Utrzymanie łazienki w nieskazitelnej czystości bywa niekiedy problematyczne. Szczególnie jeśli w Twoim domu mieszka więcej osób. Regularne czyszczenie sanitariatów, okurzanie, mycie podłóg i wymianę ręczników warto uzupełnić także odpowiednio częstym praniem dywaników łazienkowych. Jak to zrobić, by nie uszkodzić ich struktury? Skorzystaj z moich patentów!
Jak często prać dywanik łazienkowy?
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dywanik łazienkowy należy prać regularnie, a częstotliwość tej pracy powinna być wyznaczona liczbą domowników (im więcej osób, tym szybciej się brudzi), ich stylem życia (np. osoby uprawiające regularnie sport zazwyczaj częściej biorą prysznic, więc częściej korzystają z dywanika łazienkowego) czy wreszcie materiałem, z którego został on wykonany.
Cienkie i przewiewne dywaniki szybciej schną po użyciu, zatem bakterie i grzyby nie namnażają się w nich tak szybko, jak w przypadku modeli wykonanych z grubszych i mniej przepuszczalnych materiałów.
Dokładne wysuszenie dywanika łazienkowego po każdym użyciu to doskonały sposób na zachowanie jego świeżości na dłużej, a co za tym idzie, na ograniczenie namnażania się szkodliwych mikroorganizmów.
Fokus na metkę
Zatem jak prać dywanik łazienkowy? Oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na metce. Znajdziesz tam informacje o zalecanej metodzie czyszczenia dywanika, dopuszczalnej temperaturze wody, sposobie suszenia itp. Dlatego jeśli kusi Cię usunięcie metki, nie rób tego przed wnikliwym jej przejrzeniem.
Niezależnie od zaleceń producenta, pranie dywanika łazienkowego należy rozpocząć od dokładnego jego odkurzenia i/lub wytrzepania (możesz to zrobić nad wanną lub brodzikiem – nie musisz koniecznie pędzić z dywanikiem na trzepak). Dzięki temu pozbędziesz się suchych zanieczyszczeń i nie będą Ci one utrudniać doprowadzenia dywanika do porządku.
Sprawdź też: Jak czytać symbole na metkach?
Jak wyprać dywanik łazienkowy?
Sposób prania zależy oczywiście od rodzaju dywanika łazienkowego. Inaczej należy postąpić w przypadku dywaników gumowanych od spodu, inaczej w przypadku bawełnianych, a jeszcze inaczej w przypadku włochatych dywaników imitujących futro.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wyprać dywanik łazienkowy konkretnego typu. Pamiętaj jednak, by zawsze stosować się do zaleceń producenta – informacje umieszczone na metce są najważniejsze.
Pranie bawełnianego dywanika łazienkowego
Bawełniane dywaniki łazienkowe są najmniej problematyczne. Aby je wyprać, wystarczy po prostu wrzucić je do pralki, dodać ulubiony proszek lub kapsułki i nastawić program „bawełna”. Jeśli bawełniany dywanik łazienkowy rozkładasz sobie pod brodzikiem czy wanną, by wyjść z kąpieli wprost na niego, to z powodzeniem możesz prać go razem z ręcznikami.
Także suszenie tego rodzaju dywaników łazienkowych nie jest problematyczne. Możesz rozwiesić je na suszarce lub użyć automatycznej suszarki – jeśli zastosujesz program „bawełna”, to proces ten będzie w pełni bezpieczy.
Antypoślizgowy dywanik łazienkowy – jak go wyczyścić?
Poziom trudności rośnie, jeśli Twój dywanik łazienkowy ma gumowy spód. W takim przypadku jest kilka zasad, do których należy się zastosować:
- nie używaj do prania gorącej wody, gdyż ta może sprawić, że specjalna antypoślizgowa powierzchnia po prostu odklei się od dywanika;
- zrezygnuj z używania mocnych detergentów, wybielaczy i octu, gdyż także one mogą negatywnie wpłynąć na trwałość dywanika;
- dywaników antypoślizgowych z uwagi na specjalną powierzchnię nie pierz w pralce i nie susz w suszarce bębnowej.
Wiesz już, jak nie prać dywaników łazienkowych z antypoślizgową powierzchnią. Zatem jak je wyczyścić? Złotym środkiem będzie dokładne odkurzenie i czyszczenie ręczne. Pojedyncze plamy możesz usuwać miejscowo przy pomocy zwilżonej ściereczki bądź gąbki. Jeśli plamy są oporne na czyszczenie, możesz użyć delikatnego detergentu lub specjalnej pianki przeznaczonej do czyszczenia dywanów.
Jeśli z kolei cały dywanik wymaga wyczyszczenia, najpierw namocz go w letniej (podkreślę jeszcze raz – nie w gorącej!) wodzie. Pozostaw na co najmniej kwadrans, a następnie wyciągnij z wody i gąbką lub ściereczką przetrzyj cały dywanik. Także w tym przypadku możesz użyć odpowiednich detergentów.
Dywanik łazienkowy z antypoślizgową powierzchnią najlepiej jest suszyć na powietrzu. By nie odkształcił się, warto suszyć go w rozłożonej pozycji. Przewieszanie go na suszarce przyspiesza schnięcie, ale może spowodować, że dywanik się pofałduje.
Zobacz też: Przechowywanie kosmetyków w małej łazience
Problematyczny futrzak
Jeśli Twoją łazienkę zdobi futrzany dywan, raczej nie możesz wyprać go po prostu w pralce. Jednak sprawdź koniecznie zalecenia producenta, gdyż niektóre futrzaki nadają się do prania automatycznego – jednak zdecyduj się na nie tylko wówczas, gdy na metce znajdziesz informację, że taki sposób czyszczenia jest dopuszczalny.
Futrzany dywanik łazienkowy najlepiej jest czyścić przy pomocy odkurzacza piorącego. Możesz się też pokusić o ręczne czyszczenie, jednak będzie to zadanie bardzo czasochłonne, a nieumiejętnie przeprowadzone może doprowadzić do zniszczenia dywanika – podstawową zasadą jest użycie specjalnego środka do czyszczenia tego typu dywanu i czyszczenie włosia tylko w jedną stronę, by nie poplątać miękkich włókien.
Masz inny sposób na pranie dywaników łazienkowych? Sprawdzonymi sposobami podziel się w komentarzu – koniecznie jednak określ rodzaj dywanika :)