Obrazy nad łóżkiem w sypialni – moja metamorfoza!

Pusta ściana nad łóżkiem w sypialni? Znalazłam na to proste, a jak efektowne rozwiązanie. Domowa galeria powinna być jednak przemyślana, pasować do całego wnętrza, a także dobrze rozplanowana pod kątem ramek. Zobacz, jak umieściłam obrazy nad łóżkiem w sypialni.

Galeria obrazów nad łóżkiem

Stworzenie galerii obrazów nad łóżkiem w sypialni to dość popularny pomysł, jeśli chodzi o pustą ścianę. Jednak jest to bardzo estetyczne, dodaje przytulnego klimatu, a także można nadać wnętrzu indywidualnego charakteru. Nie każde obrazy nad łóżkiem w sypialni są takie same. Piękne zdjęcia, dobrane kolorystycznie grafiki czy napisy motywujące nigdy nie wyjdą z mody, dlatego jest to rozwiązanie ponadczasowe.

Obrazy nad łóżkiem w sypialni wyglądają naprawdę pięknie, ale jak się za to zabrać? Oto z jakich etapów u mnie składał się cały proces:

  1. Pomiar wolnej przestrzeni nad łóżkiem.
  2. Wybór motywów i zdjęć.
  3. Dopasowanie wielkości ramek.
  4. Rozrysowanie galerii obrazów na kartce, wg skali.
  5. Zamówienie obrazów, zdjęć i ramek.
  6. Ułożenie gotowej kompozycji na podłodze, wg planu i ewentualne poprawki.
  7. Montaż obrazów na ścianie.

Obrazy nad łóżkiem na ścianie krok po kroku

Trzeba jednak dobrze zaplanować wolną przestrzeń, aby galeria obrazów nad łóżkiem nie przytłaczała wnętrza. Zdjęcia nie mogą wisieć zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Ramki powinny być ze sobą spójne wizualnie, jednak nie trzeba decydować się tutaj na wyłącznie jeden odcień. Przed przystąpieniem do wyboru odpowiednich obrazów i zdjęć, zobacz jaką przestrzeń masz do dyspozycji. U mnie punktem wyjścia była rama łóżka, która ma 175 centymetrów szerokości. 

Oczywiście kluczowe jest dobranie grafik oraz zdjęć. Zdecydowałam się na obrazy na szkle akrylowym od Posterlounge – jeden z nich to piwonia, mój ulubiony kwiat w jasnoróżowym odcieniu, a drugi to napis. Tego typu grafiki umieszczone są w czarnej ramie, jednak jest ona dosyć wąska, dlatego nie burzy całej stylistyki. Szkło akrylowe nie jest ciężkie i toporne – wręcz odwrotnie, dość lekkie. Sama grafika ma bardzo dobrą jakość, dlatego doskonale pasuje do naszych fotografii. Do tego dobrałam trzy zdjęcia, które pochodzą z sesji ślubnej.

Po wybraniu odpowiednich motywów, zdjęć i obrazów, przyszedł czas na zaprojektowanie całej galerii zdjęć. Wybrałam jeden główny punkt odniesienia, czyli obraz z piwonią o wielkości 50 x 70 cm. Do tego dobrałam obraz z napisem love 20 x 30 cm. i dwie ramki w tym samym rozmiarze – 30 x 40 cm., a do tego dopasowałam dwie mniejsze – 13 x 18 cm. i 20 x 30 cm. Ważne, aby całość rozrysować na kartce, w odpowiedniej skali, aby zobaczyć czy będzie to dobrze wyglądać. 

To ważne!
Rozmiar zdjęcia często różni się od wymiarów całkowitych ramy. W Posterlounge nie ma tego problemu – zamawiając obraz, otrzymujesz dokładnie taki sam wymiar, poza tym produkt jest oprawiony i gotowy do powieszenia. Trzeba wziąć to pod uwagę, planując całą galerię obrazów. Najlepiej zaopatrzyć się w obrazy i ramki odpowiednio wcześnie, aby zaplanować pustą przestrzeń na ścianie.

Jak układać obrazy nad łóżkiem?

Tak naprawdę wiele tu zależy do własnych preferencji. W Internecie jest mnóstwo pomysłów na rozmieszczenie ramek względem siebie – mogą być to rozwiązania symetryczne, bardziej lub mniej widoczne albo uwzględniające roślinność i półki. Nie warto tu stawiać na wieszanie obrazów od najmniejszego do największego albo odwrotnie – może to wyglądać dość dziwnie. 

Kilka porad na temat tego jak rozmieścić obrazy na ścianie:

  • znajdź punkt odniesienia, np. środek ramy łóżka,
  • odmierz taką samą odległość od lewej i prawej strony,
  • galeria obrazów nie powinna zajmować mniej niż 1/3 długości łóżka, dzięki temu będzie wyglądać estetycznie,
  • zbyt małe ramki mogą zaburzyć całą aranżację, dlatego dopasuj je do rozmiaru łóżka,
  • zawsze planuj na kartce i sprawdzaj całą kompozycję, układając ramki na podłodze.

Jak zamontować obrazy nad łóżkiem w sypialni?

Sposób montażu obrazów nad łóżkiem oczywiście zależy od wielu czynników. Czasem sprawdzą się też samoprzylepne rzepy, haczyki albo specjalne taśmy. Ja jednak zdecydowałam się na tradycyjne otwory w ścianie i kołki rozporowe. Dzięki temu mogę w każdej chwili zdjąć obrazy, wymienić zdjęcia i cieszyć się odświeżeniem sypialni. 

Zanim zaczniesz wiercić, rozłóż sobie obrazy na podłodze, według wcześniej zrobionego rysunku. Odmierz odległość od lewej i prawej strony albo wyznacz sobie środek. W ten sposób ustawiaj kolejne ramki ze zdjęciami albo obrazy i zobacz, jakie powinny być odległości jednej od drugiej, aby wyglądała dobrze. Zrób też zdjęcie z góry – w ten sposób zobaczysz, jaki będzie końcowy efekt. Teraz pozostaje tylko zamontować obrazy na ścianie nad łóżkiem w sypialni. U mnie trwało to jedno popołudnie, efekt bardzo mi się podoba! Teraz sypialnia zyskała przytulny charakter, bo biała ściana nie była zbyt wyróżniająca się. Jak Wam się podoba? Oto moje przed i po:

[art. sponsorowany]

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!