Jak wyczyścić rolety dzień noc?

Rolety dzień noc to funkcjonalne dekoracje okienne, obecne w wielu domach. Ich codzienna eksploatacja może jednak szybko doprowadzić do zabrudzenia tkaniny, odbierając jej estetyczny wygląd. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na zakup nowego egzemplarza. Zamiast jednak wydawać sporą sumę, można spróbować usunąć brzydkie ślady na materiale. Jak wyczyścić rolety dzień noc?

Czym czyścić rolety dzień noc z kurzu?

Rolety dzień noc są zazwyczaj narażone na osiadanie kurzu. Jego warstwa wygląda brzydko, a zarazem jest niekorzystna dla zdrowia. Z uwagi na fakt, iż takie rolety są wykonane z delikatnych tkanin, podczas ich pielęgnacji musisz zachować maksymalną ostrożność. Niedopuszczalne jest pranie tego typu osłon w pralce – to prosta droga do ich nieodwracalnego zniszczenia.

Do systematycznej konserwacji możesz natomiast wykorzystać odkurzacz ze specjalną końcówką w postaci małej szczotki, która pozwoli na delikatne usunięcie warstwy zalegającego na materiale kurzu. Jeśli Twój odkurzacz jest wyposażony w funkcję regulacji mocy, ustaw pokrętło siły ssania na minimum. Następnie odkurzaj tkaninę fragment po fragmencie, czyszcząc także kasetę oraz zakamarki mechanizmu rolety. Podobnie możesz wyczyścić zasłony.

czyszczenie zasłon

Jak usunąć tłuste plamy z rolet dzień noc?

Jeżeli Twoja roleta dzień noc jest umieszczona w kuchni, istnieje ryzyko, że zostanie przypadkowo zabrudzona tłuszczem. W takiej sytuacji sięgnij po wilgotną ściereczkę, która pomoże Ci w usunięciu trudniejszych śladów.

Pamiętaj!
Do czyszczenia nie zdejmuj rolety z okna. Zamocz szmatkę w ciepłej wodzie i pocieraj z wyczuciem tłustą plamę, regularnie płucząc ściereczkę. Postępuj delikatnie, aby nie doprowadzić do pogniecenia czy pojawienia się załamań na tkaninie. Nie stosuj także silnie działających detergentów. Wybielacz czy inne środki chemiczne mogą przyczynić się do odbarwienia materiału, trwale go uszkadzając.

Przed użyciem każdego środka, wypróbuj jego działanie na niewielkim fragmencie. Do łagodnych detergentów należą:

  • woda z kroplą płynu do mycia naczyń,
  • woda z odrobiną octu,
  • woda z odrobiną sody oczyszczonej.

Sprawdź też: Czyszczenie dywanu sodą – poznaj odkurzanie na sucho

Likwidowanie śladów pleśni z rolet dzień noc

Rolety dzie -noc zamontowane w łazience są często narażone na pojawienie się śladów pleśni. Nie należy jednak sięgać po specjalistyczne środku na bazie chloru, które z dużym prawdopodobieństwem zniszczą tkaninę. Zamiast tego przygotuj roztwór złożony z litra ciepłej wody oraz łyżki stołowej płynu do naczyń i proszku do prania.

Taką mieszankę nałóż na miękką szczoteczkę i delikatnymi ruchami czyść roletę. Nie dociskaj jednak zbyt mocno i nie szoruj materiału intensywnie, ponieważ może to spowodować jego zaciągnięcie i zniszczenie. Na zakończenie przetrzyj roletę ściereczką zwilżoną w czystej wodzie.

Mycie rolety dzień noc ze śladów po owadach

Muchy i inne owady potrafią pozostawiać wyjątkowo brzydkie i uporczywe ślady na dekoracjach okiennych. Jak wyczyścić rolety dzień noc z ich odchodów? Takie organiczne zabrudzenia najlepiej usuwać samą wodą. Wielokrotne, delikatne pocieranie mokrą szmatką sprawi, że plama zacznie stopniowo blednąć. Jeśli nie możesz jej zlikwidować w ten sposób, wykorzystaj łagodny płyn do prania, aplikując go na ściereczkę i przecierając materiał.

Zobacz: 6 zastosowań sody oczyszczonej w domu

Czyszczenie rolet dzień noc: systematyczność to podstawa

Jeśli chcesz jak najdłużej zachować swoje rolety dzień noc w doskonałym stanie, zadbaj o systematyczność. Regularnie odkurzaj ich powierzchnię, nie dopuszczając do nagromadzenia się kurzu. Przypadkowo pochlapałaś tkaninę tłuszczem, sokiem czy kawą? Od razu przystąp do usuwania zacieku, nie odkładając tej czynności na później. Im szybciej zaczniesz, tym mniejsze będzie ryzyko utrwalenia się plam.

Staraj się usuwać wszelkie brudne ślady na bieżąco. Nagromadzone, stare zacieki będą znacznie trudniejsze do zlikwidowania, odbierając dekoracji okiennej ładny wygląd – a nierzadko nawet generując konieczność jej wymiany na nowy egzemplarz.

Rolety dzień noc to funkcjonalny i estetyczny element wyposażenia wnętrza. Są one jednak także dość podatne na zabrudzenia. Na szczęście systematyczne czyszczenie w połączeniu ze stosowaniem łagodnych środków pielęgnujących pozwoli na zachowanie ich w dobrym stanie przez dłuższy czas, ograniczając częstotliwość zakupu nowych modeli do minimum.

Źródła zdjęć: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!