Wiesz, że brudne pędzle mogą spowodować dodatkowe zanieczyszczenia na Twojej skórze? A wtedy pojawiają się zatkane pory, krostki, a nawet infekcje. Warto uniknąć takich problemów, a także zadbać o nie ze względu na dłuższą żywotność. Zobacz, jak wyczyścić pędzle, czym to zrobić i jak je wysuszyć.
Czyszczenie pędzli do makijażu – dlaczego warto to robić?
Zastanawiasz się jak często myć pędzle? Najlepiej po każdym użyciu. Tak! Pozostałości po kosmetykach i brud mogą przełożyć się na spore problemy skórne. O szczegóły zapytałam kosmetolog Martę Jaślanek, która prowadzi Gabinet Kosmetyczny Świadoma Pielęgnacja:
Brak higieny pędzli do makijażu może przyczyniać się do powstawania trądziku zapalnego. Na brudnych pędzlach z pewnością jest mnóstwo bakterii, a one z kolei łącza się z sebum (mieszanka tłuszczów wydzielanych przez gruczoły łojowe), co jest dla nich pożywką. Obecność nadmiernej ilości bakterii w mieszku włosowym wywołuje stan zapalny. Brudne pędzle obklejone warstwami kosmetyków powodują, że włos pędzla, nawet naturalny, robi się sztywny i szorstki, a to bardzo podrażnia skóry wrażliwe, atopowe czy naczyniowe oraz może powodować przenoszenie się zapalnych zmian trądzikowych.
Najczęściej powinnaś czyścić pędzle do kosmetyków kremowych lub płynnych – podkładu czy korektora. Jeśli chodzi o te, które są przeznaczone do pudru lub cieni, możesz czyścić raz na dwa tygodnie.
Jak wyczyścić pędzle? Poradnik krok po kroku
Na samym początku pojawia się pytanie czym myć pędzle. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, co posiadasz w domu. Możesz do tego użyć zarówno płynu micelarnego, żelu do mycia twarzy, jak i szarego mydła. Pamiętaj o tym, że kosmetyk powinien być naturalny i nie podrażniać Twojej skóry. Do mycia pędzli świetnie sprawdza się także szampon dla dzieci. Oczywiście możesz też użyć specjalnych preparatów do czyszczenia pędzli.
Bądź na bieżąco! Jeszcze więcej porad znajdziesz na fanpage’u Rozdomowionej!
Czyszczenie pędzli rozpocznij od namoczenia ich w ciepłej wodzie i wybranym preparacie. Nie zanurzaj jednak rączki – postaraj się, aby w płynie było tylko włosie. Dzięki temu, unikniesz uszkodzeń. Zostaw je tak na kilkanaście minut, aby największy brud po prostu zszedł. Jeśli nie masz tyle czasu, przejdź od razu do kolejnego kroku. Wystarczy, że połączysz kosmetyk z ciepłą wodą na ręku (tak jakbyś trzymała coś drobnego w dłoni), a następnie będziesz pocierać o nią pędzel kolistymi ruchami. Powinna powstać piana, a brud się rozpuszczać. Co jakiś czas użyj bieżącej wody i powtarzaj czynność. Ja mam specjalną silikonową łapkę, którą nakładam na palce, jest to dość wygodne rozwiązanie.
Czyszczenie pędzli powinno trwać tak długo, aż woda będzie zupełnie czysta.
Podczas czyszczenia pędzli nie wolno:
- ściskać mocno włosia,
- wyżymać,
- mocno je pocierać ręcznikiem,
- suszyć ich na kaloryferze.
Jak wysuszyć pędzle? Mój prosty trik!
Wiesz już jak wyczyścić pędzle domowym sposobem, teraz przyszedł czas na ich prawidłowe wysuszenie. Po czyszczeniu, delikatnie przetrzyj pędzle np. ręcznikiem papierowym. Nie można ich wkładać do szklanego naczynia włosiem do góry albo na dół – przez to mogą stracić swój pierwotny kształt! Najlepiej wysuszyć je włosiem skierowanym na dół. Jak to zrobić? Najprościej będzie, jeśli weźmiesz gumkę recepturkę i dzięki niej umieścisz odpowiednio pędzel. Ja to robię na stojaku do ręczników.
Jeśli nie masz możliwości „powieszenia” pędzli, po prostu połóż je na krawędzi stołu, aby włosie swobodnie wystawało.