Jakie kwiaty do kuchni wybrać? Dodaj akcent natury

Żywe rośliny to chętnie wybierany element dekoracyjny do wnętrz mieszkalnych. Taki zielony akcent w pomieszczeniu dodaje mu przyjemnego wizualnie wyglądu, a dodatkowo korzystnie wpływa na mikroklimat – oczyszczając powietrze i dostarczając tlenu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór gatunków, które możesz umieścić w swoim mieszkaniu. Jakie kwiaty do kuchni warto kupić, gdzie je ustawić i jak wyeksponować?

Kwiaty do kuchni – jakie warto wybrać?

Kuchnia to pomieszczenie o specyficznym, często zmieniającym się mikroklimacie – wahających się temperaturach oraz wilgotności, związanych z gotowaniem, używaniem zmywarki i piekarnika czy wietrzeniem. Z tego względu wybierając kwiaty do kuchni zdecyduj się na gatunki o dużej odporności na zmiany temperatur i przeciągi. Ustawiając w niej rośliny bardziej wrażliwe, musisz niestety liczyć się z ich więdnięciem, żółknięciem i usychaniem.

Po jakie gatunki warto zatem sięgnąć?

  • Jeśli lubisz pnącza, wybierz epipremnum, hoję, filodendron, bluszcz lub oplątwę.
  • Wolisz ustawić kwiaty na półce lub blacie? W tej roli sprawdzi się dracena, nolina, aspidistra, zamiokulkas, trzykrotka, sansewieria i różnego rodzaju sukulenty.
  • Ciekawą propozycją są także zioła, które będą prezentować się efektownie – a zarazem umożliwią doprawianie ulubionych dań – w szczególności kuchni włoskiej.

kwiaty w kuchni

Które gatunki sprawdzą się w ciemnej kuchni?

W mieszkaniu w bloku czasami kuchnie bywają dość ciemne. Na szczęście istnieją gatunki roślin, które będą dobrze czuć się również w mniej nasłonecznionych pomieszczeniach. Mowa tu między innymi o sansewierii i zamiokulkasie. Są one wyjątkowo wytrzymałe, a dodatkowo – dostępne w wielu odmianach kolorystycznych – pozwalając na łatwe dopasowanie do preferencji domowników czy wyglądu wnętrza.

zamiokulkas
zamiokulkas

W Twojej kuchni nie ma okna? W takiej sytuacji pozostaje Ci skorzystać ze specjalnych żarówek lub listew doświetlających o czerwonym i niebieskim świetle. Korzystnie wpłyną one na rozwój roślin i ich kondycję, pozwalając uprawiać ulubione kwiaty nawet w pomieszczeniach bez dostępu do światła słonecznego.

Gdzie ustawić kwiaty w kuchni?

Optymalna lokalizacja doniczek jest niezwykle ważna w przypadku kwiatów do kuchni. Przede wszystkim nie powinny one znajdować się zbyt blisko kuchenki – unoszące się w czasie gotowania drobiny tłuszczu mogłyby osiadać na ich liściach, utrudniając wymianę gazową. Ponadto tłusta powłoka na roślinach wygląda wyjątkowo nieestetycznie, a jej usunięcie bez uszkodzenia powierzchni jest niezwykle kłopotliwe.

Równie szkodliwie na kwiaty do kuchni wpływa ciepło wydzielane przez kuchenkę i piekarnik. Jest ono wyjątkowo źle tolerowane przez rośliny, stąd należy ustawić je w co najmniej metrowej odległości od wyżej wymienionych urządzeń.

Jak wyeksponować kwiaty w kuchni?

Kwiaty do kuchni już wybrane? Zależnie od ich rodzaju, możesz zastosować sprawdzone metody wyeksponowania roślin. Drobniejsze gatunki warto ustawić na podwyższeniu, np. półce ściennej. Ważne, by nie były zlokalizowane na równi z innymi przedmiotami, gdyż mogą być wtedy mniej widoczne lub słabiej doświetlone – co negatywnie przełoży się na ich wzrost. Sprawdź też mój artykuł na temat tego, co postawić na regale do kuchni.

Wyższe kwiaty, takie jak. np. dracena czy sansewieria, możesz ustawić na podłodze lub wolnostojącym kwietniku. Twoje okno wychodzi na ruchliwą ulicę bądź chodnik? Umieszczając bardziej okazałe rośliny na parapecie uchronisz wnętrze pomieszczenia przed wzrokiem przechodniów oraz zasłonisz brzydszy widok na zewnątrz.

W kuchni sprawdzą się także wiszące na ścianie kwietniki – wprost stworzone do niewielkich pomieszczeń, w których ważne jest optymalne zagospodarowanie każdego centymetra przestrzeni. Umieść w nich rośliny pnące lub zwisające, a nijaka płaszczyzna muru zyska całkiem nowy, interesujący wygląd.

Marzą Ci się estetyczne kwiaty do kuchni? Możesz wybierać pośród wielu gatunków, które w ciekawy sposób przyozdobią przestrzeń do gotowania i spożywania posiłków. Pamiętając o ich optymalnym położeniu – z dala od źródeł ciepła – zyskasz przyciągającą wzrok, zieloną dekorację, która będzie cieszyć Twoje oczy przez długi czas.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!