Jak udrożnić odpływ w wannie domowym sposobem?

Woda w Twojej wannie lub kabinie prysznicowej nie spływa do kanalizacji w odpowiednim tempie? Prawdopodobnie doszło do zatkania odpływu. Jeśli nie zadbasz o przywrócenie optymalnego przepływu, w pewnym momencie woda po kąpieli może nawet całkowicie przestać uchodzić do kanału ściekowego. Aby wyeliminować ten problem, możesz sięgnąć po jedną z kilku wartych wypróbowania metod. Jak udrożnić odpływ w wannie domowym sposobem, za pomocą środków chemicznych lub dedykowanych do tego celu przyrządów?

Udrożnienie odpływu w wannie za pomocą domowych środków

Jeżeli chcesz poprawić przepływ wody z wanny do kanalizacji, spróbuj udrożnić odpływ za pomocą preparatów obecnych w niemal każdej domowej apteczce oraz kuchni. W tym celu przygotuj dwie tabletki aspiryny oraz szklankę octu. Wrzuć lek do odpływu, a następnie zalej go octem. Po chwili powinno pojawić się zauważalne bulgotanie w kanalizacji.

Uważaj!

Nie nachylaj się nad odpływem, ponieważ unoszące się z niego opary mogą podrażnić Twoje oczy i drogi oddechowe. Gdy odgłosy w odpływie ucichną, odkręć ciepłą wodę w kranie i przepłucz nią wannę.

Jak udrożnić odpływ w wannie domowym sposobem? Jeżeli zator jest spowodowany przez pozostałości kosmetyków i brudu, często wystarczające będzie zalanie otworu gorącą wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury tłuszcz rozpuści się, a rura odzyska poprzednią przepustowość.

Woda w Twoim kranie jest wyjątkowo twarda? W takim przypadku niedrożność odpływu może być związana z nagromadzeniem się kamienia. Aby go zlikwidować, przygotuj roztwór gorącej wody z octem w proporcji 1:1 oraz wlej go do otworu. Po pewnym czasie kamienny osad rozpuści się. Jeśli jest go wyjątkowo dużo, czynność tą możesz powtarzać do skutku.

Zobacz też inne domowe sposoby na czyszczenie trudnych zabrudzeń. Wypróbuj Domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię.

Mechaniczne przywracanie drożności odpływu

Jak udrożnić odpływ w wannie domowym sposobem? Warto sięgnąć po metody mechaniczne – pomocne, jeśli zawiodą wyżej wymienione środki. Być może w Twoim domu znajduje się tradycyjny gumowy przepychacz. Podczas jego użycia wytworzone zostaje ciśnienie, które usuwa zator w kanalizacji, przywracając sprawny przepływ wody.

Jak poprawnie korzystać z przepychacza? Nałóż gumowy kielich na odpływ, dociśnij go i kilkukrotnie, energicznie pompuj za pomocą trzonka. Czynność tą w razie potrzeby ponów. W celu poprawy efektywności obszar wokół odpływu możesz zwilżyć wodą lub posmarować czymś tłustym, np. wazeliną. Jeżeli wanna jest wyposażona w otwór przelewowy, na czas pompowania zatkaj go.

Jeśli Twoim problemem jest przytkany syfon, możesz wykorzystać specjalny czyścik do jego udrażniania. Taka elastyczna szczoteczka łatwo dociera nawet do trudniej dostępnych miejsc, zbierając po drodze włosy i inne zanieczyszczenia. Nierzadko jej użycie jest wystarczające, aby udrożnić odpływ i zlikwidować problem cofania się wody i piany po kąpieli.

Zator w odpływie zlokalizowany jest głębiej? Pomocna może okazać się sprężyna hydrauliczna, zwana także żmiją. W sprzedaży znajdziesz wygodne w obsłudze modele, które pozwolą Ci udrożnić kanalizację bez konieczności wzywania hydraulika. Wystarczy, że włożysz koniec żmijki do odpływu oraz zaczniesz kręcić korbką, a zator w rurze zostanie powoli oderwany i usunięty.

Jak udrożnić odpływ w wannie domowym sposobem za pomocą gotowych preparatów?

W niemal każdym sklepie z chemią domową możesz nabyć specjalistyczne środki dedykowane do udrażniania kanalizacji. Mogą one okazać się niezbędne, jeśli wymienione wcześniej metody nie poradzą sobie z bardziej uporczywym zatorem. Tego typu detergenty są dostępne w postaci granulek, proszków, płynów i żeli. Są to silnie działające środki, które mogą wykazywać negatywny wpływ na środowisko i ludzkie zdrowie. Z tego względu podczas ich używania zachowaj najwyższą ostrożność i ściśle stosuj się do wskazówek producenta, umieszczonych na opakowaniu. Jak z nich korzystać?

Zazwyczaj wystarczy umieścić odpowiednią porcję preparatu w odpływie oraz zalać ją wskazaną ilością ciepłej wody, aby po kilkunastu minutach rura została odetkana. Przystępując do działania, koniecznie zaopatrz się w gumowe rękawiczki oraz unikaj wdychania oparów unoszących się znad odpływu. Zadbaj także o niezbędną wentylację w pomieszczeniu.

Pamiętaj!

Tego typu preparaty niszczą aluminium. Z tego względu nie należy ich stosować, jeśli instalacja w Twoim domu zawiera elementy wykonane z tego materiału.

Jeżeli nie masz akurat możliwości zakupu produktu do udrażniania rur, możesz wykorzystać także popularny środek do czyszczenia toalety. Zawiera on chlor, który jest w stanie po pewnym czasie rozpuścić zalegający brud, włosy czy resztki kosmetyków. Najlepiej zalać odpływ żelem i pozostawić go na noc, po czym solidnie przepłukać gorącą wodą – przywracając optymalny przepływ w kanalizacji.

Jak zapobiegać zatykaniu się odpływu w wannie?

Wiesz już, jak udrożnić odpływ w wannie domowym sposobem. Jeżeli jednak chcesz do minimum ograniczyć konieczność odtykania rury ściekowej, możesz wypróbować metody zapobiegające powstawaniu zatorów.

  • Pierwszą z propozycji jest założenie specjalnego sitka na odpływ. Zatrzyma ono włosy i większe elementy, takie jak np. przypadkowo zgubiony kolczyk czy małe dziecięce zabawki, które pociecha wrzuciła do wanny. W konsekwencji wyeliminowane zostanie ryzyko ich przedostania się do rury i związanego z tym zatoru.
  • Kolejnym pomysłem jest systematyczne stosowanie środków do przetykania rur. Używając regularnie chemicznych preparatów lub wlewając do odpływu gorącą wodę zminimalizujesz osadzanie się zanieczyszczeń, a w konsekwencji – szansę na pojawienie się poważnego zatoru. Takie profilaktyczne udrażnianie rur warto ponawiać raz w tygodniu.
  • Ostatnim, ale równie ważnym sposobem ograniczającym ryzyko zatykania się odpływu jest wybór odpowiedniego syfonu. Już na etapie zakupu nowej wanny przyjrzyj się bliżej wyglądowi tego elementu. Niektóre pośród dostępnych w sprzedaży modeli cechują się wyjątkowo małą średnicą, co sprzyja powstawaniu niepożądanych zatorów. Wybierając syfon z rurą o większym przekroju, zmniejszysz problem przytykania się odpływu oraz związanych z tym zjawiskiem niedogodności.
Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!