Klasyczne meblościanki to zazwyczaj szereg ściśle dopasowanych regałów i szaf, które pozwalają nam bez trudu pomieścić wszelkie ubrania, akcesoria domowe czy zastawę stołową. Oryginalne meblościanki z epoki PRL stanowią coraz bardziej łakomy kąsek, który z pewnością zachwyci niejednego miłośnika szeroko pojętego vintage bądź retro. Stara meblościanka jak nowa? To możliwe – aby nasz plan przyniósł oczekiwany rezultat, warto wdrożyć kilka uniwersalnych zasad.
Jak odnowić meblościankę i dlaczego warto to zrobić?
Meblościanki to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wystroju wnętrz minionej epoki. Choć meble te cechują się wyjątkową pojemnością i funkcjonalnością, ich nieco toporne gabaryty i surowość sprawiły, że w świadomości wielu osób stanowią one wyłącznie nieodzowny element przestarzałego salonu babci i dziadka. Meblościanki wracają jednak do łask – coraz więcej osób decyduje się odejść od najpopularniejszych i najczęściej spotykanych mebli, szukając oryginalnego wyposażenia salonu, który z pewnością przykuje wzrok zaproszonych gości.
Tradycyjna meblościanka doskonale wpisuje się w te oczekiwania – należy jednak nadmienić, że przywrócenie kilkudziesięcioletnim meblom ich pierwotnego stanu może wiązać się z nieodzownym procesem restauracji, który będzie wymagać zarówno środków pieniężnych, jak i odrobiny umiejętności. Jak odnowić meblościankę? Zachęcamy do lektury poniższych wskazówek, dzięki którym dowiemy się, jak zmienić wygląd meblościanki.
Jak zmienić wygląd meblościanki? Zacznij od przygotowania powierzchni
Przed rozpoczęciem prac nad restauracją odnawiania meblościanki ważne jest, aby dobrze przygotować powierzchnię. Oczyść meblościankę z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Jeśli na powierzchni mebla znajdują się stare warstwy farby lub lakieru, możesz usunąć je za pomocą odpowiedniego środka chemicznego do usuwania farby lub delikatnie usuwając je przy pomocy narzędzi.
Warto również starannie sprawdzić meblościankę pod kątem ewentualnych uszkodzeń, takich jak rysy, wgniecenia czy ubytki. W przypadku ich wystąpienia, z pomocą może przyjść nam kit do wypełnienia ubytków, w drewnie – po jego aplikacji należy następnie wygładzić powierzchni poprzez technikę piaskowania lub szlifowania. Piaskowanie za pomocą papieru ściernego lub szlifowanie elektrycznymi narzędziami pozwoli na wygładzenie powierzchni i usunięcie wszelkich nierówności, a meblościanka stanie się gotowa na kolejny etap prac.
Meblościanka jak nowa, czyli malowanie lub lakierowanie
Na samym początku należy zadecydować, czy meblościanka ma zostać pokryta farbą, czy lakierem. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt jest odpowiedni do rodzaju drewna i efektu, jaki planujesz osiągnąć. Przed nałożeniem farby lub lakieru przeczytaj instrukcję od producenta i zapewnij odpowiednie warunki aplikacji, takie jak temperatura i wilgotność. Następnie należy nałożyć farbę lub lakier zgodnie z zaleceniami na opakowaniu za pomocą pędzla, wałka malarskiego lub natrysku.
Należy mieć również na względzie, że uzyskanie gładkiego efektu wymaga jednolitego nakładaniu farby lub lakieru. Niewykluczone jest również, że konieczne okaże się nałożenie kilka warstw, które pozwolą osiągnąć pożądany efekt. Po nałożeniu farby lub lakieru, pozostaw meblościankę do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie możesz zastosować dodatkowe warstwy ochronne, takie jak lakier bezbarwny, aby zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami i zapewnić meblowi oczekiwaną trwałość.
Szukasz nowoczesnej meblościanki?
Planujesz zakup meblościanki, która pozwala na swobodne rozmieszczenie poszczególnych mebli przy ścianie salonu? Salon internetowy IFM Meble posiada w swojej ofercie asortyment, którego szukasz. Już dziś zapoznaj się z ofertą marki i przekonaj się, że nowoczesne meblościanki mogą być zarówno eleganckie, jak i funkcjonalne.
Art. sponsorowany