Sezon grzewczy – jak się do niego przygotować?

Zanim rozpoczniesz długie domowe wieczory z gorącą herbatą i ciepłym powietrzem płynącym z kaloryfera, przygotuj się na sezon grzewczy. W tym artykule dowiesz się jak wyczyścić grzejnik, kiedy przeprowadzić odpowietrzanie, a także jak poradzić sobie z suchym powietrzem w domu.

Jak wyczyścić grzejnik? Rozpoczynamy sezon grzewczy

Zanim zaczniesz korzystać z ciepłego powietrza podczas chłodnych wieczorów w domu, nie zapomnij o wyczyszczeniu kaloryfera przed sezonem grzewczym. Dzięki temu, w Twoim pomieszczeniu nie będzie unosić się kurz czy nieprzyjemny zapach spalenizny. Będzie to miało wpływ na Twoje samopoczucie oraz zdrowie. Jeśli posiadasz grzejnik starego typu, przyda Ci się specjalna szczotka z rączką do pozbycia się kurzu. Może to być np. taka, która służy do mycia butelek lub z nakładką z naturalnego materiału. W ten sposób dotrzesz do trudno dostępnych zakamarków. Wystarczy Ci do tego woda z delikatnym detergentem bez alkoholu, aby nie uszkodzić warstwy antykorozyjnej. Do drobnych zanieczyszczeń i zakamarków przyda Ci się też stara szczoteczka do zębów :)

akcesoria do czyszczenia grzejnika

Jeśli masz kaloryfer bez żeberek, skorzystaj ze ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj, aby powierzchnię zawsze wysuszyć po umyciu jej wodą z detergentem – dzięki temu kurz nie będzie przywierać. Nie pomiń także rur oraz pokrętła. Zastanawiasz się jak często czyścić grzejnik? Rób to co najmniej dwa razy do roku.

Odpowietrzenie i przygotowanie grzejnika

Najczęściej spółdzielnie czy administratorzy budynków w blokach powiadamiają mieszkańców o przygotowaniach do sezonu grzewczego. W tym celu trzeba włączyć grzejniki i właściwie to wszystko. Jeśli usłyszysz niepokojące objawy takie jak szumienie czy bulgotanie – musisz odpowietrzyć kaloryfer. Jeśli tego nie zrobisz, grzejnik będzie pracował głośno i nierównomiernie. Z kolei w domach jednorodzinnych konieczne będzie sprawdzenie całej instalacji centralnego ogrzewania, np. ciśnienia i szczelności. Możesz skorzystać z usług fachowców, aby przeprowadzili przegląd oraz konserwację przed sezonem grzewczym.

Bądź na bieżąco! Jeszcze więcej porad znajdziesz na fanpage’u Rozdomowionej!

Utrzymaj odpowiednią wilgotność w domu

Sezon grzewczy to niestety czas na suche powietrze w domu, które niekorzystnie wpływa na prawidłowe oddychanie. Prawidłowa wilgotność powietrza to 40-60%. Przy ciągłym korzystaniu z kaloryfera jej wartość może spaść nawet do… 10%! Jak to sprawdzić? Przyda Ci się wilgotnościomierz. Tworzę naturalne higrometry w postaci mchu w ramce, który wskaże Ci, jaka jest wilgotność powietrza w domu. Jak to się dzieje? Kiedy jest miękki i puszysty, oznacza, że wszystko jest w porządku. A jak robi się suchy i zaczyna się kruszyć, trzeba koniecznie nawilżyć powietrze.

mech w drewnianej ramce

Suche powietrze w domu może być męczące, szczególnie dla alergików. Wypróbuj kilka sprawdzonych trików, które pomogą Ci zachować odpowiednią wilgotność powietrza podczas włączonego kaloryfera:

  • suszenie ubrań w domu tuż przy kaloryferze,
  • powieszenie prostych w konstrukcji pojemników z wodą na grzejnikach,
  • po kąpieli otwieraj drzwi do łazienki, aby wilgoć przedostała się do innych pomieszczeń,
  • spryskiwanie wodą tekstyliów takich jak zasłony czy dywany (nie za często, aby nie pojawił się grzyb czy pleśń),
  • regularne wietrzenie pomieszczeń.

Pamiętaj, aby wietrzyć pomieszczenie podczas zakręconych grzejników. Po zamknięciu okien, poczekaj chwilę zanim ponownie włączysz ogrzewanie.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!