Jak ułożyć serwetki na stole?

Eleganckie spotkanie w gronie przyjaciół i rodziny wymaga specjalnej oprawy! Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji wyciągamy najlepszą zastawę i przystrajamy stół. Idealnym tego uzupełnieniem jest wykorzystanie serwetek, które są rozwiązaniem 2 w 1 – ozdabiają i są funkcjonalne. Jak ułożyć serwetki, by stanowiły one spójną całość z pozostałymi dekoracjami? Wykorzystaj moje sposoby!

Jak ułożyć serwetki na różne okazje?

To, jak ułożyć serwetki na stole zależy od okazji, z jakiej podejmujemy gości. Nawet w tej wydawałoby się z pozoru błahej kwestii, savoir-vivre określa jasne zasady. O  czym należy więc pamiętać? Jak ułożyć serwetki, by nie popełnić gafy? Poniżej poręczna lista najważniejszych zasad!

UROCZYSTE I ELEGANCKIE OKAZJE:

 • Takie spotkania wymagają użycia białych serwetek z bawełnianej tkaniny. Muszą być one oczywiście nieskazitelnie czyste i gładko wyprasowane.
 • Serwetki powinny zostać ułożone po lewej stronie talerza.  Można je złożyć lub zwinąć w rulon – dopuszczalne jest uchwycenie serwetki elegancką obrączką.

NIEFORMALNE SPOTKANIA:

 • Dopuszczalne jest użycie serwetek papierowych w kolorze, który dobrze komponuje się z obrusem i zastawą.
 • Jak ułożyć serwetki na stole podczas nieoficjalnych spotkań? W takiej sytuacji można ułożyć je nie tylko z lewej strony talerza, ale też wprost na talerzu. Niektórzy decydują się też na włożenie ich do szklanki czy kieliszków, jednak to najmniej elegancki sposób. Jak złożyć serwetki do szklanki? Wystarczy zrobić z niej wachlarz, którego rękojeść umieścisz w naczyniu.

Sprawdź też: Na czym podawać przekąski, aby wyglądały elegancko?

Składanie serwetek – 4 sprawdzone sposoby!

W tym wpisie skupię się na tym, jak ułożyć serwetki na mniej oficjalne spotkania, podczas których mamy większą dowolność aranżacyjną. Nie ogranicza nas wówczas wymóg użycia białych bawełnianych serwetek. Można zdecydować się na kolorowe materiałowe, a nawet kolorowe  czy wręcz wzorzyste egzemplarze. Ich wybór w sklepach jest ogromny i często można znaleźć wzory dopasowane wprost do okazji, którą mamy zamiar świętować.

O tym, jak złożyć serwetki do szklanki wspominałam już powyżej, zatem teraz skupię się na sposobach ułożenia ich na talerzu lub obok niego.

Prosta kieszonka

Zastanawiasz się, jak złożyć serwetki papierowe na sztućce? Mam dla Ciebie idealny sposób – wypróbuj prostą kieszonkę! Jeśli chcesz jednak zadać więcej szyku tej metodzie, zdecyduj się na użycie chusteczki z bawełny. Jak złożyć serwetki w ten prosty, ale efektowny sposób? Wykonaj poniższe kroki:

 1. Złóż serwetkę na pół, a następnie znowu na pół.
 2. Uzyskasz kwadrat – rogi serwetki zaginaj po kolei do linii załamania materiału. Każdy kolejny róg zaginaj nieco płycej, a ostatniego nie zgnaj w ogóle.
 3. Odwróć serwetkę płaską stroną do góry i zagnij boki do środka.
 4. Odwróć ponownie i w otrzymane kieszonki włóż sztućce.

Zobacz, jak złożyć serwetkę w prostą kieszonkę:

Skośna kieszonka

Szukasz sposobu, jak ułożyć serwetki na stole? Czasami jednak lepszym pomysłem jest położenie ich razem ze sztućcami na talerzu. Szczególnie jeśli Twój stół nie jest imponujących rozmiarów, a planujesz przygotować sporo potraw, które będziesz musiała na nim zmieścić.

Jak złożyć serwetki, by wyglądały efektownie na talerzu? Ja czasami lubię postawić na niebanalną prostotę, czyli skośne kieszonki. Przygotowanie ich jest bardzo szybkie i przy odrobinie wprawy zajmuje dosłownie kilka chwil. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Serwetkę złóż dwukrotnie na pół – uzyskasz kwadrat.
 2. Zagnij jedną warstwę serwetki od górnego rogu do linii załamania materiału. 
 3. Zagnij kolejną warstwę materiału – jej górny róg umieść pod pierwszym zagięciem. Czynność powtórz jeszcze raz. Pozostaw jedną warstwę serwetki bez zięcia.
 4. Złóż lewą stronę serwetki do środka. To samo zrób z prawą stroną.
 5. Odwróć serwetkę, by trzy zagięcia znalazły się na zewnątrz. Serwetkę umieść na talerzu, a w skośne kieszonki włóż sztućce.

Zobacz na zdjęciach, jak uzyskać efekt skośnej kieszonki:

Efektowny kwiat

Jak złożyć serwetki papierowe, by uzyskać efekt wow? Wypróbuj mój sposób, który przypomina nieco dziecięcą składankę z kartki „niebo-piekło”. Jeśli zdecydujesz się ułożyć ją z serwetki sporych rozmiarów, otrzymasz efektowny kształt, który przypomina nieco kwiat. Jak ułożyć serwetki złożone w ten sposób? Ja najczęściej układam je na talerzu, a sztućce umieszczam obok zastawy. 

 1. Zagnij 4 rogi do środka serwetki. 
 2. Obróć ją tak, by zagięcia znalazły się na spodzie.
 3. Ponownie zagnij rogi do środka.
 4. Rozłóż serwetkę, by powstały efektowne płatki.

Zobacz instrukcję zdjęciową tego sposobu składania serwetki:

Słodka kokardka

Jak złożyć serwetki na talerzu na imprezę dla dzieci? Polecam wykorzystać patent z kokardką! Tak złożona serwetka zachwyci małą jubilatkę i doda uroku całej aranżacji stołu. Jak złożyć serwetki? Zrobisz to w siedmiu prostych krokach:

 1. Złóż serwetkę na pół w taki sposób, by otrzymać trójkąt.
 2. Róg trójkąta (przeciwległy do najdłuższego boku) zagnij do środka.
 3. Zroluj serwetkę, zaczynając od najdłuższego boku.
 4. Zagnij końce zrolowanej serwetki tak, by uzyskać pętlę i nieco luźnego materiału na obu końcach.
 5. Złap pętlę i miejsce nałożenia się na siebie materiału – powinna powstać kokardka.
 6. Opleć miejsce łączenia się materiału włóczką lub ozdobną tasiemką.
 7. Serwetkę złożoną w kokardkę umieść na talerzu.

Zobacz instrukcję zdjęciową i dowiedz się, jak złożyć serwetkę w słodką kokardę:

A Ty masz swoje ulubione sposoby składania serwetek? Ja co jakiś czas zachwycam się nową metodą, którą wykorzystuję i często też modyfikuję na potrzebę kilku imprez, a następnie szukam kolejnych inspiracji. Jeśli więc masz swoje sprawdzone techniki składania serwetek, to podziel się nimi w komentarzu – zdjęcia mile widziane! Może zainspirujecie mnie przed nadchodzącym Bożym Narodzeniem i złożę serwetki w nowy sposób!

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!