Jakie płytki gresowe wybrać na ścianę do kuchni?

Płytki kuchenne to dość istotny element aranżacji. Te położone między szafkami powinny współgrać z frontami kuchennymi oraz podłogą. W tym miejscu łatwo o zabrudzenia dlatego gres ścienny musi być także odporny na tego typu czynniki. Jakie płytki gresowe posłużą przez lata i będą łatwe w czyszczeniu?

Na jakie parametry gresu ściennego zwrócić uwagę?

Oprócz indywidualnych kwestii estetycznych przy wyborze gresu na ścianę warto spojrzeć na jego parametry techniczne. Istotna jest klasa jakości, odporność na wilgoć i zabrudzenia.

Klasę jakości określa się w dwóch kategoriach. Pierwsza klasa płytek jest pozbawiona wszelkich zarysowań, uszkodzeń czy innych niedociągnięć. Płytki klasy drugiej mogą posiadać niewielkie mankamenty. Czasami widoczne są na nich drobne uszkodzenia czy uchybienia kolorystyczne. Możliwa jest także nieco niższa wytrzymałość. Wybierając gres na ścianę w kuchni, warto sięgnąć po produkt klasy pierwszej.

W przypadku kuchni istotna jest również nasiąkliwość płytek. W tym pomieszczeniu panuje dość wysoka wilgoć, a same kafle ścienne są narażone na zabrudzanie tłuszczem lub barwiącymi produktami. Nasiąkliwość płytek oznaczana jest symbolem „E”. Parametr ten wyraża się procentowo, ponieważ informuje on nas o zdolności płytek do pochłaniania wody. W związku z tym płytki do kuchni powinny posiadać jak najniższą nasiąkliwość. Ich porowatość oscylująca wokół 6% uznawana jest za średnią. Gres o parametrach nasiąkliwości wynoszących 3% będzie odpowiednim wyborem.

Gres ścienny wielkoformatowy czy płytki cegiełki?

Na ścianie w kuchni warto ułożyć gres wielkoformatowy, który jest jedną z ciekawszych i wciąż modnych propozycji. Nieustannie dużym zainteresowaniem cieszą się również niewielkie płytki cegiełki, pasujące do wielu różnych aranżacji kuchennych.

Do małych kuchni lub aneksów kuchennych często wybierane są niewielkie płytki. Duży gres na ścianie to często problem z dopasowaniem linii fug, które wypadają w losowym miejscu. Przycinanie tak dużych kafli nie jest najlepszym rozwiązaniem.

W dużych, przestronnych pomieszczeniach ten problem nie występuje. Dobrze sprawdzają się zarówno niewielkie płytki, takie jak Blanco Mate o wymiarach 10x30cm, które są akurat płytkami ceramicznymi jak i duże płytki gresowe.

Jak dobrać gres ścienny do wyposażenia kuchennego?

Dobry i przemyślany projekt wnętrza to podstawa udanej aranżacji. Gres ścienny w kuchni stanowi ważny element wykończenia. Znaczenie ma nie tylko wielkość płytek, ale także ich kolorystyka i faktura. Mogą one odpowiednio podkreślić urok szafek kuchennych lub stać się głównym bohaterem aranżacji. Wszystko zależy od wybranej stylistyki oraz indywidualnych upodobań.

Na topie wciąż są minimalistyczne wnętrza, w których dominuje styl nowoczesny czy modny japandi. Sporym zainteresowaniem cieszą się również płytki ścienne wykorzystujące motyw terazzo takie jak Codicer Sonar Silver. To gres w odcieniach szarości idealny na ścianę kuchenną. Jego powierzchnia przypomina strukturę betonu. Całość urozmaicają drobne, zatopione kamyczki w różnych odcieniach. To właśnie one sprawiają, że płytki Sonar Silver stają się uniwersalną i bardzo stylową propozycją do kuchni.

Gres imitujący naturalne kamienie to kolejna grupa płytek zasługująca na szczególną uwagę. Płytki przypominające marmur, granit, piaskowiec czy trawertyn są niezmiennie bardzo popularne. Materiały te dodają uroku każdej aranżacji kuchennej. Sprawdzają się nie tylko na ścianach, ale i podłogach kuchennych oraz w innych domowych pomieszczeniach. Ze względu na klasyczny design łatwo zestawić je z armaturą i pozostałym wyposażeniem.

Najmodniejszy gres na ścianę do kuchni

Odmianą od minimalistycznych aranżacji w neutralnych kolorach są te w stylu Art. Deco. Ta stylistyka wyjątkowo dobrze pasuje do kuchni. W takim pomieszczeniu nie powinno zabraknąć elementów w kolorze złotym, głębokiej kolorystyki oraz ciekawych wzorów. To okazja do wykorzystania odważniejszych wzorów płytek na ścianie. Sprawdzić może się jasny gres ścienny z połyskiem i drobnym żyłkowaniem. Podkreśli on luksusowy charakter wnętrza i wpasuje się w elegancką stylizację.

Od kilku sezonów pojawia się coraz więcej propozycji płytek ściennych bazujących na miedzianych odcieniach. Ten kolor dodaje wnętrzu stylu i wprowadza do niego industrialny klimat. Aby miedziane kolory nie przytłoczyły zbytnio pomieszczenia, warto wykorzystać je w roli dodatków. Na niewielkim fragmencie ściany lub w formie printu na płytkach odcień ten sprawdzi się znakomicie.

Artykuł partnera, źródło zdjęcia: A4H

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!