Jaki oczyszczacz do mieszkania wybrać?

Jakość powietrza w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w sezonie grzewczym. Niestety, wpuszczamy je do swojego mieszkania, narażając się na problemy z oddychaniem, nieprzyjemnym zapachem czy słabszym samopoczuciem. Zła jakość powietrza nie tylko wiąże się ze smogiem, ale także różnymi lotnymi związkami organicznymi, alergenami czy dymem. Warto zrobić wszystko, aby czuć się lepiej, czyli najlepiej zainwestować w dobry oczyszczacz do mieszkania. Jaki wybrać, aby zainwestować dobrze?

Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

Przede wszystkim trzeba dopasować oczyszczacz powietrza do powierzchni, na której ma on działać. Każdy model ma określoną wydajność, dlatego tej informacji warto szukać w opisie produktu lub na etykiecie. Błędem jest jednak założenie, że oczyszczacz powietrza będzie działać wydajnie w całym mieszkaniu, stawiając go np. w przedpokoju czy centralnej części przestrzeni, nawet jeśli specyfikacja obejmuje całą powierzchnię domu. Niestety, wyposażenie takie jak meble, dodatki czy drzwi, a przede wszystkim ściany, uniemożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto zatem przyjąć, że jeden oczyszczacz działa skutecznie w tym pomieszczeniu, w którym go ustawisz.

jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania

Oprócz tego, warto wiedzieć, że wydajność oczyszczania może być wyrażona za pomocą specjalnego wskaźnika CADR. Bierze on pod uwagę nie tylko moc danego sprzętu, ale także działanie filtrów, które stanowią swojego rodzaju blokadę dla powietrza. Rekomenduje się, aby na każde 10 metrów kwadratowych przypadało przynajmniej 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR.

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj zastosowanych filtrów. Mogą to być np.: HEPA, węglowy i wstępny. Przyjrzyj się także bliżej kosztom eksploatacji danego urządzenia. Może okazać się, że cena samego oczyszczacza jest atrakcyjna, ale dokupienie filtrów to spora inwestycja. 

Niektóre nowoczesne modele mają wbudowane czujniki zanieczyszczeń, które automatycznie wykrywają zagrożenie i zmieniają prędkość pracy. W dodatku przydatną funkcją jest nawilżanie suchego powietrza, szczególnie jeśli chodzi o sezon grzewczy. Taki sprzęt nie tylko oczyszcza z zanieczyszczeń, ale także utrzymuje odpowiednią wilgotność. To poprawia stan śluzówki gardła i nosa, a nawet wpływa pozytywnie na naszą skórę. W takich warunkach przyjemniej się śpi i funkcjonuje.

Komfort i prosta obsługa także mają znaczenie!

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które będzie Ci towarzyszyć w codziennych czynnościach w domu. Działa w tle, kiedy sprzątasz, rozmawiasz czy odpoczywasz przy Netflixie. Właśnie dlatego warto zwrócić też uwagę na głośność pracy oraz sposób obsługi. Wszystko to wpłynie na komfort użytkowania.

Na pytanie: jaki oczyszczacz do mieszkania wybrać, pomoże Ci odpowiedzieć ranking urządzeń w internecie. Jedną z takich stron jest wybierzoczyszczacz.pl. W intuicyjnej tabeli możesz porównać wiele modeli jednocześnie, dopasowując je do swojej powierzchni. Poznasz też cenę za każdy z nich. 

Pamiętaj o tym, że dobrze dobrany oczyszczacz skutecznie poprawi stan powietrza w Twoim mieszkaniu. Eliminuje nawet 99% bakterii i wirusów, alergenów czy cząsteczek smogu. Zmniejszy ryzyko złego samopoczucia, problemów z układem oddechowym czy też nieprzyjemnego zapachu. Ustaw go w takim miejscu, aby był dobrze wyeksponowany na pozostałą przestrzeń, czyli np. nie za blisko kaloryfera czy ściany.

Materiał powstał przy współpracy z partnerem wybierzoczyszczacz.pl. 

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!