Jak wyczyścić filtr w pralce?

Filtr w pralce to ważny element urządzenia, odpowiedzialny za wyłapywanie zanieczyszczeń oraz ochronę pompy odpływu przed uszkodzeniem. Aby działał efektywnie, niezbędne jest jego systematyczne konserwowanie. W tym celu musisz jednak wiedzieć, gdzie znajduje się wspomniana część oraz w jaki sposób ją wyjąć. Jak wyczyścić filtr w pralce, aby służyła Ci przez wiele kolejnych lat?

Gdzie znajduje się filtr w pralce?

Filtr w pralce jest umieszczony pod specjalną klapką. Zazwyczaj znajduje się ona z przodu urządzenia, w jego dolnej części. W niektórych modelach filtr może być umieszczony także z boku obudowy (najczęściej ma to miejsce w pralkach ładowanych od góry) lub we wnętrzu bębna. W takich przypadkach jest on wyraźnie zaznaczony symbolem lub jaskrawym kolorem, który trudno przeoczyć.

Aby zlokalizować filtr w najpopularniejszych wersjach pralek, odszukaj prostokątne bądź kwadratowe wieczko, które można podważyć. Jeśli nie możesz odnaleźć pokrywy, skorzystaj z instrukcji dołączonej do urządzenia, w której powinna zostać określona lokalizacja tego elementu. Po otwarciu klapki zauważysz wężyk służący do spuszczenia nagromadzonej wody oraz korek, pod którym znajduje się filtr. Jak go wyjąć?

gdzie jest filtr w pralce

Jak wyjąć filtr z pralki?

Zanim przystąpisz do wyjmowania filtra z pralki, obowiązkowo odłącz urządzenie od źródła zasilania. Jeżeli w bębnie znajduje się woda, odprowadź ją za pomocą odpowiedniego programu. Pozostawienie jej grozi zalaniem pomieszczenia po odkręceniu filtra.

Pod otwór do spuszczania wody podłóż płaskie naczynie, które zbierze resztki płynu. Aby uniknąć zalania podłogi, zabezpiecz także najbliższą okolicę starymi ręcznikami lub ścierkami. Następnie delikatnie otwórz pokrywę oraz odkręć korek filtra, przekręcając go w lewą stronę.

Jeżeli od poprzedniego czyszczenia upłynęło sporo czasu, możesz wyczuć opór podczas próby otwarcia filtra. W takiej sytuacji sięgnij po kombinerki i z wyczuciem przekręć korek.

Po jego wyjęciu możesz przystąpić do właściwej części działania, związanej z konserwacją omawianego elementu. Jak wyczyścić filtr w pralce?

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Filtr w pralce to element, na którym gromadzi się wiele zanieczyszczeń. Po wyjęciu go z urządzenia możesz zobaczyć na nim warstwę osadu, a także różnego rodzaju kłaczki, nitki, włosy czy nawet fragmenty tkanin, monety i guziki.

Co może Ci się przydać do czyszczenia filtru w pralce?

  • Szczotka do czyszczenia (podobna jak do mycia butelek),
  • szczoteczka do zębów (taka, której już nie potrzebujesz),
  • ściereczka z mikrofibry,
  • woda i ocet.

Aby go wyczyścić, usuń najpierw ręcznie największe zabrudzenia i pozostałości z prania. Następnie wyszoruj wszystkie zakamarki starą szczoteczką do zębów lub paznokci, z opcjonalnym dodatkiem płynu do naczyń.

Jeżeli na filtrze znajduje się kamień, możesz zanurzyć go na godzinę w roztworze wody z octem, wymieszanej w proporcji 1:1. Alternatywnie wykorzystaj dostępne w sprzedaży środki odkamieniające, które efektywnie zlikwidują zabrudzenia, a dodatkowo uchronią filtr przed ponownym osadzaniem się kamienia.

Starannie wyszoruj całą część oraz wypłucz ją pod bieżącą wodą. Możesz także wyparzyć filtr wrzątkiem. Następnie sprawdź, czy w otworze w pralce nie zostały jakieś zanieczyszczenia – w razie potrzeby usuń je. Ostatnim krokiem będzie włożenie filtra z powrotem do urządzenia oraz przekręcanie korka w prawą stronę do momentu, aż poczujesz opór.

Zobacz też: Szybkie metody na czyszczenie pralki

Jak często czyścić filtr w pralce?

Wiesz już, jak wyczyścić filtr w pralce. Czy jednak znasz optymalną częstotliwość jego konserwacji? Jeżeli zależy Ci, by urządzenie piorące pozostało sprawne jak najdłużej, staraj się myć jego filtr regularnie co dwa miesiące. Pozwoli to zapobiegać gromadzeniu się osadu, który mógłby negatywnie wpływać na pracę pralki. Jeżeli pierzesz pranie kilka razy w tygodniu, dobrym pomysłem będzie kontrola i czyszczenie filtra nawet raz w miesiącu.

Zdarza Ci się zapominać o tej ważnej czynności? Gdy będziesz wymieniać pralkę na nową, zdecyduj się na model z funkcją przypominania o kontroli filtra. Dzięki temu nie przeoczysz terminu jego konserwacji oraz unikniesz nieprzyjemnych oznak spowodowanych nagromadzeniem zanieczyszczeń.

Sprawdź też: Pralka nie pobiera płynu do płukania – co robić?

Czy filtr w pralce trzeba wymieniać?

Gdy filtr jest naprawdę mocno zabrudzony lub zniszczony, możesz zdecydować się na jego wymianę. Czynność ta przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku czyszczenia tego elementu. Wystarczy, że usuniesz stary egzemplarz oraz wyczyścisz wnętrze komory, a następnie zamocujesz nowy model.

Pamiętaj jedynie, by zaopatrzyć się w oryginalny filtr, dedykowany do posiadanego modelu pralki. Wszelkie tańsze zamienniki czy wersje uniwersalne są zazwyczaj dość słabej jakości. W konsekwencji zużywają się znacznie szybciej oraz mogą łatwiej ulec awarii – grożącej poważniejszymi usterkami całego urządzenia, włącznie z uszkodzeniem pompy odpływowej.

Jak wyczyścić filtr w pralce? Wbrew pozorom czynność ta wcale nie jest zbytnio skomplikowana. Wystarczy, otworzysz klapkę na obudowie, wykręcisz korek z filtrem, a następnie starannie wyszorujesz go i ponownie zamocujesz na miejscu. Cała procedura zajmie Ci raptem kilkanaście minut, a regularnie ponawiana – zminimalizuje ryzyko wystąpienia usterki w Twojej pralce.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!