Porysowane panele – co z nimi zrobić?

Porysowane panele potrafią zepsuć efekt nawet najlepiej urządzonego pomieszczenia. Niestety pojawiają się dosyć łatwo. Panele podłogowe są wytrzymałym materiałem, jednak np. upadek ciężkiego przedmiotu czy przesuwanie mebli może powodować rysy. Na szczęście większość z nich można zamaskować. Zobacz jak!

Porysowane panele – jak naprawić?

Nieestetycznie porysowane panele można naprawić lub przynajmniej zatuszować. Niestety nie jest to możliwe w każdym wypadku. Na przykład głębokie ubytki, mogą wymagać wymiany deski lub wypełnienia jej masą szpachlową – nie każdy podejmie się takiego zadania. 

Zastanawiasz się, czy sposób naprawy paneli zależy od ich rodzaju? Niekiedy tak, choć część metod sprawdza się w każdym przypadku. Porysowane panele winylowe możesz przywrócić do świetności za pomocą płynnego uszczelniacza lub oleju naprawczego do winylu. Ten drugi jest też doskonałym rozwiązaniem na uporczywe plamy, które nie chcą zniknąć z paneli winylowych mimo intensywnego mycia. Kłopotliwą plamę należy delikatnie zeszlifować papierem, a następnie posmarować dokładnie to miejsce olejem naprawczym. Dzięki temu w szybki i skuteczny sposób można pozbyć się trudnych do usunięcia plam.

Domowe sposoby na rysy na panelach

Podłoga w Twoim mieszkaniu nie wygląda dobrze z uwagi na porysowane panele? Domowe sposoby na zamaskowanie tych niedoskonałości są niekiedy zaskakujące w swojej prostocie, ale niezwykle skuteczne. Chcesz dowiedzieć się, jak naprawić porysowane panele? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów.

Markery do paneli

Permanentne pisaki do porysowanych paneli to szybki sposób na zamaskowanie uszkodzeń. Markery do paneli nadają się do płytkich uszkodzeń powierzchni, głębsze zarysowania mogą wymagać wypełnienia. Jeśli jednak na Twojej podłodze pojawiły się płytkie rysy, które nie naruszają struktury deski, a są jedynie powierzchowne, to użycie markera do paneli powinno być wystarczające. W sklepach budowlanych znajdziesz markery w różnych kolorach. Dopasowanie odcienia zbliżonego do koloru Twojej podłogi nie powinno być zatem kłopotliwe. Kupując marker do paneli, warto wybrać taki z ukośnie ściętą końcówką, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować szerokość śladu do wielkości rysy. 

Nie musisz obawiać się, że maskowanie rys na panelach za pomocą markera będzie nietrwałe. Pisaki te są odporne na ścieranie i wodę, zatem standardowe mycie podłogi nie spowoduje ich zmazania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu musisz usunąć ślad markera do paneli z podłogi, użyj w tym celu wacika nasączonego alkoholem.

Lakier do paznokci

Wiele osób poleca maskowanie zarysowań na panelach bezbarwnym lakierem do paznokci. Przyznaję, że tego sposobu nie wypróbowałam osobiście, jednak pochlebne opinie na różnych grupach i forach brzmią zachęcająco. Bezbarwny lakier do paznokci należy nanieść na rysę i poczekać aż zaschnie. Jeśli uzyskany efekt nie jest Twoim zdaniem dobry, możesz pozbyć się lakieru z powierzchni podłogi wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci.

Zestaw naprawczy do paneli

W skład zestawu wchodzi wcześniej omawiany już marker do paneli oraz wosk. Taki zestaw produktów umożliwia łatwą i szybką naprawę uszkodzeń. Wosk jest bardzo przydatny w razie głębokich rys – wypełnisz nim ubytki. Natomiast marker służy do maskowania płytkich fragmentów rys. 

Kupując gotowy zestaw naprawczy do paneli, masz pewność, że kolorystyka wosku i markera jest dokładnie taka sama. Liczba dostępnych odcieni jest spora, zatem bez trudu znajdziesz pasujący do Twojej podłogi zestaw.

Masa szpachlowa do drewna

Jeśli na Twojej podłodze pojawiły się bardzo głębokie rysy lub ubytki, konieczne może okazać się zastosowanie masy szpachlowej. Także ten produkt występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, zatem dobranie barwy, która nie będzie się odróżniać na Twojej podłodze, nie powinno być trudne. 

Masę szpachlową do drewna nakłada się grubą warstwą na ubytek w podłodze, a jej nadmiar należy zebrać za pomocą szpachelki lub po prostu ściereczki. Gdy nałożona masa stwardnieje, można ją pomalować lub polakierować. Dużą zaletą tego rozwiązania jest jego wysoka trwałość.

Zobacz też: Nieprzyjemny zapach z lodówki – jak się go pozbyć?

Jak zminimalizować ryzyko powstania rys na panelach?

Porysowane panele nie wyglądają zbyt dobrze. Niestety po jakimś czasie takie uszkodzenia pojawiają się na niemal każdej podłodze. Niekiedy wystarczy zrzucenie ciężkiego przedmiotu na podłogę, kamyk, przesunięcie mebli, a nawet regularna i intensywna zabawa dzieci (np. resorakami) lub częste wysuwanie krzesła na kółkach spod biurka. Porysowane panele od odkurzacza też nie są niestety rzadkością. 

Na szczęście jest kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się rys na panelach. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie zakupu desek na podłogę i wybrać panele o najwyższej klasie ścieralności. Regularnie stosowane impregnaty tworzą na podłodze warstwę ochronną, przez co mogą nieco wzmocnić odporność paneli na zarysowania.

Najważniejszy jest jednak sposób użytkowania podłogi. Chodzenie w butach, na których podeszwach osadziły się ziarenka piasku, może być przyczyną powstawania zarysowań na podłodze. Dobrą zatem praktyką jest zmiana butów od razu po wejściu do domu. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie mebli poprzez przyklejenie filcowych podkładek pod nogi. Dzięki temu podczas przesuwania mebli zostanie zminimalizowane ryzyko zarysowań. Koniecznie też regularnie usuwaj naniesiony do domu piasek i używaj odkurzacza z końcówką do paneli (jest ona opatrzona miękkim wykończeniem). Pamiętaj, by podczas remontów odpowiednio zabezpieczyć podłogę. Rozłożenie folii z pewnością pomoże uchronić ją przed zarysowaniami.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!