnie. Czyszcząc ciepły monitor, ryzykujesz pojawieniem się nieestetycznych smug.

Pamiętaj! Nie próbuj myć monitora za pomocą płynu do szyb. To błąd popełniany przez wiele osób. Taki detergent często zawiera alkohol, który łatwo może uszkodzić wrażliwą powłokę telewizorów OLED, LED i LCD. Ponadto może mieć w składzie benzen, amoniak albo aceton. Szkodliwe składniki mogą nawet zdjąć zewnętrzną powłokę, która powoduje trwałe uszkodzenia. Najczęściej dotyczy to nowszych telewizorów, bo te są wrażliwsze np. od kineskopowych.

Podczas pielęgnacji ekranu, nie używaj ręczników kuchennych, gąbek ani papieru toaletowego. Nierzadko ich struktura jest dość ostra, prowadząc do pojawiania się maleńkich rys – które z biegiem czasu będą się powiększać.

W trakcie czyszczenia wykonuj delikatne, koliste ruchy. Nie naciskaj zbyt mocno ekranu. Używając wybranych środków chemicznych, nie aplikuj ich bezpośrednio na monitor, lecz na szmatkę – którą następnie nałożysz preparat na ekran. Na zakończenie nie zapomnij o przetarciu ramy urządzenia.

Odciski palców czy warstwa kurzu psują wygląd każdego ekranu telewizora. Chcesz się ich pozbyć w szybki i bezpieczny sposób? Sięgnij po odpowiednie preparaty i akcesoria. Łagodnie działające środki czyszczące oraz miękkie ściereczki pozwolą łatwo zlikwidować niepożądane zabrudzenia, chroniąc monitor przed ponownym osadzaniem się pyłków.

Źródła zdjęć: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!