Jak prać zasłony? Jak suszyć? Poradnik

Dobrze dopasowane zasłony potrafią odmienić i ulepszyć wygląd danego pomieszczenia. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych oraz tekstylnych. Jednak, aby jak najdłużej cieszyć się z ich dekoracji, należy o nie odpowiednio zadbać. Zasłony zdecydowanie powinny zachwycać swoim wyglądem, a nie odstraszać koszmarnymi zabrudzeniami. Sprawdź, jak prać i suszyć zasłony z poliestru, weluru oraz prysznicowe.

Jak prać i suszyć zasłony z różnego materiału?

Pranie zasłon nie musi odbywać się raz w tygodniu, jednak czyszczenie ich raz w roku, to zdecydowanie za rzadko. Większość tkanin, z których zostały uszyte, są bardzo łatwe do prania w pralce i zajmuje to naprawdę niewiele czasu. Aby nie uszkodzić danego materiału, trzeba zapoznać się z metką, na której często widnieje informacja jak prać. Zasłony można czyścić tak często, jak tego potrzebują.

Zazwyczaj robisz, to wówczas, kiedy zobaczysz, że są zakurzone, brudne i straciły swoją świeżość. Można spokojnie wrzucić je do pralki, jednak należy pamiętać, aby ustawić odpowiedni program dla tkanin delikatnych. W ten sposób odświeżysz wygląd swojej zasłony. Jeżeli szybko chcesz ją wyczyścić z powodu dużego zabrudzenia, możesz postawić na krótką opcję, która wypierze je w zaledwie kilkanaście minut.

Źle dobrana temperatura lub środek piorący mogą w łatwy sposób zniszczyć tkaninę. Pranie zasłon powinno odbywać według kilku ważnych zasad, które mogą uchronić Twoje zasłony przed jakąkolwiek szkodą:

  • wybieraj delikatny program, jeśli Twoja pralka taki posiada lub zapoznaj się z informacjami na metce,
  • nie susz zasłony w pralce ani suszarce,
  • nie używaj wirowania,
  • zasłony o intensywnych kolorach pierz wyłącznie ręcznie,
  • zasłony wykonane z ciężkich, ogumowany, czy flokowanych materiałów, nie należy prać w ogóle.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że zasłony mogą być wykonane z różnego tworzywa jak poliester, welur i nie tylko, wówczas należy widzieć, jak powinno przebiegać pranie takich zasłon, aby ich nie uszkodzić. Nie powinno się ich suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ materiał mógłby zdecydowanie ulec zniszczeniu. Kiedy zostaną wyprane, rozwieś je w oknach, na suszarce lub przeznaczonym do tego miejscu i pozwól im samodzielnie wyschnąć. W ten sposób również się rozprostowują, dzięki czemu będą mniej pogniecione.

>> Zobacz też: Jak prać buty w pralce? Poradnik

Zasłony z poliestru – jak prać?

Każdy materiał potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, dlatego powinnaś wiedzieć jak prać zasłony z poliestru. Musisz pamiętać, że to tkanina, która jest łatwa w utrzymaniu w czystości, a także w praniu. Dodatkowo nie gniecie się, co pozwala na uniknięcie prasowania. Jeżeli postanowisz ją wyprać i odświeżyć, to koniecznie wybierz program do tkanin syntetycznych. Zazwyczaj można je prać w temperaturze 30 stopni. Jednak miej na uwadze, że poliester często zawiera domieszkę innych materiałów, które mogą wymagać chłodniejszej temperatury.

Jak prać zasłony welurowe?

Niektórzy oprócz poliestru decydują się także na zasłony welurowe, które sprawiają, że oprawa okna staje się elegancka oraz estetyczna. Jednak jeśli po czasie osiądzie na nich kurz to będą wymagać odświeżenia. Dlatego ważne jest, abyś dowiedziała się jak prać zasłony welurowe. Najczęściej takie tworzywo można spotkać w różnych, barwnych odcieniach, dlatego najlepiej czyścić je ręcznie. Można również zrobić to za pomocą pralki, pamiętając o zimnej wodzie i dodatku szarego mydła.

Zasłony prysznicowe – jak prać?

Posiadając prysznic, często montuje się specjalne zasłony prysznicowe, które wykonane są z materiału. Zasłona chłonie również wilgoć oraz kurz, dlatego wymaga regularnego odświeżania. Warto zapoznać się z informacjami o tym, jak prać zasłony prysznicowe, aby nie uszkodzić ich struktury. Pranie zasłony prysznicowej w pralce jest bardzo łatwe. Wystarczy, że wrzucisz ją wraz z kilkoma białymi ręcznikami. Ręczniki mają pomóc w przemieszczaniu się zasłony i w usuwaniu z niej brudu. Następnie dodaj odrobinę odpowiedniego detergentu i kolorowego wybielacza. Ustaw wodę na taką temperaturę, która nie stopi zasłony wykonanej z plastiku oraz winylu.

Aby wiedzieć, jak prać zasłony prysznicowe, musisz koniecznie zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana. Często jest to wodoodporny poliester, który również umożliwia pranie zasłony prysznicowej w pralce przy temperaturze 40 stopni. Nie wykręcaj ani nie zostawiaj wówczas na wirowaniu kotary oraz nie czyść jej chemicznie.

Jeżeli nie wiesz jak prać zasłony, to koniecznie przed rozpoczęciem tych czynności zapoznaj się dokładnie z wytycznymi na metce. Podpowiedzą Ci, w jakiej temperaturze powinny zostać wyprane zasłony i czego nie powinno się robić. Dowiesz się również, czy dany materiał można wrzuć do pralki lub, czy należy go czyścić ręcznie. Jeżeli w swoim domu posiadasz nowoczesne urządzenie ze wbudowanymi programami, to ten zabieg stanie się dla Ciebie o wiele prostszy. Wiele pralek ma przeznaczoną funkcję do prania poszczególnych materiałów. To z pewnością pomoże Ci w prawidłowym zadbaniu o Twoje zasłony.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!