Ekologiczne sprzątanie – skuteczne sposoby i triki

Używanie naturalnych środków podczas sprzątania ma wiele korzyści. Niska cena, skuteczność i łatwo dostępne produkty, to główne zalety domowych środków czystości. Chcesz sprzątać szybciej i bardziej efektywnie? Ekologiczne sprzątanie jest na wyciągnięcie Twojej ręki, wystarczy, że odpowiednie środki pozwolą Ci spełnić te ważne cele.

Ekologiczne sprzątanie – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy w ogóle warto rozejrzeć się za domowymi środkami do czyszczenia? Wydaje Ci się to trudne, uciążliwe albo kosztowne? Ekologiczne sprzątanie w domu to moc korzyści. Wśród największych zalet ekologicznych środków warto wymienić:

  • Bezpieczeństwo – naturalne składniki to gwarancja sprzątania bez negatywnych skutków zdrowotnych. Nie posiadają one nieprzyjemnego chemicznego zapachu i nie powinny podrażniać skóry.
  • Dbałość o środowisko – ekologiczne sprzątanie domu jest bezpieczne dla środowiska. Warto zamienić chemię ze sklepu na domowe składniki, aby zadbać o kondycję naszej planety.
  • Przyjemny zapach – chociaż niektóre środki, jak na przykład ocet, mogą drażnić, większość domowych środków posiada neutralny albo świeży i przyjemny zapach.
  • Brak nieprzyjemnych dolegliwości – szczypanie gardła lub oczu, łzawienie i duszności to nieprzyjemności, o które nietrudno podczas używania standardowej chemii ze sklepu. Naturalne składniki nie powodują tych nieprzyjemnych dolegliwości.

>> Zobacz też przepisy na eko środki do domu: Domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię

Soda oczyszczona do usuwania trudnych plam

Soda oczyszczona to jeden z najpopularniejszych składników domowych środków do sprzątania. Poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, ma właściwości spulchniające i doskonale odświeża. Składnik ten warto wykorzystać do czyszczenia przypalonych garnków, usuwania plam z materaca. Warto wykorzystać ją w kuchni, gdyż usuwa nieprzyjemny zapach np. pochodzący ze śmietnika lub lodówki. Umieszczenie porcji sody w tych miejscach to prosty sposób na pozbycie się zapachów. W lodówce można umieścić ją w małej misce lub kupić specjalny pojemnik do odświeżania. Nie można zapomnieć również o właściwościach dezynfekujących.

>> Zobacz też: Nieprzyjemny zapach z lodówki – jak się go pozbyć?

Cytryna – moc odświeżenia

Cytryna to kolejny naturalny składnik, który można zastosować na różne sposoby. Dzięki niej ekologiczne sprzątanie domu jest łatwiejsze i bardziej skuteczne. Warto zastosować ją podczas czyszczenia piekarnika lub mikrofalówki. Wystarczy połączyć wodę z cytryną w miseczce i włożyć mieszankę do urządzenia, a następnie je uruchomić. Po kilku minutach wystarczy poczekać aż urządzenie nieco się ochłodzi i usunąć zabrudzenia ściereczką. 

>> Zobacz też: 4 przydatne zastosowania cytryny w domu

Ocet – szybkie czyszczenie łazienki

Ekologiczne sprzątanie łazienki jest możliwe. Warto polubić ocet, mimo jego specyficznego zapachu. Aby się go pozbyć, wystarczy dodać sok z cytryny. Ocet usunie plamy, zacieki i kamień. Po jego zastosowaniu, Twoja łazienka będzie błyszczeć, ponieważ ten naturalny składnik, w połączeniu z cytryną, nadaje połysk. Chociaż ocet nie jest szkodliwy, ze względu na nieprzyjemny zapach, warto używać go w porządnych rękawiczkach.

Sól sodowa – boraks

Boraks to kolejny składnik, którego nie warto pomijać. Poza szerokim zastosowaniem w sprzątaniu, boraks skutecznie odstrasza insekty. Jest to składnik, który w połączeniu z octem i ciepłą wodą tworzy uniwersalny płyn do sprzątania różnych powierzchni. Muszla klozetowa, kabina prysznicowa, zlew w kuchni czy łazience – środek z dodatkiem boraksu szybko i skutecznie rozprawi się z zanieczyszczeniami. Warto zaopatrzyć się w butelkę ze spryskiwaczem, dzięki czemu środek wystarczy na dłużej. 

Sól kuchenna

Sól nadaje smak potrawom, ale może być także domowym środkiem czystości. Odrobina soli pozwala usunąć nalot na srebrze oraz rozprawić się z przypalonym żelazkiem. Jeśli posiadasz meble wykonane z drewna, na pewno znasz problem nieestetycznych śladów na ich powierzchni. Dzięki zastosowaniu soli pozbędziesz się plam.

Szare mydło 

Ekologiczne sprzątanie jest bardzo wygodne. Środki takie jak szare mydło są uniwersalne. Jest naturalnym i skutecznym odplamiaczem, zadba o drewniane podłogi, może być użyte do wyczyszczenia muszli klozetowej. Szare mydło w połączeniu z wodą oraz kilkoma kroplami olejku eterycznego, to sposób na uniwersalny płyn czyszczący.

Gliceryna

Naturalna gliceryna to składnik, którego nie powinno zabraknąć w domowych płynach do czyszczenia mebli. Doskonale rozprawia się z kurzem i brudem. Nabłyszcza także powierzchnię i sprawia, że są bardziej odporne na osadzanie kurzu. Warto ją zastosować, aby cieszyć się czystymi i wolnymi od kurzu meblami. Naturalną glicerynę warto połączyć z octem, ciepłą wodą i olejkiem eterycznym.

Olejek z drzewa herbacianego

Warto dodawać go do domowych środków, ze względu na właściwości hamujące rozwój różnych szczepów bakterii. Olejek ten wyczyści kuchenny blat, stół oraz dywany. Poza skutecznością na uwagę zasługuje także przyjemny i świeży zapach, który pozostanie w Twoim domu jeszcze przez kilka chwil po zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego.

Ekologiczne sprzątanie – to Ci się przyda

Ekologiczne środki do sprzątania są skuteczne, ale uświetnić ich działanie. Wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt, który sprawi, że czyszczenie powierzchni zajmie jeszcze mniej czasu. W eko sprzątanie warto włączyć odkurzacz parowy, który poradzi sobie z kurzem czy zaschniętymi plamami. Jego użytkowanie jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Kolejnym ważnym elementem czyścik z mikrofibry, dzięki któremu dotrzesz do najtrudniejszych zakamarków. Te elementy wyposażenia sprawią, że Twój dom będzie lśnił czystością.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!