Jaki materiał pościeli wybrać?

Każdy z nas spędza w łóżku przynajmniej kilka godzin dziennie. Z tego względu warto zadbać o wysoką jakość pościeli, która skutecznie poprawi komfort wypoczynku. W sprzedaży dostępne są komplety złożone z poszwy na kołdrę i poszewek na poduszki, wykonane z różnego rodzaju tkanin o odmiennych parametrach. Jaki materiał na pościel wybrać?

Pościel bawełniana – miękka i naturalna

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów na pościel. Jest przyjemna w dotyku oraz wykonana z naturalnych włókien, doskonale sprawdzając się w łóżkach alergików czy małych dzieci. Cechuje ją odporność na uszkodzenia, dobrze znosi także częste pranie w wysokich temperaturach. Pościel bawełniana zapewnia optymalną cyrkulację powietrza przez cały rok, minimalizując zjawisko pocenia się i zawilgocenia wsadów czy materaca. W konsekwencji pomaga ograniczyć rozwój bakterii i roztoczy, wpływających negatywnie na stan zdrowia.

Delikatna i przytulna pościel flanelowa

Jaki materiał pościeli wybrać na zimę? W chłodniejszym sezonie doskonale sprawdzi się flanela. Ma ona delikatny meszek, dzięki któremu jest ciepła, przyjemna w dotyku i przytulna. Nie podrażnia skóry oraz chroni ją przed drobnoustrojami, zapewniając każdemu zdrowy sen. Poszewki flanelowe charakteryzuje także wysoka trwałość – możesz korzystać z nich przez długi czas, bez obaw o zniszczenie w czasie prania czy prasowania.

Gładka, ale chłodna pościel satynowa

Wiosną i latem w swojej sypialni zastosuj pościel satynową. Jest niezwykle gładka i chłodna w dotyku, zapewniając optymalny komfort termiczny w upalne noce. Jej delikatny połysk sprawia, że prezentuje się wyjątkowo elegancko. Co istotne, dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach oraz nie wymaga prasowania. Niestety część osób nie przepada za jej śliską fakturą. Wyjściem w takiej sytuacji będzie wybór satyny bawełnianej – antyalergicznej, trwałej i tańszej, a zarazem nieco mniej śliskiej.

Sprawdź też: Jak prać dywanik łazienkowy?

A może ekologiczna pościel lniana?

Pościel z tkaniny lnianej to doskonały wybór dla zwolenników naturalnych materiałów. Len jest chłodny i przewiewny, świetnie sprawdzając się w cieplejszej porze roku. Nie przyciąga kurzu oraz nadaje się do prania nawet w 90°C, dobrze spisując się w sypialniach alergików. (Pamiętaj! Zawsze sprawdzaj na metce, jaka maksymalna temperatura prania jest dopuszczana przez producenta poszewek). Niestety len dość mocno się gniecie, a wyprany bez płynu do płukania – może być szorstki w dotyku.

Pościel jedwabna – luksusowa i miękka

Jeśli kochasz luksus, zdecyduj się na pościel z jedwabiu. Będzie ona odpowiednia w szczególności na lato, zapewniając przyjemny chłód w czasie snu. Jedwab jest delikatny i śliski w dotyku, sprawiając wyjątkowo eleganckie wrażenie. Jest także przewiewny i niepodatny na osiadanie kurzu, dzięki czemu bywa polecany dla osób z uczuleniem na roztocza.

Nadal w modzie pościel z kory

Ostatnim, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest pościel z kory. To nic innego, jak bawełna z wyraźną fakturą, tworzącą interesujący efekt wizualny. Poszewki z kory sprawdzą się przez cały rok. Są lekkie, szybko schną i nie wymagają prasowania, a koszt ich zakupu jest wyjątkowo przystępny. Niestety specyficzna, nieco chropowata struktura może nie przypaść do gustu bardziej wrażliwym użytkownikom – np. dzieciom.

Czeka Cię zakup poszewek na kołdrę i poduszki? W sprzedaży znajdziesz szeroką gamę interesujących rozwiązań. Jaki materiał pościeli wybrać? To zależy wyłącznie od Twoich preferencji i kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na nowy komplet powłoczek. Na lato warte uwagi będą zestawy z bawełny i satyny, podczas gdy na zimę – z flaneli czy wełny. Dopasuj je do swoich upodobań, a zyskasz pewność dobrze dokonanego wyboru i pełne zadowolenie podczas odpoczynku w sypialni.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!