Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Remont lub urządzanie mieszkania zawsze idzie w parze z montażem nowych drzwi DRE. Trudno sobie wyobrazić bezpieczne i komfortowe korzystanie z pomieszczeń, które byłyby pozbawione tak istotnego elementu wyposażenia. Jeśli właśnie jesteś lub niedługo będziesz na etapie zakupu drzwi wewnętrznych, w tym artykule znajdziesz najcenniejsze informacje na ich temat. Pozwoli ci to zwiększyć swoją wiedzę i podjąć słuszną decyzję na wiele kolejnych lat.

Czym się różnią wewnętrzne drzwi wejściowe od zewnętrznych?

Jeśli poszukujesz drzwi do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, będą ci potrzebne dwa rodzaje drzwi. Pierwsze z nich to drzwi prowadzące z korytarza lub klatki schodowej do mieszkania. Drugie to natomiast standardowe drzwi wewnętrzne pomiędzy pomieszczeniami w mieszkaniu. Inaczej jak w przypadku drzwi zewnętrznych do domów, drzwi wejściowe wewnętrzne nie muszą być tak odporne na działanie czynników atmosferycznych. Są one chronione przed działaniem deszczu i promieni UV, dlatego skrzydła drzwi mogą być wykonane ze stali, drewna lub płyt drewnopochodnych. W każdym przypadku świetnie spełnią swoją rolę, przez długi czas zachowując elegancki i zadbany wygląd.

Jaką szerokość powinno mieć skrzydło drzwiowe?

Zasadniczo, informacje o tym, jaką szerokość powinny mieć skrzydła drzwiowe, znajdują się w projekcie. Zgodnie z nim powstają otwory w ścianach, w których następnie zamontujemy. Jeśli jednak  lub remontujemy mieszkanie, lub dom sprzed 20 bądź więcej lat, może się okazać, że przewidziano w nim stosunkowo wąskie drzwi, szerokości 70 lub 80 cm. W pewnych przypadkach warto poszerzyć otwory pod drzwi, tak by móc założyć szersze skrzydła. Optymalnym wyborem dla drzwi wewnętrznych pomiędzy pomieszczeniami jest szerokość 80 cm, natomiast dla drzwi wejściowych 90 lub 100 cm.

Co wybrać — drzwi przylgowe czy drzwi bezprzylgowe?

W ostatnim czasie wielką popularnością cieszą się bezprzylgowe drzwi wejściowe. Czym się on różnią od tych przylgowych? Przede wszystkim tym, że ich boczna krawędź jest idealnie gładka i równa na całej długości obwodu. Nie występuje w niej charakterystyczne wyprofilowanie w kształt litery L, spasowane z ościeżnicą. Skrzydło drzwi bezprzylgowych, po ich zamknięciu, na całym obwodzie ma niewielką szczelinę z ościeżnicą. Prezentuje się to bardzo elegancko, jednak samo rozwiązanie kosztuje więcej niż drzwi przylgowe. Jest to powodowane bardziej złożonym i wymagającym procesem montażu i dłuższym czasem potrzebnym na wykonanie montażu i regulacji. Jeśli natomiast interesują cię klasyczne drzwi wewnętrzne, z powodzeniem możesz wybrać drzwi przylgowe.

W jakim kolorze zamówić nowoczesne drzwi wewnętrzne?

Bardzo często klienci sklepu DDD zastanawiają się, jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych do projektu pomieszczeń. Jest kilka wskazówek, aby to zrobić, poniżej część z nich.

  • Bezpieczne kolory — dobrym wyborem zawsze są drzwi, wykończone okleiną imitującą drewno lub w kolorach jasnych, jak biel czy odcienie szarości;
  • Do małych pomieszczeń wybierz jasne drzwi, które optycznie powiększają przestrzeń;
  • Do łazienki i toalety zastosuj drzwi mające podcięcie wentylacyjne;
  • Dobrym wyborem dla większości osób jest ościeżnica regulowana, dzięki której estetycznie można wykończyć boki otworów w ścianach;
  • Eleganckie drzwi wewnętrzne mogą być wyposażone w szybę, one same dostępne są w różnych wykończeniach;
  • W nowoczesnym wnętrzu loftowym świetnie wyglądają drzwi łączące wygląd naturalnego drewna z czarnymi dodatkami, np. matowymi czarnymi klamkami i szyldami.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!