Storczyki – jak je prawidłowo przesadzać?

Phalaenopsis – ta nazwa nie jest zbyt dobrze znana, jednak duża ilość taką roślinę ma w swoich domach. Mowa tutaj bowiem o storczykach, jakie zakupić można od ręki w dyskontach sklepowych, kwiaciarniach i w wielu innych miejscach. Nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, że jest to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie na pniach i gałęziach drzew, ciesząc się luźnym podłożem. Jest to ważna informacja, która może być odpowiedzią odnoszącą się także do pielęgnacji tej rośliny.

Dlaczego trzeba przesadzać storczyki?

Wbrew pozorom, storczyki nie należą do wymagających roślin. Co jednak nie oznacza tego, że nie trzeba z nimi prawidłowo postępować. Mowa tutaj m.in. o przesadzaniu ich do nowego miejsca. Taki zabieg należy przeprowadzić średnio co dwa lata. Powodem tego jest podłoże, które jest coraz bardziej zbite. W ten sposób do korzeni przedostaje się coraz mniejsza ilość powietrza, wpływając również na całościową kondycję rośliny. Warto obserwować swoją roślinę, aby nie doprowadzić do jej obumarcia. Jeżeli ktoś na doniczce zaobserwuje rozrastające się glony lub grzyby, powinien podjąć się przesadzania. Takie zjawiska są efektem użytkowania nawozów.

Czas na przesadzenie

W głównej mierze storczyki należy przesadzać wiosną. Powodem tego jest pora roku, kiedy to korzenie szybciej się regenerują. Nie tylko mowa tutaj o storczykach, ale także o wielu innych roślinach, jakie powinny być przesadzane w porze wiosennej. Uwaga! Jeżeli ktoś jednak zaobserwuje, że z rośliną dzieje się coś złego, to nie ma co czekać do wiosny, ponieważ storczyk może tego nie przeżyć. Należy jednak zadbać o to, aby roślinę przesadzać w ciepłym pomieszczeniu. Tak, aby nie doprowadzić do zamarznięcia korzeni.

Źródło: Pixabay

Jak prawidłowo przesadzać storczyki?

Przygotowując się w odpowiedni sposób do tego. Potrzebne będzie odpowiednie podłoże, jakie można otrzymać m.in. na https://www.target.com.pl/produkty/podloze-do-storczykow. Przy storczykach nie można używać zwykłej ziemi, którą wsypuje się np. do roślin balkonowych. W tym przypadku potrzebna jest kora sosnowa, obojętny chemicznie keramzyt, torf wysoki. Dlaczego? Powód można znaleźć już na samym początku tego wpisu. Storczyk to roślina naturalnie rosnąca na drzewach. Nie dziwi więc, że jej podłożem w domach powinna stać się taka starannie selekcjonowana „ziemia”.

Do tego trzeba wyposażyć się w doniczki – najlepiej przezroczyste. Nie powinno się tych kwiatów trzymać w innych osłonkach. Tylko przezroczyste doniczki pozwalają na bieżąco kontrolować stan korzeni i w porę zareagować.

Przed wyjęciem storczyka z doniczki, warto go wcześniej podlać, aby korzenie stały się bardziej elastyczne. Dopiero potem powinno się go delikatnie wyciągnąć z osłoni, oczyszczając korzenie z całego starego podłoża. Trzeba się korzeniom przyjrzeć, aby usunąć te, co są stare i zgnite. Należy zrobić to nożyczkami. Po oczyszczeniu, można przystąpić do szykowania nowego miejsca. Na dnie specjalnie wyprofilowanej doniczki, należy nasypać trochę podłoża nowego. Stare podłoże należy usunąć, razem z uszkodzonymi i uschniętymi korzeniami.

W doniczce należy umieścić storczyk, przysypując go delikatnie pozostałym podłożem. Nie należy ugniatać rośliny (jak to bywa w przypadku innych roślin), ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia korzeni. Storczyk należy podlać dopiero po kilku dniach. Nie trzeba robić tego od razu po przesadzeniu, bo został on podlany chwilę przed wyjęciem ze starej doniczki. Po jakimś czasie należy wprowadzić ponownie do użytkowania dedykowany nawóz z odpowiednimi składnikami mineralnymi.

Art. sponsorowany, źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *