Modny salon z niedrogimi dywanami – czy to możliwe?

Przestrzeń salonów od lat coraz silniej staje się centralnym punktem każdego domu. To tutaj spotyka się cała rodzina, aby wspólnie spędzać czas. Do salonu zaprasza się gości oraz urządza się tam spotkania i przyjęcia. Zgodnie z aktualnym sposobem projektowania wnętrz salon jest największym pomieszczeniem w całym domu, najczęściej połączonym z jadalnią i kuchnią. Jako że stanowi przestrzeń reprezentacyjną, każdy pragnie, by wystrojem godnie reprezentował swych właścicieli. Taki efekt można uzyskać nie tylko dzięki meblom, ale przede wszystkim dodatkom, w tym odpowiednio dobranym dywanom.

Źródło: Pixabay

Modne dywany na każdy sezon

Moda i style w każdej dziedzinie naszego życia ewoluują i zmieniają się – czasami nawet kilka razy w roku. Trendy mają jednak to do siebie, że po latach lubią powracać, co czasami zachęca do pozostawiania niektórych starszych elementów wystroju, by wrócić do nich po pewnym czasie, gdy znów staną się modne. Dobrą koncepcją jest posiadanie kilku uniwersalnych dywanów i zmienianie aranżacji salonu zależnie od sezonu.

W okresie wiosenno-letnim, kiedy nabieramy ochoty na jasne i lekkie barwy oraz tkaniny, najlepiej rozłożyć dywan o krótkim runie w jednolitej pozytywnej barwie bądź z kwiecistym motywem. Natomiast sezon jesienno-zimowy to świetny moment na dywany wełniane oraz na modele o długim i puszystym runie. Wówczas świetnie sprawdza się ciemna, zdecydowana kolorystyka podnosząca temperaturę otoczenia.

Piękne dywany nie muszą być drogie

Cena dywanu niekoniecznie stanowi wyznacznik jakości. Tanie dywany również odznaczają się doskonałym wykonaniem, trwałością i pięknym wyglądem pasującym do aktualnych trendów. Wspaniałym przykładem jest tutaj internetowy sklep z dywanami Rugito, który w swej ofercie ma wyjątkowe modele pasujące do wszystkich stylów wnętrzarskich.

Prawdziwie drogie dywany to te ręcznie tkane w przeróżnych zakątkach świata i wykonane z naturalnych włókien. Takie modele wymagają specjalnego traktowania i delikatnego obchodzenia się z nimi. Są wrażliwe na działanie promieni słonecznych i na wilgoć, a także mogą sprzyjać rozwojowi roztoczy i alergenów. Ich zdecydowanie tańsze odpowiedniki z włókien syntetycznych bywają perfekcyjnie stylizowane na włókna naturalne, jednocześnie odznaczając się wyjątkową trwałością, odpornością i antyalergicznością.

Nie takie straszne włókna syntetyczne

Wybór odpowiedniego dywanu do salonu powinien być nie tylko kwestią estetyczną i finansową, ale również praktyczną i zdrowotną. Włókna syntetyczne w porównaniu z naturalnymi należą do zdecydowanie trwalszych i praktyczniejszych, są też znacznie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu w nienagannej czystości. Trudno utrzymać w doskonałej formie dywan wełniano-jedwabny, gdy bawią się na nim małe dzieci, goście wchodzą w obuwiu zewnętrznym oraz prosto ze spaceru podczas niepogody wbiega na niego pies.

Dywany tkane i plecione z włókien syntetycznych, zwłaszcza polipropylenowych (PP), mają szereg korzystnych właściwości:

  • są antystatyczne – nie przyciągają kurzu,
  • mają wyjątkowo niski współczynnik higroskopijności,
  • są antyalergiczne,
  • nie stanowią korzystnego środowiska do rozwoju grzybów, pleśni i drobnoustrojów,
  • są wyjątkowo trwałe pod każdym względem,
  • mają sprężyste runo odporne na zagniecenia,
  • są niedrogie i dostępne w wielu rozmiarach.

Najmodniejsze modele dywanów na 2023 rok

Co w tym roku jest na czasie we wnętrzarskim designie? Tym razem do najmodniejszych należą owalne kształty i biel – to absolutny numer jeden! Sprawdzą się więc białe dywany z długim i puszystym runem, zarówno te okrągłe, jak i w tradycyjnym prostokącie. Co jeszcze? Moda na styl skandynawski nadal nie przemija, jednak z każdym sezonem jest on nieznacznie modyfikowany. W tym roku ów styl zdecydowanie należy urozmaicić naturą – drewnem, wikliną, ceramiką i roślinnością. Trend doskonale uzupełnią plecione dywany sznurkowe z tworzyw imitujących sizal utrzymane w jasnej tonacji biało-beżowej lub w motywy kwiatowe.

Urban jungle jest stylem wnętrzarskim, który od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. To styl hołubiący roślinność tworzącą małe dżungle w przestrzeniach miejskich. Ze względu na specyficzny klimat i większy stopień wilgotności powietrza w takim wnętrzu oraz częstsze zabrudzenia najlepiej sprawdzają się tutaj modele sznurkowe o skromnych wzorach w kolorach ziemi lub dywany i chodniki o bardzo krótkim runie. Z zielenią roślinności pięknie kontrastować będą dywany białe, ecru i popielate ułożone na drewnianej podłodze. Osoby preferujące żywe kolory mogą postawić na modele żółte, czerwone lub w zwierzęce motywy, które podkreślą klimat dżungli.

Uniwersalność niedrogich dywanów

Dywany w przystępnych cenach to nie tylko wyjściowa oszczędność pieniędzy, ale również czasu i nakładu pracy poświęconego ich pielęgnacji. Trwałość modeli wykonanych z syntetycznych włókien poliestrowych i polipropylenowych pozwala na utrzymanie ich w doskonałej formie wyłącznie za pomocą regularnego odkurzania i ewentualnego wywabiania plam domowymi sposobami.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *