Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika? Wypróbuj domowe sposoby!

Podobnie jak wiele osób zmagasz się z problemem przypaleń na blasze od piekarnika? Resztki jedzenia i tłuszcz to zabrudzenia niełatwe do usunięcia – szczególnie w sytuacji, gdy są one już dość stare. Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby ułatwiające uporanie się z niechcianym nalotem, które warto wziąć pod uwagę, zanim sięgniesz po gotowe, chemiczne preparaty. Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika za pomocą dostępnych w każdej kuchni produktów?

Czyszczenie blachy z piekarnika z użyciem soli

Na blaszce w Twoim piekarniku znajduje się warstwa przypalonego tłuszczu? Wypróbuj skuteczną metodę bazującą na kuchennej soli. Rozsyp na blaszce sól oraz potrząśnij ją, aby równomiernie rozprowadzić wszystkie kryształki. Następnie umieść blachę w rozgrzanym piekarniku i trzymaj w nim do momentu, aż sól zbrązowieje. Pod wpływem wysokiej temperatury jej kryształki wchłoną tłuszcz, umożliwiając jego zlikwidowanie. Gdy blaszka przestygnie, usuń z jej powierzchni sól i wytrzyj dokładnie pozostałości papierowym ręcznikiem. Na zakończenie umyj ją pod bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Jak wyczyścić blachę z piekarnika sodą?

Kolejną wartą uwagi metodą jest usuwanie zaschniętych zabrudzeń z użyciem sody. Ten składnik obecny w niemal każdej kuchni cechuje się wszechstronnym zastosowaniem, pozwalając łatwiej uporać się nawet z uporczywymi osadami. Jak wyczyścić blachę z piekarnika sodą? Rozmieszaj ją z odrobiną wody, tak by powstała gęsta papka. Rozprowadź ją na przypaleniach i pozostał na dłuższy czas – nawet na całą noc. Następnie zetrzyj pozostałości ściereczką lub gąbeczką oraz wypłucz wodą.

Alternatywnym sposobem z użyciem tego samego produktu spożywczego będzie namoczenie blachy w gorącej wodzie, w której rozmieszana została soda oczyszczona. Pozostaw formę w takim roztworze na co najmniej godzinę. Po tym czasie zaschnięty brud i tłuszcz powinien oderwać się od metalowej powierzchni i wystarczające będzie jej przetarcie gąbką z detergentem.

Sposób czyszczenia blachy do pieczenia octem

Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika? Wypróbuj ocet! Rozmieszaj go z ciepłą wodą w proporcji 1:1 i rozprowadź po całej blaszce. Odczekaj 15 minut. Następnie spróbuj wyczyścić osad gąbką – powinien odchodzić od powierzchni bez większego problemu. Na zakończenie spłucz blachę czystą wodą i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką.

W wielu poradach w internecie możesz spotkać się z mieszaniem octu z sodą. Powstaje wtedy piana, która tylko pozornie działa skutecznie. Tak naprawdę dochodzi wtedy do reakcji chemicznej, która osłabia działanie i jednego i drugiego składnika. Właśnie dlatego lepiej stosować ocet i sodę osobno.

Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika kwaskiem cytrynowym?

Czyszczenie blachy piekarnika możesz przeprowadzić z użyciem kwasku cytrynowego połączonego z sodą oczyszczoną. Umieść oba te produkty na blaszce, po czym nalej na nią nieco wody – tak, aby przykryła ona przypalone zabrudzenia. Pozostaw roztwór na noc, a następnie umyj formę gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Cały niechciany osad powinien zniknąć. Sprawdź też moje przepisy na inne ekologiczne domowe środki czystości.

Czyszczenie blachy w piekarniku wodą utlenioną

Wartym uwagi rozwiązaniem jest także użycie sody oraz wody utlenionej do likwidacji przypalonego tłuszczu i resztek jedzenia. To produkty znane ze swej skuteczności w usuwaniu najbardziej uporczywych zabrudzeń. Jak wyczyścić blachę z piekarnika sodą i wodą utlenioną?

Przygotuj gęstą papkę z tych dwóch składników, a następnie równomiernie rozprowadź ją po całej formie. Odczekaj co najmniej 15 minut. Po kwadransie przetrzyj metalową powierzchnię gąbką. Możesz posypać ją także odrobiną soli, co jeszcze bardziej spotęguje efekt działań. Przypalony brud powinien odejść od blachy – pozostanie Ci tylko starannie ją wypłukać i wytrzeć do sucha.

Usuwanie przypalonych zabrudzeń środkami chemicznymi

Zobacz też, dlaczego polecam ekologiczne sprzątanie domu i co jeszcze możesz zrobić z pomocą łatwo dostępnych produktów. Jeżeli domowe metody okażą się niewystarczająco skuteczne, możesz spróbować usunąć tłusty osad z blachy za pomocą dedykowanych do tego celu preparatów. Na półkach w sklepie znajdziesz różnego rodzaju środki chemiczne, które pozwolą Ci uporać się z przypalonym brudem w piekarniku. Takie gotowe produkty cechują się wyjątkowo silnym działaniem. Pamiętaj więc o każdorazowym używaniu gumowych rękawic, które uchronią Twoją skórę przed podrażnieniami.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!