Marzysz o gładkim, pięknie prezentującym się trawniku – jednak jego estetykę zaburza mech? Z tym problemem zmaga się wielu właścicieli przydomowych ogrodów! Choć sam mech nie jest szkodliwy, może negatywnie wpływać na wygląd murawy, a osłabiając ją – sprzyjać szybszemu wzrostowi chwastów. Aby ograniczyć jego ilość, możesz wypróbować sprawdzone metody, które pozwolą Ci zlikwidować niechcianą roślinność z terenu posesji. Jak pozbyć się mchu z trawnika w sposób mechaniczny, domowymi środkami oraz specjalistycznymi preparatami?
Jak ręcznie usunąć mech z trawnika?
Jedną z najpopularniejszych i całkowicie darmowych metod likwidacji mchu z murawy jest jego ręczne usuwanie. W tym celu musisz przygotować odpowiednie narzędzia, które umożliwią Ci mechaniczną likwidację miękkich skupisk roślinności. Jak pozbyć się mchu z trawnika ręcznie?
Wykorzystaj grabie o zagiętych zębach, które nie uszkadzają źdźbeł trawy lub sięgnij po specjalną szczotkę. Do działania możesz przystąpić, gdy mech będzie suchy – a dzięki temu mniej śliski. Z tego względu najlepiej zaplanuj je na późne popołudnie w pogodny dzień. Z wyczuciem wygrab lub wyszczotkuj mech z murawy, a następnie zbierz go i wyrzuć do kompostownika. Jeśli po pewnym czasie zauważysz, że mech odrasta – niezbędne będzie ponowienie tej czynności. Jej częstotliwość może być zróżnicowana, w zależności od warunków panujących w ogrodzie. W miejscach zacienionych i wilgotnych mech będzie rósł szybciej, wymagając odpowiednio częstszej likwidacji.
Drugim sposobem na usunięcie mchu z trawnika jest zastosowanie technik aeracji i piaskowania. W ich rezultacie gleba jest bardziej przepuszczalna i napowietrzona, stając się niekorzystnym środowiskiem do rozwoju mchu. Aerację możesz przeprowadzić za pomocą wideł lub aeratora. Raz lub dwa razy do roku – wiosną i jesienią – wykonaj otwory w glebie, które pozwolą na lepsze wnikanie powietrza i wody w głąb podłoża. Następnie rozrzuć piasek na trawniku, tworząc warstwę o grubości około 1 cm. Wymieszaj ją z glebą używając grabi, a na zakończenie starannie podlej murawę. Dzięki temu zabiegowi podłoże będzie lżejsze i bardziej przepuszczalne, utrudniając rozwój mchu.
Jak pozbyć się mchu z trawnika domowymi metodami?
Prócz wyżej opisanych, mechanicznych sposobów usuwania mchu z murawy, możesz zwalczać go także produktami obecnymi w niemal każdej kuchni czy łazience. To niedrogie i efektywne metody, które wyeliminują niechcianą roślinność, a dodatkowo pomogą zapobiegać jej nawrotom. Jakie rozwiązania warto wykorzystać?
- Ocet – rozcieńcz go w proporcji 1 część octu na 10 części wody. Spryskaj mech, a po kilku godzinach usuń go za pomocą grabi. Pamiętaj! Zadbaj o to, aby nie zaaplikować przypadkowo roztworu na zdrową trawę – może to doprowadzić do jej nieodwracalnego uszkodzenia.
- Soda oczyszczona – wymieszaj 2 łyżki sody z 1 litrem wody, po czym nanieś roztwór na mech. Po kilku dniach wygrab niechciane rośliny z murawy.
- Sól Epsom – jest ona bogata w magnez, który hamuje wzrost mchu. Rozsyp ją na trawniku, a następnie obficie polej wodą. Na każde 100 m2 murawy wykorzystaj 1 kg soli. Ta metoda pomoże zlikwidować mech, a zarazem poprawi kondycję podłoża.
Sprawdź też inne domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię.
Jak zlikwidować mech za pomocą środków chemicznych?
W sklepach ogrodniczych i budowlanych znajdziesz zróżnicowane herbicydy, dedykowane do likwidacji niechcianej roślinności. Sięgnij po nie, jeśli wymienione powyżej domowe metody nie dały wystarczających efektów w walce z mchem.
Uwaga!
Chemiczne preparaty cechują się szkodliwym wpływem na organizmy żywe oraz inne rośliny, stąd niezbędne jest zachowanie dużej ostrożności i ścisłe stosowanie się do wskazówek producenta.
Wybierając herbicyd, zwróć uwagę na kilka szczegółów.
- Sprawdź, jaki rodzaj mchu rośnie na Twoim trawniku. Poszczególne preparaty mogą lepiej radzić sobie z konkretną odmianą rośliny, wykazując się mniejszą skutecznością na inne.
- Określ, jaki obszar wymaga zastosowania herbicydu. W sprzedaży znajdziesz środki o zróżnicowanej pojemności opakowań i stężeniu, które należy dopasować do powierzchni murawy.
- Skontroluj także poziom bezpieczeństwa – niektóre preparaty są bardziej nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, niż inne.
Przeglądając oferowane w sklepie herbicydy, zapoznaj się także z ich składem. Możesz zauważyć w nim taką substancję, jak siarczan żelaza, która powoduje brązowienie i obumieranie mchu. Jeżeli obawiasz się uszkodzenia trawnika, sięgnij po preparaty ze składnikiem o nazwie quinclorac. Działa on selektywnie – wyłącznie na mech – nie niszcząc źdźbeł traw.
W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie glifosatu, wykazującego dużą skuteczność w stosunku do mchu i chwastów. Z uwagi na możliwość jego negatywnego wpływu na środowisko, należy wykorzystywać go jedynie w ostateczności – gdy inne metody zawiodą.
Zobacz też: Rośliny bezpieczne dla kota – jakie możesz mieć w domu?
Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się mchu na trawniku?
Wiesz już, jak pozbyć się mchu z trawnika. Zależnie od wielkości murawy i ilości mchu, czynność ta może zająć Ci raptem kilka chwil lub wręcz przeciwnie – wiele cennego czasu. Warto zatem zadbać o to, by zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się niechcianych roślin na trawniku. Jak tego dokonać?
Musisz stworzyć na murawie warunki, które nie będą sprzyjać rozwojowi mchu. W tym celu regularnie koś trawę, ścinając ją na wysokość około 5 cm. Dzięki temu światło będzie lepiej docierać do podłoża – ograniczając wzrost preferującego cieniste miejsca mchu. Raz lub dwa razy do roku przeprowadzaj aerację, która napowietrzy glebę i rozluźni ją, zapobiegając nadmiernemu zaleganiu wilgoci.
Stosuj odpowiednie nawozy do trawnika. Produkty bogate w azot, fosfor i potas będą sprzyjać silniejszemu wzrostowi trawy, która uniemożliwi rozwój mchu. W przypadku kwaśnego podłoża, weź pod uwagę możliwość jego wapnowania. Pozwoli to na stworzenie optymalnych warunków dla trawnika. Pamiętaj także o systematycznym grabieniu liści i podcinaniu niskich gałęzi. W ten sposób ograniczysz zacienione miejsca, w których mógłby pojawić się niechciany mech.