Porządek w domu – kilka prostych zasad dla każdego

Porządek w domu kilka prostych zasad dla każdego

Porządek w domu a czystość to zupełnie dwie różne rzeczy. Pierwszy z nich świadczy o tym, że nic nie jest w domu przypadkowe, a przestrzeń sprzyja odpoczynkowi. Druga z kolei to efekt codziennego użytkowania pomieszczeń, czyli kurz, plamy, okruszki i tak dalej. Porządek w domu jest na tyle ważny, aby poranna kawa stała się przyjemniejsza, a przy jak najmniejszym nakładzie pracy, przestrzeń była po prostu przyjazna. Wystarczy kilka nawyków, sprawdź jak to zrobić!

Odkładanie rzeczy na miejsce

Dla mnie to zasada numer jeden. Każda rzecz w domu powinna mieć swoje miejsce, np. klucze w koszyczku w przedpokoju, ręcznik kuchenny przewieszony przez rączkę od kuchenki, słuchawki w szufladzie, a piloty leżące na stoliku do kawy. Kiedy każdy domownik wie, gdzie dana rzecz powinna leżeć, szybciej wyrobi sobie nawyk, że skąd sięga – tam odkłada.

W ten sposób łatwiej też ogarnąć przestrzeń przed wyjściem do pracy. Widząc wspomniane kluczyki obok telewizora, a ręcznik na blacie, szybko można przywrócić im swoje miejsce. Po powrocie widzimy porządek w domu. Od razu jest lepiej. Czasem jest to trudne, szczególnie, że w tych czasach co chwilę coś kupujemy, rzeczy nam przybywa, a nie ubywa. Dlatego podczas zakupów, także trzeba przemyśleć, gdzie będzie dana rzecz przechowywana. Przed pójściem spać warto zerknąć na pomieszczenia, które opuszczamy – czy wszystko jest na swoim miejscu? Jeśli tak, to oznacza, że porządek w domu robi się sam :)

Nie rób pustych przebiegów

Idziesz do kuchni po sok? Weź ze sobą kubek po herbacie. To nawyk, który jest bardzo pomocny, szczególnie jeśli chodzi o oszczędność czasu. Mieszkając w piętrowym domu zdecydowanie będzie to trudniejsze niż w kawalerce. Zanim wstaniesz z sofy, zastanów się gdzie i po co idziesz, żeby wziąć coś ze sobą albo zrobić jakąś małą rzecz po drodze.

Bądź na bieżąco! Jeszcze więcej porad znajdziesz na fanpage’u Rozdomowionej!

Nie odkładaj na później

Z tym może być problem, bo walka z lenistwem nie należy do łatwych. Jeśli zmywarka właśnie zakończyła cykl, otwórz ją i możliwie jak najszybciej opróżnij, aby sterta naczyń nie była składowana na blacie, a co za tym idzie – załadujesz kolejną, całą zmywarkę i włączysz kolejny program. Aby mieć porządek w domu, należy także wyrobić sobie nawyk wkładania brudnych ubrań do kosza na pranie. Nie odkładaj ich na krzesło, pufę, sofę, bo w ten sposób robisz bałagan i aż się prosisz o to, aby następnym razem zrobić dokładnie to samo. Wracasz z zakupów? Rozpakuj je od razu, nie kładź reklamówki w przedpokoju. Rzeczy zacznie przybywać, a zabranie się za to z biegiem czasu na pewno będzie trudniejsze.

W ten sposób można stworzyć wokół siebie uporządkowaną przestrzeń. Wtedy czas na sprzątanie domu skróci się, bo wszystko będzie na swoim miejscu. Masz jakieś złote rady? Podziel się, stwórzmy listę nawyków razem! :)

Spodobało się? Podziel się z innymi:
  
  
    
Dom to moje główne centrum dowodzenia! Tutaj pracuję w content marketingu, tworzę obrazy z chrobotka reniferowego, gotuję, oglądam seriale oraz spełniam kreatywne aranżacyjne pomysły. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie i obserwując mieszkańców. Skąd pomysł na Rozdomowioną? Gdy miałam 18 lat zamieszkałam sama i od tamtej pory wyrobiłam sobie wiele organizacyjnych nawyków. Mam nadzieję, że je wykorzystasz, aby przyjemniej i sprawniej dbać o dom!

 1. I do tego jeszcze samodyscyplina, aby wyćwiczyć dobre nawyki :)

  Odpowiedz
  1. Rozi
   2017-10-06

   Dokładnie, przyda się!

   Odpowiedz
 2. flare.com.pl
  2017-10-08

  Bardzo przydatne rady. Ja zawsze odkładam wszystko na później w sprzątaniu:/

  Odpowiedz
  1. Rozi
   2017-10-09

   Jak się ma chwilkę, warto ją wykorzystać! Opłaci się ;)

   Odpowiedz
 3. Jola (Pixel Kolor)
  2017-10-10

  Znam odkładanie na później, ale tylko przy sprzątaniu tego, co nie jest wymagane w danej chwili. Naczynia, czy kurze jednak są na bieżąco ogarniane.

  Odpowiedz
 4. Pasjonatka Życia
  2017-10-12

  Odkładanie rzeczy na swoje miejsce to moja zasada nr 1! Przynosi świetne rezultaty :)

  Odpowiedz
 5. Kobietapo30
  2017-10-27

  Właśnie wczoraj miałam popis tego, co się dzieje, gdy Mąż nie odkłada rzeczy na swoje miejsce..ech

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top