Jak usunąć silikon z płytek?

Trudno wyobrazić sobie prace remontowe w swoim domu bez silikonu. Trzeba jednak zachować sporą precyzję przy korzystaniu z tego materiału. Co zrobić w przypadku, kiedy znalazł się on na meblach, kafelkach czy w innych miejscach, gdzie wcale nie powinno go być?

Czym wyróżnia się silikon?

Silikon jest jednym z najpopularniejszych uszczelniaczy. Jego właściwości są wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju naprawach czy remontach, w szczególności w łazience czy kuchni. Dobrze sprawdza się jako wypełniacz wszelkiego rodzaju szpar, np. pomiędzy ścianą lub kafelkami a wanną. To również świetna spoina, co jest istotne, chociażby przy układaniu płytek.

Silikon jest bardzo trwały, a jego sanitarny rodzaj posiada również świetne właściwości wodoodporne. Podczas prac może on jednak pozostać na innych powierzchniach, gdzie może być sporym problemem. Oto kilka porad, dzięki którym pozbędziesz się tej substancji z miejsc, w których nie jest mile widziana.

Płyn do naczyń – szybki i prosty sposób na pozbycie się silikonu

Przy zmianie wyposażenia łazienki, chociażby za pośrednictwem sklepu Sevante, wykorzystanie silikonu jest krokiem nieodłącznym. Może on jednak skapnąć na nową armaturę czy kafelki. Co możesz wtedy zrobić? Podstawowym domowym sposobem polecanym przez wiele osób jest wykorzystanie zwykłego płynu do naczyń. Sprawdzi się on w szczególności wtedy, gdy silikon jest jeszcze świeży.

Weź wspomniany płyn i zalej nim zabrudzenie. Ważne jest, abyś nie dodawał do niego wody – silikon może się wtedy rozmazać i zostawić brzydko wyglądające ślady. Po kilku minutach powinieneś bez większego trudu zebrać go ręcznikiem papierowym lub ścierką. 

Pozbywanie się silikonu z pomocą octu – czy to rzeczywiście działa?

Kolejną „swojską” metodą na pozbycie się nieproszonego silikonu jest wykorzystanie octu. Sam sposób aplikacji jest bardzo podobny, jak w przypadku wspominanego płynu do naczyń – silikon należy polać octem i odczekać kilka minut

W tym przypadku warto jednak użyć nie ręcznika papierowego, a gąbki. Z jej pomocą należy zetrzeć wszelkie pozostałości, które pomogą pozostać na danej nawierzchni. Ocet będzie jednak dobrym sposobem na pozbycie się starego silikonu bez większego ryzyka uszkodzenia płytek, armatury czy szkła. 

Inne popularne metody usuwania silikonu

Płyn do naczyń i ocet bynajmniej nie są jedynymi sposobami na rozprawienie się z silikonem. Jesteś w stanie znaleźć wiele innych trików – zarówno tych, które bez trudu wykonasz z użyciem dostępnych w domu produktów, jak i również trochę bardziej specjalistycznych, lecz nadal stosunkowo łatwych rozwiązań. Oto garść dodatkowych pomysłów, które być może pomogą ci efektywnie rozprawić się z silikonem:

  • obłożenie silikonu kostkami lodu – w ten sposób silikon stwardnieje i się pokruszy, a resztki będziesz mógł zetrzeć szorstką ścierką, gąbką lub żyletką;
  • wykorzystanie skrobaka – skuteczna metoda, która wymaga jednak sporej ostrożności; łatwo o uszkodzenie nawierzchni, którą czyścisz;
  • wykorzystanie nożyka lub noża do tapet – choć również wymaga ostrożności, świetnie sprawdza się przy wydłubywaniu silikonu ze szpar;
  • kupno specjalistycznych środków rozpuszczających – chociaż będą one kosztować i trzeba zachować ostrożność przy ich użytkowaniu z uwagi na toksyczność, są bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie z silikonem.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.