Jak wyczyścić sztućce? Domowe sposoby

Sztućce to obok talerzy, szklanek i kieliszków ważny element zastawy stołowej. Niestety po pewnym czasie użytkowania możesz zauważyć na ich powierzchni nieestetyczne zacieki i ciemny nalot, które zepsują całą starannie przygotowaną aranżację stołu. W celu usunięcia brzydkich plam możesz z powodzeniem wykorzystać tanie, domowe sposoby. Jak wyczyścić sztućce ze srebra lub stali nierdzewnej za pomocą produktów obecnych w niemal każdej kuchni?

Domowe sposoby czyszczenia sztućców – jak dbać o nie na co dzień?

Nowe sztućce zachwycają swoim blaskiem i nienagannym wyglądem. Upływ czasu oraz częste użytkowanie sprawiają jednak, że noże czy łyżki stają się coraz mniej atrakcyjne wizualnie. Pomimo regularnego mycia, mogą pojawić się na nich brzydkie zacieki. Jak je usunąć?

Bez względu na to, czy używasz zmywarki, czy myjesz sztućce ręcznie – zawsze pamiętaj o starannym wytarciu przed włożeniem do szuflady. Nie dość, że będą one prezentować się znacznie ładniej, to dodatkowo zminimalizujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia ich korozji. Do osuszania wykorzystaj miękką ściereczkę z mikrofibry lub bawełny bądź  jednorazowy, papierowy ręcznik kuchenny.

Wycieranie sztućców to także doskonała okazja, by poświecić nieco czasu na ich polerowanie. Czynność ta pozwoli odzyskać dawny blask łyżeczkom i widelcom oraz sprawi, że ponownie staną się one elegancką dekoracją każdego stołu. Co jednak zrobić, gdy sztućce zszarzały lub na ich powierzchni pojawiła się rdza?

Wycieranie sztućców

Czym wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji sztućców. Nie wchodzi w reakcje z żywnością, nie przenika jej zapachem i jest łatwa do bieżącej pielęgnacji. Czasami jednak może zdarzyć się, że straci ona swój blask. Czym wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Czyszczenie sztućców z użyciem octu

Na początku sięgnij po wodę i ocet. W garnku wymieszaj ze sobą litr wody i 9 łyżek octu, a następnie umieść w środku zmatowiałe łyżki, noże i widelce. Całość gotuj przez 15 minut. Po kwadransie w takim gorącym roztworze zastawa odzyska swój piękny połysk. Na zakończenie pamiętaj o starannym wytarciu do sucha.

Jak wyczyścić nierdzewne sztućce kwaskiem cytrynowym? Na Twoich sztućcach ze stali nierdzewnej pojawił się brzydki osad lub nawet korozja? Pomoże Ci obecny niemal w każdej kuchni kwasek cytrynowy. Wymieszaj go z niewielką ilością wody, aż powstanie gęsta papka. Następnie przygotuj starą, nieużywaną już szczoteczkę do zębów. Nabieraj na nią pastę z wody i kwasku oraz szoruj swoje sztućce, aż zniknie z nich niepożądany osad i rdza. Nie zapomnij o wysuszeniu zastawy przed włożeniem jej do szuflady.

>> Zobacz też: Czym wyczyścić białe buty?

Kwasek cytrynowy

Czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej coca-colą

Ostatnim, ale również wartym uwagi domowym sposobem na czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej jest zastosowanie coca-coli. Napój ten zawiera w sobie kwas fosforowy, który jest także składnikiem niektórych detergentów. Metoda ta jest wyjątkowo prosta i mało pracochłonna. Wystarczy, że umieścisz zastawę w naczyniu i zalejesz ją coca-colą – tak, aby ponad powierzchnię nie wystawał żaden fragment sztućców. Po godzinie wypłucz je czystą wodą – odzyskają dawny blask oraz będą przyjemnie pachnieć.

Jak czyścić sztućce ze srebra?

W swoim domu posiadasz sztućce ze srebra, bądź posrebrzane? Także i o nie możesz zadbać, wykorzystując sprawdzone domowe metody. Pamiętaj jednak, że będą one wymagać nieco delikatniejszego traktowania, niż ich odpowiedniki ze stali nierdzewnej. Przede wszystkim nie należy myć ich w zmywarce – stosowane w niej środki chemiczne mogą łatwo uszkodzić wrażliwą powierzchnię noży czy łyżek. Podczas przechowywania stosuj także specjalne przekładki bądź osobne przegrody, które zapobiegną stykaniu się zastawy. Pomimo tych środków zaradczych Twoje ulubione widelce z czasem mogą pokryć się ciemniejszym nalotem. Jak wyczyścić sztućce srebrne w takiej sytuacji?

Czyszczenie sztućców srebrnych solą

Przywrócenie dawnego blasku łyżek czy noży jest stosunkowo szybkie i łatwe. W tym celu najlepiej sprawdzi się roztwór soli kuchennej i wody. Włóż zastawę do garnka, zalej ją litrem wody i wsyp około 40 g soli. Umieść całość na włączonej kuchence, a gdy woda zacznie wrzeć – gotuj jeszcze przez minutę. Następnie odcedź sztućce, a po ich wystygnięciu – wypoleruj je miękką ściereczką.

Metoda czyszczenia sztućców ze srebra sodą i octem

Obawiasz się, że mocniejsze szorowanie zniszczy wrażliwą powierzchnię zastawy ze srebra? Wybierz bezpieczniejszy sposób, jakim jest czyszczenie sztućców sodą i octem. Wymieszaj ze sobą 4 łyżki sody, 5 łyżek octu oraz trzy litry wrzącej wody. Umieść zastawę w takim roztworze i odczekaj pół godziny. Po tym czasie z powierzchni noży i widelców powinien zniknąć ciemny nalot, a w jego miejscu – pojawić się elegancki połysk.

>> Sprawdź też: Jak czyścić garnki emaliowane?

Czyszczenie sztućców sodą z octem

Jak wyczyścić sztućce posrebrzane folią aluminiową?

Jeżeli w swojej kuchni korzystasz ze sztućców platerowanych – czyli posrebrzanych – możesz przywrócić ich dawną świetność za pomocą folii aluminiowej. W tym celu wyłóż nią szklaną miskę, umieść w środku zastawę, zalej wrzątkiem oraz dodaj łyżkę octu. Po 30 minutach opłucz widelce i noże oraz wytrzyj je do sucha. Czyszczenie sztućców folią aluminiową pozwoli na skuteczne pozbycie się osadu z kawy i herbaty.

Inne metody czyszczenia sztućców ze srebra

Na łyżkach lub nożach nadal widoczne są przebarwienia? Nasącz ściereczkę sokiem z cytryny i poleruj nią zastawę, z której powinien zniknąć uporczywy nalot. Część osób decyduje się także na szorowanie pastą i szczoteczką do zębów. Metoda ta wymaga jednak zachowania pewnej ostrożności – kosmetyki różnią się bowiem składem, a niektóre zawierają nawet mechaniczne środki ścierające, które mogą czasami zniszczyć delikatną powierzchnię ze srebra.

Utrzymanie sztućców w perfekcyjnym stanie wymaga nieco zaangażowania. Aby jednak do minimum ograniczyć czas poświęcony na ich pielęgnację, wykorzystaj powyższe sprawdzone metody. Dzięki nim czyszczenie łyżek czy noży zajmie Ci raptem kilkanaście minut, a rezultat działań zachwyci wszystkich domowników i odwiedzających Was gości.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.