O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Jeśli przed Tobą wymarzony i długo wyczekiwany urlop, trudno pewnie się skupić na tym co jeszcze jest do zrobienia. Perspektywa błogiego lenistwa może nieco przyćmić małe, jednak istotne sprawy, które trzeba załatwić w domu jeszcze przed wypoczynkiem. O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje? Jak przygotować do tego dom? Poznaj krótki poradnik, który pozwoli Ci pamiętać o wszystkim.

Zapłać wszystkie rachunki

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź daty płatności rachunków do spółdzielni, faktury za kablówkę i telewizor, opłaty za internet czy telefon. Na wakacjach może Ci umknąć ten obowiązek, co czasem skończyć się może dość niefortunnie, np. poprzez wyłączenie prądu… Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo podczas wypoczynku lepiej jednak skupić się na sobie niż wystukiwać w telefonie kwoty do zapłaty poprzez aplikację banku. 

Bezpieczeństwo domu przede wszystkim

Warto poprosić kogoś z bliskich, aby podczas Twojej nieobecności przyszedł i sprawdził czy wszystko jest w porządku. Oczywiście jeśli masz zwierzęta czy domowe rośliny, musisz zapewnić nim opiekę. Przekaż wszystkie niezbędne informacje takie jak ilość pokarmu czy sposoby podlewania ulubionych kwiatów, aby mieć pewność, że nie spotka Cię żadna przykra niespodzianka. 

O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje? Przede wszystkim o zakręceniu wody i gazu. Wyłącz z zasilania telewizor, pralkę, głośniki czy wiatrak i wyjmij ładowarki z gniazdka. Zamknij też wszystkie okna. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo swoim czterem ścianom. Czas przed wyjazdem to doskonały moment na zabezpieczenie także miejsc takich jak piwnica czy garaż, szczególnie jeśli przechowujesz tam rowery czy inne drogocenne, choć rzadko używane, sprzęty. Najprostszym sposobem jest umieszczenie czujki ruchu, która automatycznie włącza się po ustawionym czasie i wydaje sygnał dźwiękowy. To typowy odstraszacz potencjalnych włamywaczy. Możesz także pokusić się o bardziej skomplikowane urządzenia, które np. wchodzą w skład inteligentnego domu. To opcja, która pozwoli Ci zdalnie kontrolować, co się dzieje w domu, zapalać światło czy włączać zasilanie. To jest jednak spora inwestycja. 

Ogarnij dom na tyle, ile możesz

Myślisz, że sprzątanie przed wyjazdem jest zbędne? Nie do końca. Uporządkowanie wszystkich rzeczy pozwoli Ci wrócić do pustego mieszkania. Wyobraź sobie, że oprócz sterty prania rzeczy po wakacjach i nierozpakowanych walizek będziesz mieć jeszcze do poukładania rozrzucone po mieszkaniu gazety, piloty, koce czy wyprane wcześniej ubrania. W jednym momencie przybędzie Ci obowiązków, których można uniknąć. Tym bardziej, że powroty po wakacjach są naprawdę trudne… Jeśli będziesz mieć na to czas, pamiętaj o wytarciu mebli z kurzu i na bieżąco kontroluj, czy nie pojawiają się plamy na tkaninach lub blatach. Nie zostawiaj ich tuż przed wyjazdem. W momencie kiedy zaschną, o wiele trudniej będzie Ci się ich pozbyć.

Jeśli ktoś będzie odwiedzał Twój dom podczas nieobecności, przekaż mu, aby kilka razy spłukał wodę w toalecie. Taki trik zapobiega powstawaniu dziwnych śladów kamienia na ceramice.

Porządek w lodówce

Koniecznym punktem, o którym musisz pamiętać przed wyjazdem jest opróżnienie lodówki z produktami, których data ważności upłynie przed Twoim powrotem. Jeśli możesz, zamroź jedzenie, zabierz je ze sobą lub oddaj bliskim. Jeśli tego nie zrobisz, w Twojej lodówce rozwiną się bakterie, co jest bardzo niebezpieczne. Istotnym elementem porządków w kuchni jest też wyniesienie śmieci i dokładne wyczyszczenie blatów z okruszków czy resztek jedzenia. To świetna pożywka np. dla prusaków, które mogą zagościć w Twoim domu przed powrotem. 

Bądź na bieżąco! Jeszcze więcej porad znajdziesz na fanpage’u Rozdomowionej!

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!