Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

W każdym mieszkaniu potrzeby jest salon, gdzie można miło spędzić czas i przyjąć gości. Powinien on być urządzony w eleganckim oraz praktycznym stylu. W ostatnich latach rośnie popularność salonów w stylu skandynawskim. Sprawdź i dowiedz się, jak urządzić salon w stylu skandynawskim!

Czym wyróżnia się styl skandynawski?

U postaw stylu skandynawskiego leżą… warunki naturalne Skandynawii, zwłaszcza długie, ponure noce w okolicach Koła Podbiegunowego. Zatem jasne, przestronne wnętrza powinny jak najlepiej wykorzystywać każdy uchwycony promień słońca, jakże cennego na dalekiej Północy. Dlatego też salony tego typu są wykończone w jasnych tonacjach.

Znajdziemy w nich również sporo naturalnych materiałów i akcentów, takich jak surowe podłogi z wyraźnym rysunkiem słojów bukowego, klonowego lub innego jasnego drewna. Spotkać też można skórzane dywany i liczne dodatki z miękkich tkanin; dodają one ciepłego charakteru. Kolejną cechą charakterystyczną są wiklinowe fotele i kosze, ozdoby ze szkła i kamienia, czy też ręcznie tkane narzuty z wełny oraz lnu.

Kolory w stylu skandynawskim – wszechobecna biel

Głównym celem aranżacji salonu w stylu skandynawskim jest rozjaśnienie przestrzeni. Dlatego projektując go pod kątem kolorystycznym, powinniśmy pamiętać o dominacji bieli. Jest ona jedną z najważniejszych cech charakterystycznych salonu skandynawskiego, służy optycznemu powiększeniu przestrzeni. Jako dodatki sprawdzą się też inne jasne barwy, np. wstawki z drewna brzozowego. Ciekawą opcję stanowią ceglane ściany (oczywiście jasne), podzielone farbą. Ważne, żeby akcenty i dodatki nie przytłaczały, dlatego też powinny one być jasne; dobrze sprawdzają się odcienie kremowe, szarość o różnych głębokościach bądź też subtelny brąz.

Jakie meble wybrać do salonu w stylu skandynawskim?

Skandynawia kojarzy się z funkcjonalnością oraz praktycznością i takie też meble powinniśmy wstawić do salonu w stylu skandynawskim.

Najważniejszym elementem aranżacji jest minimalizm, meble powinny zatem mieć proste kształty i być praktyczne. Obowiązkowym wyposażeniem jest wysoka komoda z szafkami, gdzie z łatwością poukładamy wszelkie nasze niezbędne drobiazgi. Dobrze, żeby fronty były białe, matowe i bez uchwytów, otwierane za pomocą wygodnego systemu push-click. Kącik relaksu? Tu stanąć powinna wygodna sofa oraz szerokie fotele tapicerowane z wysokim oparciem. Najlepiej wybrać modele obite miękką, przyjemną w dotyku fakturą. Stoły, stoliki i ławy powinny być drewniane, na prostych nogach bez ozdób. Można wkomponować krzesła o kontrastujących, nasyconych barwach – to ciekawy sposób na przełamanie szarości i bieli. Wysokiej jakości meble do salonu w stylu skandynawskim oferuje sklep meblowy https://mebi.pl/

Oczywiście, proste nie znaczy: toporne. Meble w salonie skandynawskim cechować się powinny nie tylko prostotą i funkcjonalnością, ale też elegancją. Mają w końcu zagwarantować przyjemny wypoczynek, a z drugiej strony godnie prezentować się przed gośćmi.

Jakie dodatki i akcesoria do salonu skandynawskiego?

W doborze dodatków i akcesoriów do salonu w stylu skandynawskim kierować się należy tą samą zasadą, co przy wybieraniu mebli. Nie należy przesadzić z ich ilością – styl ten ma przecież cechować się minimalizmem. Poza tym, czasem mniej znaczy więcej. Idealną ozdobą są zapachowe świeczki, która sprawiają, że w pomieszczeniu panuje miły, nastrojowy klimat. Warto również zainwestować w poduszki i pledy.

Jakie okna? Powinny one być duże, odsłonięte i pozbawione zasłon – zapewnią one sporo światła, co jest przecież jednym z głównych zadań, jakie pełnić powinny salony skandynawskie. Po zmroku przestrzeń salonu rozjaśnić mogą metalowe lampy w geometrycznych oprawach, które świetnie kontraktują z drewnem, sprawiając, że pomieszczenie jest ciekawsze i bogatsze pod względem wizualnym oraz stylistycznym.

Warto także postawić na roślinne wzornictwo – z zachowaniem subtelności, rzecz jasna – jak również ustawić w salonie kilka żywych roślin.

Doskonale sprawdzają się jasne drzwi otwierane do wewnątrz.

Dlaczego warto zaaranżować salon w stylu skandynawskim?

Oczywiście każdy kieruje się swoim własnym gustem i potrzebami, również w zakresie aranżacji wnętrz. Pamiętajmy jednak, że nasz dom powinien być najważniejszym dla nas miejscem, w którym będziemy czuli się dobrze. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, w tym salonu, gdzie możemy się zrelaksować i miło spędzić czas z bliskimi osobami.

W tym względzie styl skandynawski sprawdza się wręcz idealnie. Prostota i dominacja jasnych kolorów z bielą na czele sprawia, że po prostu czujemy się lepiej, odczuwamy poprawę nastroju niezależnie od pory roku. Pomieszczenie ani jego wystrój nie przytłaczają, panuje wrażenie przytulności. Meble są przyjemne dla oka i wygodne. Powszechne wykorzystanie elementów naturalnych, w tym drewna, rodzi poczucie bliskości z naturą, które jest po prostu zdrowe. Mówiąc krótko, w salonie w stylu skandynawskim możemy poczuć się dobrze. Zwłaszcza w słoneczne dni, kiedy pomieszczenie złoci się od promieni.

Styl ten jest również ponadczasowy. Jeśli wykorzystamy go do aranżacji salonu, możemy być pewni, że nawet po wielu latach – jeżeli, rzecz jasna, będziemy odpowiednio dbali o nasze lokum – będzie on wyglądał znakomicie i nowocześnie; nie zestarzeje się wizualnie.

Prostota nie oznacza też nudy. Przeciwnie, salony skandynawskie są bardzo przyjemne dla oka, ich wnętrza można w prosty sposób ożywić. Dzięki temu nie czujemy się jak w bunkrze, lecz jest nam komfortowo.

Praktyczne rozwiązania sprawiają, że łatwo jest zadbać o zachowanie porządku. W wysokiej komodzie bez trudu poukładamy niezbędne przedmioty, drewnianą podłogę można sprawnie umyć i wyczyścić, podobnie jak proste stylistycznie meble bez udziwnień. Fakt, że w salonie w stylu skandynawskim jest stosunkowo mało ozdób, sprawia, że maleje ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia którejś z nich.

Mówiąc krótko, salony w stylu skandynawskim stanowią idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie praktyczność, wygodę i porządek.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.