Jaki zlewozmywak najłatwiej utrzymać w czystości?

Przy projektowaniu kuchni swoich marzeń należy pamiętać o wyborze odpowiedniego zlewozmywaka kuchennego. Który z nich wybrać? Rynek oferuje w tym zakresie różne rodzaje i wielkości zlewów: zlew ceramiczny, zlew granitowy, a może ze stali nierdzewnej? Właściwie dobrany zlew do kuchni, podniesie komfort jej funkcjonowania. A jaki zlewozmywak najłatwiej utrzymać w czystości?

Zlew granitowy czy ze stali nierdzewnej? Dopasuj zlew do Twojego wnętrza

Rodzaj zlewozmywaka zależny jest od funkcji, jaką będzie pełnił w Twojej kuchni. Jeśli zlewozmywak będzie służył przede wszystkim do mycia naczyń, zastanów się, jakiej powierzchni zlewu wymaga twoja kuchnia. Czy potrzebujesz zlewu jedno czy dwukomorowego? Dość duży zlew jednokomorowy ułatwi mycie szczególnie dużych garnków.  Istotny w utrzymaniu czystości jest także kolor zlewozmywaka. Zlew Franke w kolorze onyx jest odporny na zarysowania i uderzenia, posiada korek automatyczny sterowany pokrętłem oraz ociekacz na umyte naczynia. Ociekacze przy zlewach granitowych to dodatkowe półki, zamontowane z lekkim spadkiem, dzięki czemu nadmiar wody swobodnie spłynie do środka po ściankach zlewozmywaka. Decydując się na zakup zlewu granitowego warto pamiętać o jego odporności na wysokie temperatury i łatwości w czyszczeniu. Jeśli powstaną na nim zacieki, można je łatwo usunąć sodą oczyszczoną lub octem. Ewentualny większy osad pozostanie usunięty przy użyciu delikatnych detergentów.

Jaki rozmiar zlewu do kuchni wybrać?

Jeśli masz zmywarkę, wielkość zlewu nie musi spędzać ci snu z powiek. Niewielki zlewozmywak jednokomorowy w zupełności wystarczy, zarówno do umycia kilku naczyń czy warzyw i owoców. Taki zlew będzie odpowiedni również do niewielkich kuchni. Zlew granitowy dwukomorowy jest zazwyczaj większy i sprawdzi się w w dużych kuchniach. Obecnie powstają zlewy także pośrednie, np. zlewozmywak półtorakomorowy lub dwuipółkomorowy, okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a nawet w kształcie litery l. Możesz więc wybrać zlew praktycznie na wymiar swoich potrzeb, zwłaszcza, gdy dużo i często gotujesz. 

Pod względem estetyki uwagę zwracają zlewy ceramiczne. W zależności od układu szafek, możesz wybrać zlewozmywak wpuszczany lub nakładany. Zazwyczaj w każdym domu pod zlewem znajduje się kosz – zastanów się, czy u ciebie też tak będzie. Weź pod uwagę dostępną przestrzeń – po zakupie niezbędnych do montażu akcesoriów zlew wpuszczany może zająć więcej miejsca, niż przewidziałeś. W takiej sytuacji ratunkiem będą zlewozmywaki nakładane, które wymagają jednak dobrego uszczelnienia.

Wytrzymałe zlewy stalowe

Zlew wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Zlewozmywaki stalowe stworzone są z lekkiej stali nierdzewnej lub ze stali szlachetnej, do której czyszczenia niezbędna będzie miękka gąbka. 

Idealny zlewozmywak jest łatwy do utrzymania w czystości, ułatwia organizację strefy zmywania i może być ozdobą naszej kuchni. Zatem decydując się na zakup zlewozmywaka warto wziąć pod uwagę zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne, aby optymalnie wykorzystać dostępne w kuchni miejsce.

Zlewozmywaki kuchenne to element wyposażenia kuchni, o którym warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Zarówno wybór rodzaju, koloru czy materiału będzie miał znaczenie zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Im wcześniej zdecydujesz, czy wybierasz efektowny zlewozmywak granitowy czy może uniwersalny zlewozmywak ceramiczny, tym skuteczniej dopasujesz odpowiedni model nie tylko do wystroju wnętrza, ale również pod kątem funkcjonalności, co można rozumieć nie tylko przez przydatną liczbę komór, ale też chociażby to, jak pada strumień wody. Wybierz sobie zlew do swojej kuchni i ciesz się praktyczną kuchnią.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!