Nadmierny poziom wilgotności w pomieszczeniu – a tym samym także we wnętrzu mebli – może doprowadzić do pojawienia się pleśni na odzieży. Nie dość, że wygląda ona nieestetycznie, to dodatkowo wykazuje niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie oraz wytwarza niemiły zapach. Z tego względu od razu po zauważeniu jej oznak podejmij kroki w celu wyeliminowania tego problemu. Skąd się bierze oraz jak pozbyć się pleśni z ubrań?
Pleśń na odzieży – czym jest i skąd się bierze?
Pleśń to mikroorganizmy takie, jak grzyby i drożdże – najczęściej z rodziny Alternaria, Aspergillus, Cladosporium i Penicillium. Preferują one wilgotne, ciepłe, nieprzewiewne i niezbyt czyste środowisko. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu oraz osiadają na przedmiotach, tworząc kolonie i rozmnażając się. Gdzie w domu najczęściej pojawia się pleśń na odzieży? W pralce oraz koszu na pranie – zwłaszcza wtedy, gdy umieścisz w nich wilgotne ubrania i pozostawisz je tak na dłużej. Może ona występować także w słabo wentylowanej szafie, na ścierkach i gąbkach kuchennych, a na zewnątrz również na tekstyliach znajdujących się na tarasie – obrusie czy tapicerce mebli ogrodowych.
Jeżeli na ścianach lub suficie pomieszczenia widoczna jest pleśń – jest tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się ona również na odzieży. W sprzyjających warunkach charakterystyczne ślady pleśni przypominające małe, czarne bądź zielonkawe kropki – czasami zlewające się w większą, ciemną plamę lub nawet śluzowate, mogą pojawić się już w ciągu kilku godzin. Zauważalny będzie także specyficzny, nieprzyjemny zapach stęchlizny.
Jeśli pleśń pokryła więcej niż 10 % powierzchni ubrania, zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby wyrzucenie go. W sytuacji, gdy ślady są niewielkie lub rzecz jest dla Ciebie wyjątkowo cenna, możesz spróbować usunąć pleśń z jej powierzchni. Jak się za to zabrać?
Jak pozbyć się pleśni z ubrań? Domowe metody
W Twojej szafie pojawiła się pleśń na ubraniach? Jak usunąć ją wykorzystując ekologiczne, domowe środki? Przede wszystkim działaj szybko! Im dłużej zwlekasz, tym większy obszar pokryje pleśń i tym głębiej wniknie, co utrudni jej skuteczne zlikwidowanie. Pamiętaj przy tym, by zachować dalece idącą ostrożność. Do wyeliminowania pleśni z odzieży nie można używać zbyt silnych preparatów, które mogłyby uszkodzić delikatną tkaninę.
Jakie domowe metody możesz wypróbować?
- Pierwszym z wartych uwagi rozwiązań jest soda na pleśń na ubraniach. Przygotuj gęstą pastę z wody i sody, a następnie nanieś ją na plamy. Po odczekaniu godziny upierz odzież w pralce z dodatkiem stosowanego zazwyczaj proszku bądź płynu. Jeśli warstwa pleśni jest dość gruba, możesz spróbować usunąć ją za pomocą szczotki, zanim włożysz ubranie do prania. W czasie tego działania zakryj nos i usta – wdychanie pleśni jest szkodliwe! Wyczesywanie odzieży najlepiej prowadzić na zewnątrz, co wyeliminuje problem późniejszego unoszenia się zarodników w pomieszczeniach.
- Jeśli nie masz pod ręką sody, pomocny może okazać się biały ocet o zawartości kwasu octowego minimum 4 %. Efektywnie usuwa on pleśń ze ścian – stąd można z powodzeniem stosować go także do tkanin. W tym celu do miski z wodą wlej pół szklanki octu, a następnie zamocz w niej odzież pokrytą pleśnią. Odczekaj kilka godzin, po czym wypierz ubranie w pralce z ulubionym detergentem.
- Alternatywą dla powyższych produktów jest sok z cytryny. Wyciśnij go z owocu, a następnie nanieś na plamę pleśni. Po odczekaniu 10-15 minut spróbuj wyszczotkować niepożądany ślad, na zakończenie piorąc odzież w pralce.
- Ostatnią, ale równie wartą uwagi metodą jest zastosowanie taniego i ekologicznego boraksu. Rozpuść jego kryształki w gorącej wodzie i namaczaj w takim roztworze ubranie przez co najmniej kilka godzin. Na zakończenie upierz je w pralce.
Jeżeli po wypróbowaniu wybranej z powyższych metod na odzieży nadal widoczne są plamy pleśni, całą czynność możesz powtórzyć. W przypadku braku spodziewanego rezultatu, zastosuj specjalistyczne preparaty do likwidacji pleśni z tkanin.
Zobacz też mój poradnik na temat tego, jak usunąć silikon z ubrania?.
Usuwanie pleśni z odzieży za pomocą profesjonalnych środków
Domowe sposoby nie dały wystarczającego efektu? A może chcesz od razu sięgnąć po silnie działające detergenty? W sklepach znajdziesz gotowe preparaty, dostępne m.in. w butelce z atomizerem. Wystarczy nanieść je na plamę i pozostawić na chwilę, po czym spłukać dużą ilością wody i uprać.
Pleśń na ubraniach w szafie pokryła większy obszar tkaniny? W takim przypadku lepszym rozwiązaniem może okazać się specjalny proszek do namaczania. Przygotuj roztwór zgodnie z instrukcją, a następnie umieść w nim odzież. Pozostaw ją w misce przez kilka godzin, a na zakończenie upierz w pralce.
Możesz także wypróbować płyn z nanosrebrem do prania lub płukania. Niszczy on mikroorganizmy oraz zabezpiecza przed ich ponownym rozwojem, dodatkowo zmiękczając tkaniny i niwelując przykre zapachy. Co więcej, jest bezpieczny dla wszystkich tkanin i ludzkiej skóry, będąc dobrym wyborem do pielęgnacji odzieży alergików czy dzieci.
Zobacz również moje patenty na domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię.
Czy pleśń na ubraniach jest szkodliwa?
Być może w Twojej głowie pojawiło się kiedyś pytanie, czy pleśń na ubraniach jest szkodliwa? Niestety odpowiedź jest twierdząca. Zarodniki pleśni unoszące się w powietrzu są aspirowane do dróg oddechowych, wywołując dolegliwości takie, jak katar, kaszel, kichanie, ból gardła i duszności. Przyczyniają się do pogorszonego samopoczucia – bólu głowy, podrażnienia oczu i wysypki. Mogą one także powodować alergie, a niektóre rodzaje pleśni wydzielają nawet substancje onkogenne – mogące przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
Pleśń jest szkodliwa także dla samej odzieży. Może ona nieodwracalnie zniszczyć strukturę tkaniny, wywołując konieczność jej wyrzucenia. Pozostawia również nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jak pozbyć się pleśni z ubrań na zawsze? Prócz ich uprania z dodatkiem wyżej wymienionych środków, musisz zadbać o usunięcie pleśni z wnętrza mebli czy pomieszczeń. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że brzydkie plamy nie pojawią się ponownie na ulubionym swetrze czy sukience – szpecąc je, zostawiając niemiły zapach oraz negatywnie wpływając na Twój stan zdrowia.