Hamak na balkon – jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

Posiadanie hamaka na balkonie to ogromny luksus. Ten prosty element wyposażenia potrafi zamienić taras w naszą osobistą oazę spokoju i idealne miejsce do wypoczynku. Popołudnie z książką? Ciepły wieczór spędzony na rozmowach z bliską osobą? Takie chwile będą jeszcze przyjemniejsze, kiedy możemy wygodnie rozłożyć się na hamaku. Jak wybrać hamak na balkon i w jaki sposób go zamontować? Podpowiadamy!

Czym kierować się przy wyborze hamaka na balkon?

Wybierając hamak na balkon, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. W tym przypadku dużo zależy od tego, czy dysponujemy otwartym, czy zadaszonym balkonem. W pierwszym przypadku należy postawić na nieprzemakalne tkaniny, które będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli jednak balkon posiada dach, możemy bez obaw wybrać miękką i przyjemną w dotyku bawełnę.

Kolejną kwestią, nad którą należy się pochylić, jest maksymalne obciążenie. Zawsze warto postawić na jak najbardziej wytrzymałe mocowanie, ale dobrze również dostosować go do osób, które będą korzystać z hamaka. W sklepach możemy znaleźć modele, które udźwigną ciężar aż do 150 kg. Takie mocowanie pozwoli na korzystanie z hamaka nie tylko dzieciom, ale także cięższym dorosłym. To bardzo ważny parametr, który musi uwzględniać masę użytkowników.

W jaki sposób zawiesić hamak na balkonie?

Hamak balkonowy można powiesić pomiędzy dwoma ścianami lub między ścianą a barierką. Najważniejsze, aby odległość pomiędzy dwoma punktami wynosiła około 3-4 metry. W przypadku ścian wykonanych z pustaków najlepszym mocowaniem będą stalowe wkręty. W takim przypadku hamak zaczepia się o oczka wkrętów. Nieco inaczej wygląda mocowanie, jeżeli wykorzystujemy do niego balustradę.

W takim przypadku należy wybrać miejsce, co do którego mamy pewność, że lina nie będzie się przesuwać pod wpływem obciążenia. Mogą być to np. okolice jednego ze słupków balustrady. Inną opcją jest zaczepienie hamaka o sufit. Jest to jednak dosyć zaawansowane rozwiązanie, ponieważ musimy zadbać o to, aby hamak nie miał zbyt ostrego nachylenia. W innym wypadku jego użytkowanie może być mało komfortowe.

Podsumowanie

Hamak na balkon może pomóc w stworzeniu idealnego miejsca do odpoczynku i relaksu. Wybór odpowiedniego modelu musi jednak uwzględniać takie czynniki, jak materiał, z którego wykonany jest hamak oraz maksymalne obciążenie. Istnieje kilka sposobów na montaż hamaka na balkonie. Można do tego celu wykorzystać ściany, sufit lub balustradę. W przypadku dwóch pierwszych najlepiej to zrobić za pomocą stalowych wkrętów.

Art. napisany we współpracy z partnerem.

Zdjęcia: freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!