Jak wyczyścić materac z żółtych plam? Poznaj te sposoby!

Materac na łóżku to jeden z najczęściej i najdłużej eksploatowanych elementów wyposażenia sypialni. Z tego względu nierzadko ulega on nieestetycznym zabrudzeniom, które negatywnie wpływają także na stopień jego higieny. Użytkownicy skarżą się między innymi na żółte plamy, pojawiające się na powierzchni tkaniny. Skąd się biorą oraz jak wyczyścić materac z żółtych plam?

Skąd biorą się żółte plamy na materacu?

Podstawową przyczyną tworzenia się żółtych plam na materacu jest ludzki pot oraz sebum. To naturalne wydzieliny ciała, które występują u wszystkich ludzi – bez względu na ich rasę czy temperaturę panującą w sypialni. Podobne skazy są następstwem pojawienia się na materiale pleśni. Jej rozwojowi sprzyja wilgoć będąca skutkiem niedokładnego dosuszenia materaca po czyszczeniu. Ostatnim czynnikiem wpływającym na powstanie żółtych plam jest mocz. Takie przebarwienia zazwyczaj są widoczne na łóżkach, z których korzystają małe dzieci i zwierzęta. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwolą na likwidację niechcianych śladów z potu, pleśni czy moczu. Jak wyczyścić materac z żółtych plam?

Jak wyczyścić materac z potu?

Zacieki z potu to jedne z najczęstszych przyczyn nieestetycznego wyglądu pokrowca. Jak odświeżyć materac, aby je zlikwidować? W tym celu musisz przyszykować niewielkie naczynie, odkurzacz, ocet, wodę utlenioną oraz sodę oczyszczoną. Wymieszaj starannie trzy powyższe składniki i nałóż je na plamę, pozostawiając do całkowitego wyschnięcia. Następnie odkurz dokładnie łóżko. Opcjonalnie do roztworu dodaj nieco pachnącego płynu do płukania lub olejku eterycznego. Najlepiej sprawdzi się tu skoncentrowana esencja z cytryny, lawendy bądź drzewa herbacianego.

Wartym uwagi pomysłem jest także zastosowanie roztworu wody z amoniakiem. Wymieszaj 1 łyżeczkę amoniaku z 1 litrem wody, a następnie nanieś tak przygotowany płyn na materac, przecierając niechciane zacieki.

Czyszczenie materaca z moczu

Zastanawiasz się, jak wyczyścić materac z moczu? Już podpowiadamy! Przygotuj miskę, wodę utlenioną, sodę oczyszczoną, płyn do mycia naczyń, spryskiwacz, ręczną szczotkę oraz odkurzacz. Wyżej wymienione, płynne i sypkie składniki wymieszaj w misce, aż powstanie jednolity, stosunkowo rzadki roztwór, który przelejesz do spryskiwacza. Rozpyl ciecz w miejscach, w których pojawiły się żółte plamy oraz wetrzyj ją za pomocą szczotki. Poczekaj, aż płyn wyschnie, a następnie solidnie odkurz materiał, usuwając z niego resztki sody. W celu zneutralizowania zapachu moczu, do roztworu możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Jeśli udało Ci się zauważyć plamę moczu bezpośrednio po jej pojawieniu się, działaj szybko. Posyp ją obficie mąką kukurydzianą bądź glinką kaolinową. Te produkty skutecznie wchłaniają nadmiar wilgoci oraz przykry zapach, umożliwiając łatwiejsze zachowanie higienicznej czystości materaca.

Pleśń na materacu? Zobacz, jak się jej pozbyć

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kolejną przyczyną wystąpienia brzydkich śladów na powierzchni łóżka jest pleśń. Jak wyczyścić materac z żółtych plam takiego pochodzenia oraz zapobiec ich ponownemu pojawienie się?

Zaopatrz się w większą ilość sody oczyszczonej, a także nieco wody utlenionej i octu. Przygotuj z tych składników rzadki roztwór, rozpyl go na miejsca pokryte pleśnią oraz pozostaw do wyschnięcia. Następnie przyszykuj kolejną porcję samej sody, którą równomiernie naniesiesz na powierzchnię tkaniny – najlepiej za pomocą drobnego sitka. Pozostaw ją tak na kwadrans – w tym czasie wchłonie ona wilgoć, która jest głównym powodem pojawiania się pleśni na materacu. Po tym czasie odkurz starannie powierzchnię łóżka.

Jakie urządzenia mogą przydać się do czyszczenia materaca?

Prócz wymienionych wyżej metod pielęgnacji materaca, możesz również zdecydować się na zastosowanie wybranych urządzeń elektrycznych. Mowa tu między innymi o odkurzaczu piorącym bądź parownicy.

Jak odświeżyć materac w ten sposób? Najlepiej kupić bądź wypożyczyć odkurzacz piorący oraz zaopatrzyć się w wysokiej klasy detergenty. Takim urządzeniem bez trudu wypierzesz powierzchnię materaca, wciągając wraz z brudną wodą wszelkie zanieczyszczenia, a tym samym – likwidując uporczywe plamy.

Niedrogim sposobem na odświeżenie łóżka jest również zastosowanie parownicy. To urządzenie, które wytwarza gorącą parę pod wysokim ciśnieniem – doskonale radzącą sobie z uporczywymi plamami i bakteriami. Wrząca woda w lotnym stanie skutecznie zdezynfekuje powierzchnię oraz zmniejszy widoczność zacieków bez konieczności użycia chemicznych detergentów. Z tego względu jest to metoda szczególnie polecana w sytuacji, gdy planujesz wyczyścić materac dziecka, alergika lub osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze.

 Czyszczenie materaca w profesjonalnej pralni

Czasami może okazać się, że soda, ocet czy woda utleniona nie będą w stanie usunąć żółtych plam z powierzchni materiału. Jak wyczyścić materac w takiej sytuacji? Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się praniem w domu klienta. Jej pracownicy posiadają specjalistyczny sprzęt oraz środki chemiczne, które poradzą sobie z większością zabrudzeń – niezależnie od ich przyczyny. Musisz jednak pamiętać, że im starsza lub bardziej intensywna jest plama na Twoim materacu, tym bardziej wzrasta ryzyko, że nie usunie jej nawet doświadczony fachowiec wyposażony w stosowne narzędzia.

 Istnieje wiele domowych i profesjonalnych sposobów prania materacy, które można wypróbować, gdy na powierzchni materiału pojawią się nieestetyczne plamy. Aby jednak uniknąć konieczności czyszczenia łóżka, warto zawczasu zabezpieczyć je przed pojawianiem się zacieków. Pomocny może okazać się w tym nieprzemakalny pokrowiec, który uchroni materac przed potem, moczem i wilgocią – minimalizując ryzyko wystąpienia niechcianych zabrudzeń.

>Zobacz też: Domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!