Płytki to jeden z chętniej wybieranych materiałów wykończeniowych. Można zobaczyć je nie tylko w łazience, ale również w kuchni, salonie, korytarzu, wiatrołapie, kotłowni – a nawet przed domem. W wielu z tych miejsc są one wyjątkowo narażone na zabrudzenia, skutecznie obniżające ich estetykę oraz higieniczność. Jak wyczyścić bardzo brudne płytki, aby przywrócić im świetny wygląd?
Czyszczenie brudnych płytek – najpopularniejsze sposoby
Na Twoich płytkach pojawiły się trudne do usunięcia plamy lub brzydkie zacieki? W celu ich wyczyszczenia możesz wykorzystać jedną z trzech popularnych metod:
- domowe sposoby – tanie, łatwo dostępne i bezpieczne dla środowiska, a w konsekwencji – chętnie stosowane przez wiele osób. Niezbędne produkty, takie jak ocet, sodę lub cytrynę, znajdziesz w swojej kuchni bądź najbliższym sklepie.
- preparaty chemiczne – silnie działające środki, których formuła jest opracowana z myślą o czyszczeniu płytek. Koniecznie zwróć uwagę na ich skład i upewnij się, czy nie doprowadzi on do uszkodzenia posadzki.
- profesjonalne usługi – niezbędne, gdy zawiodą wyżej wymienione metody. Wyspecjalizowana ekipa sprzątająca posiada narzędzia i preparaty, które poradzą sobie nawet z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami. Choć koszt jej zatrudnienia znacząco przewyższa cenę domowych i chemicznych preparatów, czasami skorzystanie z takich usług może okazać się jedyną możliwością przywrócenia płytkom estetycznego wyglądu.
Pamiętaj o tym, aby sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane płytki. Te ceramiczne czyści się najłatwiej, szczególnie jeśli mają błyszczącą powierzchnię. Użyj do tego detergentów i miękkiej szmatki. Do płytek z glazury lub terakoty używaj łagodnych środków, aby nie zniszczyć ich powierzchni. Z kolei gres jest bardzo odporny na działanie chemii.
Jak wyczyścić bardzo brudne płytki domowymi sposobami?
Dostępne w niemal każdym domu składniki mogą być pomocne w walce z brudem na płytkach. Szpeci je kamień i osad z kosmetyków? W butelce z atomizerem przygotuj roztwór z octu i wody w proporcji 1:1. Następnie dodaj kilka kropli olejku eterycznego, który pozwoli zniwelować specyficzny zapach octu. Nanieś ciecz na zabrudzoną powierzchnię, a po kilku minutach zetrzyj czystą ściereczką.
Podobny efekt możesz osiągnąć, stosując skórkę z cytryny. Obecne w niej naturalne kwasy dobrze radzą sobie z rozpuszczaniem tłuszczu i pozostałości mydła. Przetrzyj skórką płytki, po czym spłucz je czystą wodą lub wyczyść zwilżoną ściereczką. W ten sposób nie tylko usuniesz brud, ale także zyskasz przyjemny zapach w pomieszczeniu.
A może problemem w Twoim domu są brudne fugi? Walkę z nim możesz przeprowadzić, sięgając po sodę oczyszczoną. Przygotuj gęstą pastę z sody i wody, a następnie nanieś na fugi. Po upływie 10 minut przetrzyj mokrą ściereczką lub wyszoruj starą, nieużywaną już szczoteczką do zębów. Pamiętaj! Niedokładne usunięcie pasty może doprowadzić do wybielenia fugi. Zadbaj więc o jej staranne posprzątanie po zakończeniu czyszczenia.
Zobacz też: Domowy środek do czyszczenia łazienki – idealny do armatury, ceramiki i kabiny
Korzystanie z myjki parowej do czyszczenia płytek
Jeśli masz w domu parownicę, to doskonale ona sprawdzi się do czyszczenia bardzo brudnych płytek. Gorąca para generowana pod wysokim ciśnieniem usuwa pozostałości kosmetyków, zacieki, osady z kamienia, a jednocześnie nie zawiera ani grama chemii.
Profesjonalne środki do czyszczenia płytek – dlaczego warto po nie sięgnąć?
Czasami domowe sposoby walki z brudem na płytkach mogą okazać się niewystarczająco skuteczne. W takiej sytuacji skorzystaj z profesjonalnych środków czyszczących. Prawidłowo dobrane do materiału na ścianie czy podłodze pomogą efektywnie rozprawić się z plamami, jednocześnie nie niszcząc powierzchni. Dobrym pomysłem będzie wypróbowanie nowego preparatu w mało widocznym miejscu, zanim zaaplikujesz go na całą posadzkę.
Specjalistyczne środki do mycia płytek wykazują się wyjątkowo silnym działaniem. Szybko i skutecznie usuwają nawet uporczywe zanieczyszczenia, a nierzadko likwidują także bakterie, wirusy i grzyby. To zaleta istotna zwłaszcza w chwili, gdy planujesz zadbać o powierzchnie w łazience czy kuchni, które powinny charakteryzować się higieniczną czystością. Pewną ich wadą może być cena zakupu, niemniej efekt ich użycia zazwyczaj wart jest wydanych na preparat pieniędzy.
Najlepiej sprawdź działanie środka na niewielkiej powierzchni. Zbyt silna chemia może zmatowić bardzo brudne płytki, a nawet zmienić ich barwę!
Jak widzisz, możesz wypróbować wiele odmiennych sposobów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już ekologiczne, domowe środki pomogą Ci skutecznie pozbyć się niechcianych osadów. Jeśli tak się nie stanie, z pomocą przyjdą specjalistyczne detergenty do sprzątania. Uporczywy brud zlokalizowany jest na tarasie czy schodach do domu? W takim przypadku czyszczenie płytek warto powierzyć profesjonalistom, którzy efektywnie odświeżą nawet zaniedbany przez wiele lat gres przed domem.