Pupil w domu? O tym musisz pamiętać!

Uwielbiasz zwierzęta i masz w domu kota lub psa? Opieka nad czworonogiem to duża odpowiedzialność! Trzeba nie tylko pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, ale także wyprowadzać go na spacer, dbać o dobrą dietę oraz podawać leki. Warto również pomyśleć o ochronie zwierzaka na wypadek różnych nieszczęśliwych zdarzeń. Sprawdź, jak ją zapewnić pupilowi!

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Jak chronić zwierzę domowe przed nieszczęśliwymi zdarzeniami?

Zwierzęta domowe są traktowane jak członkowie rodziny. Tobie również trudno sobie wyobrazić bez nich życie? Z pewnością nie chcesz, żeby coś im się stało. Jednak nie zawsze masz wpływ na to, co się przydarzy pupilowi, zwłaszcza jeśli zostawiasz go samego na kilka-kilkanaście godzin w domu. Wystarczy niespodziewane przepięcie w gniazdku, aby w nieruchomości wybuchł pożar i wyrządził zwierzęciu krzywdę. Rasowe czworonogi często padają także ofiarą złodziei.

Aby uniknąć takich przykrych sytuacji, warto zadbać o porządne zabezpieczenia. Istotne są zwłaszcza:

  • solidne drzwi antywłamaniowe — jeśli mają przeszklenia, szyby powinny mieć klasę odporności min. P3. Jeśli są podwójne, należy zadbać, aby jedno skrzydło miało zasuwy u góry i na dole zamykane od środka. Z kolei pełne drzwi powinny mieć wielozastawkowy, wielopunktowy, atestowany zamek;
  • właściwe zainstalowane okna — dzięki temu nie ma ryzyka, że złodzieje je np. wytną i wejdą do środka;
  • odpowiednio zabezpieczone otwory w bryle budynku — należy zadbać o to, żeby nie można było ich otworzyć z zewnątrz.

Warto również pomyśleć o systemach antywłamaniowych, np. o alarmie czy monitoringu. Dzięki tym rozwiązaniom dowiesz się, czy ktoś niepożądany znajduje się na terenie Twojej posesji, nawet jeśli będziesz z daleka od domu.

Jednak zdarza się, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią przed przykrym zdarzeniem. W takich sytuacjach bardzo się przydaje ubezpieczenie. Więcej informacji na jego temat można znaleźć np. na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-psa.

Jak ubezpieczyć zwierzę domowe?

Choć domowe zwierzęta są traktowane jako członkowie rodziny, towarzystwa uważają je za część wyposażenia domowego. Zatem, aby je ubezpieczyć, należy wykupić polisę mieszkaniową o rozszerzonym zakresie. W ramach tego ubezpieczenia otrzymasz odszkodowanie, jeśli na skutek różnych losowych zdarzeń, np. pożaru, zalania, uderzenia samochodu w budynek czy gradu, pies albo kot umrze lub dozna poważnych obrażeń.

Jeśli zdecydujesz się rozszerzyć zakres polisy nieruchomości o dodatkowe ryzyka, towarzystwa mogą zapewnić także:

  • zwrot pieniędzy za leczenie zwierzęcia, które ucierpiało w wyniku losowych wypadków,
  • rekompensatę, jeśli dojdzie do włamania i złodziej ukradnie pupila.

Jednak ubezpieczenie nieruchomości nie chroni przed skutkami działania pupili. Jeśli nie chcesz ponosić odpowiedzialności za to, że np. Twój pies ugryzł przechodnia podczas spaceru, zdecyduj się też na OC w życiu prywatnym na rankomat.pl.

W ramach tej polisy towarzystwo bierze odpowiedzialność za krzywdy wyrządzone osobom trzecim (pamiętaj, że nie mogą być z Tobą spokrewnione) i wypłaca im odszkodowanie. Dzięki temu można załagodzić konflikty i uniknąć poważnych konsekwencji prawnych za niedopilnowanie zwierzęcia. OC w życiu prywatnym chroni także, jeśli to Ty spowodujesz szkody, np. zalejesz sąsiadowi mieszkanie czy porysujesz auto. Dlatego koniecznie warto rozważyć zakup tej ochrony.

Na rynku znajdziesz także polisę NNW dla zwierząt domowych. To ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W ramach umowy można uzyskać odszkodowanie, jeśli Twój pupil np.:

  • poważnie zachoruje i będzie potrzebować leczenia lub rehabilitacji,
  • zostanie otruty, np. podczas próby włamania,
  • poniesie śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego lub ataku innego zwierzęcia.

Warto pamiętać, że ochrona obowiązuje zarówno w przypadku czworonogów rasowych, jak i zwykłych kundli czy kotów-dachowców. Jednak za zdarzenia, w których udział brało nierasowe zwierzę, towarzystwo może wypłacić mniejszą rekompensatę.

Kiedy towarzystwo nie weźmie odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez zwierzę?

W umowie ubezpieczenia można znaleźć listę wyłączeń od odpowiedzialności, czyli zdarzeń, po których towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Polisa nie obejmuje np.:

  • śmierci w wyniku choroby, na którą zwierzę zapadło przed zawarciem umowy lub z przyczyn naturalnych, np. ze starości,
  • zgonu przez chorobę z powodów naturalnych, np. po ugryzieniu kleszcza,
  • szkód wyrządzonych przez zwierzęta uznawane za niebezpieczne, półdzikie lub dzikie,
  • zdarzeń, do których doszło na skutek rażącego niedbalstwa właściciela, czyli np. podczas wyprowadzania pupila na spacer bez smyczy i kagańca.

Warto również zwrócić uwagę na zapis odnośnie do liczby zwierząt objętych ochroną. Choć zazwyczaj towarzystwa nie ograniczają liczby ubezpieczonych pupili, istnieją firmy, które tak postępują. Jest to ważne, jeśli pod Twoim dachem mieszka np. kilka czworonogów. Z pewnością nie chcesz, aby którykolwiek z nich pozostał bez odpowiedniej ochrony.

Zwierzę w domu to wielka radość, ale także duża odpowiedzialność. Dlatego koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo na różne sposoby.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!