Orzechy do prania – jak stosować, co dają?

Jeżeli szukasz ekologicznej alternatywy dla tradycyjnego proszku, płynu lub kapsułek do prania, sięgnij po specjalne orzechy piorące. To naturalny środek o wszechstronnych właściwościach, który docenią w szczególności alergicy, rodzice małych dzieci i zwolennicy produktów przyjaznych dla środowiska. Jakie są właściwości orzechów do prania, gdzie znajdą one zastosowanie oraz jak ich używać?

Właściwości orzechów do prania

Na terenie Nepalu i Indii orzechy piorące są od wieków stosowane podczas pielęgnacji tkanin – odzieży czy pościeli. Ich nazwa jest nieco myląca; w rzeczywistości są to bowiem jagody spokrewnione z owocami liczi, których wysuszone skorupki do złudzenia przypominają właśnie skórkę orzechów.

Łupiny po zetknięciu z wodą tworzą delikatny, mydlany roztwór, który zmiękcza wodę – eliminując konieczność dodawania płynu do płukania. Orzechy do prania zawierają saponiny, czyli związki chemiczne pochodzenia roślinnego, skutecznie myjące, odtłuszczające i oczyszczające różnego rodzaju tekstylia. Co więcej, wykazują one również właściwości dezynfekujące.

Dostępne w sprzedaży łupiny są całkowicie naturalne i nie wywołują podrażnień, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby o wrażliwej skórze. Wykazują się wyjątkowo łagodnym dla barwników działaniem, nie przyczyniając się do blaknięcia tkanin. Cechuje je spora skuteczność bez względu na temperaturę prania.

Orzechy piorące pozwolą Ci zrezygnować z syntetycznych środków piorących, a w konsekwencji – ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Zastosowanie orzechów piorących

Jak sprawdzają się orzechy piorące? Opinie pokazują, że znajdują szerokie zastosowanie w każdym domu. Możesz wykorzystać je zarówno w pralce, jak i wykonując pranie ręczne. Sprawdzą się one zwłaszcza podczas czyszczenia lekko zabrudzonej odzieży, nieco gorzej radząc sobie z mocnymi, uporczywymi plamami.

Orzechy do prania – do czego można stosować?

  • Jako zamiennik proszku do prania,
  • do czyszczenia i sprzątania,
  • składnik ekologicznych kosmetyków,
  • do czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii,
  • jako dodatek do kąpieli w wannie.

Kilka orzechów umieszczonych w zmywarce może zastąpić tradycyjne tabletki, usuwając z naczyń tłuszcz i osady.

Przepis na uniwersalny spray do czyszczenia z orzechami do prania:

  • Wystarczy, że ugotujesz kilkanaście skorupek w 750 ml wody, a po wystudzeniu przelejesz płyn do butelki ze spryskiwaczem lub namoczysz w nim ściereczkę.

Jak stosować orzechy do prania? Możesz użyć ich również do pielęgnacji roślin. W tym celu przygotuj wywar z łupinek, którym popryskasz liście i łodygi. Zawarte w nim saponiny ułatwią zlikwidowanie bakterii, pierwotniaków, grzybów czy wirusów z powierzchni kwiatów i krzewów.

Orzechami piorącymi możesz także zastąpić kosmetyki. 50 ml wywaru dodanego do kąpieli pomoże Ci pozbyć się łupieżu, zmniejszyć bóle stawów oraz odstresować się. Będzie on także skutecznym środkiem myjącym do włosów i całego ciała. A może w Twoim domu mieszkają zwierzaki? Wywar z łupinek jest nieuczulającym i niepodrażniającym specyfikiem do kąpieli psów i kotów, o dodatkowych właściwościach insektobójczych.

Sposób użycia orzechów do prania

Zainteresowały Cię orzechy do prania? Jak stosować je w pralce automatycznej lub podczas prania ręcznego? Jeżeli preferujesz pranie automatyczne, musisz wyposażyć się w bawełniany bądź lniany woreczek, do którego wrzucisz 5-6 połówek pokruszonych łupin. Następnie umieść go w bębnie razem z brudną odzieżą i nastaw cykl o temperaturze między 30 a 90º Celsjusza. W przypadku prania białych rzeczy, koniecznie dodaj półtorej łyżki sody oczyszczonej, która zapobiegnie ich szarzeniu. Orzechy mogą pozostać w pralce aż do zakończenia cyklu.

Orzechy do prania – jak stosować do prania ręcznego?

Jeśli chcesz zrobić pranie ręczne, przygotuj 3-4 pokruszone łupiny oraz namocz je przez kwadrans w gorącej wodzie. Po przestygnięciu zrób w niej pranie w taki sam sposób, jak przy użyciu płynu czy proszku. Aby zniwelować specyficzny zapach orzechów, możesz dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Trwałość orzechów piorących

Jak wskazują wystawione przez użytkowników opinie, orzechy do prania cechują się zróżnicowaną trwałością – uzależnioną od temperatury wody w pralce. Jeżeli zazwyczaj pierzesz odzież lub pościel w 30º Celsjusza, porcja łupin wystarczy Ci na cztery cykle. Zwiększenie temperatury o kolejnych 10º Celsjusza sprawi, że będą one efektywne przez dwa-trzy cykle. Jeśli często wybierasz program o temperaturze 60º Celsjusza, przykładowo kupione orzechy do prania z Rossmanna możesz wykorzystać dwukrotnie. Czyszczenie ubrań w 90º Celsjusza pozwoli Ci użyć ich zazwyczaj tylko jeden raz.

Po czym poznać, że orzechy do prania straciły swoje właściwości? Staną się one jaśniejsze, stracą swój połysk oraz zaczną się lepić. Wraz z utratą saponin, będą one również bardziej miękkie. To znak, że nadszedł czas na wymianę zużytych łupin na nowe. Standardowo jeden kilograma orzechów piorących wystarczy Ci na wykonanie od 160 do 180 prań.

Twoja skóra źle reaguje na popularne środki piorące? A może chcesz ograniczyć zużycie syntetycznych produktów w swoim domu? Bez względu na swoje motywy, możesz sięgnąć po orzechy piorące. To naturalny sposób na utrzymanie odzieży i pościeli w czystości, który łączy w sobie wiele zalet – stanowiąc ciekawą alternatywę dla tradycyjnej chemii gospodarczej.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!