Urok i prostota podłogowych wykładzin PCV

wykładziny PCV

Wykładziny PCV – niegdyś obecne w każdym polskim domu, dziś odeszły trochę w zapomnienie, wyparte przez różnego rodzaju panele podłogowe. Nowoczesne modele wykładzin odznaczają się wyjątkowymi właściwościami, przeróżnymi wzorami i kolorami, a do tego mają certyfikaty zapewniające o ich bezpieczeństwie użytkowania i braku toksyczności. Kuszą barwami, niezwykłą prostotą montażu i cenami konkurencyjnymi w stosunku do np. paneli, a ich montaż jest bardzo prosty.

Tajemnica wykładzin podłogowych PCV

Co właściwie kryje się za tajemniczym skrótem PCV? Oznacza ona nic innego jak nazwę tworzywa sztucznego – polichlorku winylu. Ten niezwykle plastyczny materiał odznacza się wyjątkową wytrzymałością, podatnością na odkształcania i możliwością nadawania mu przeróżnych form. Doskonale przyjmuje wszelkiego rodzaju barwniki, co pozwala uzyskać na wykładzinach wyraziste wzory – doskonale imitujące przeróżne tworzywa. Materiał ten pozwala z niemal fotograficzną dokładnością odwzorować wygląd drewna, ceramicznych płytek, wielobarwnych kafelków itp., dzięki czemu podłoga pokryta taką wykładziną wspaniale „udaje” drogą posadzkę ceramiczną lub drewnianą, jednak o wiele tańszą.

Do jakich wnętrz pasują wykładziny PCV?

Tego typu produkty najlepiej sprawdzają się jako wykładziny kuchenne, do przedpokoi, korytarzy, ewentualnie salonów i jadalni. Niekoniecznie nadają się do pokrywania całej powierzchni podłogi w łazience, w której zdecydowanie lepiej sprawdzają się płytki ceramiczne.

Kuchnia jest miejscem, w którym zawsze wiele się dzieje – gotowanie, podawanie posiłków, sprzątanie po kulinarnych zmaganiach, wszystko to generuje sporą ilość zabrudzeń, które bardzo często lądują na podłodze. To również miejsce, w którym najczęściej spadają delikatne naczynia szklane i ceramiczne. Wykładziny PCV pozwalają na błyskawiczne i bezproblemowe pozbycie się wszelkich plam, rozlanych płynów i tłustych zacieków, bez pozostawiania jakichkolwiek śladów. Poza tym ze względu na swą miękkość dobrze amortyzują upadki wszelkich tłukących się naczyń, znacznie niwelując straty w kuchni.

Jaką wykładzinę wybrać do nowoczesnej kuchni

W nowoczesnych projektach domów i mieszkań kuchnie nie stanowią już osobnego pomieszczenia, a są połączone z salonem lub jadalnią. Najczęściej te dwa wnętrza oddziela od siebie „wyspa”, a granicę wyznacza połączenie dwóch różnych podłóg – tej od salonu i osobno od kuchni.

Najmodniejsze w tego typu projektach jest zestawienie ze sobą paneli podłogowych w salonie i płytek ceramicznych w części kuchennej. Te drugie można z powodzeniem zastąpić wykładziną PCV właśnie we wzór płytek. Jeśli ktoś nie lubi kontrastów, może postawić na wykładzinę imitującą drewniane panele podłogowe, a tych do wyboru jest bardzo dużo, choćby w sklepie Dywany Chemex. Różnorodność wzorów i dokładne dopasowanie materiałów sprawi, iż na pierwszy rzut oka podłoga będzie się wydawać pokryta szlachetnym drewnem, pozwalając znacznie zaoszczędzić na zakupie tych materiałów.

Równie dobrze w nowoczesnej kuchni będzie się prezentować wykładzina we wzór płytek ceramicznych bądź imitująca niezwykle modny surowy beton. Betonowa szarość jest uniwersalnym kolorem, doskonale komponującym się z białym meblami, marmurowymi blatami, szkłem i metalem, czyli tworzywami tak charakterystycznymi w nowoczesnym wystroju wnętrz.

Higieniczny korytarz i przedpokój

Te dwa miejsca są najbardziej narażone na zanieczyszczenia przynoszone z zewnątrz na obuwiu zewnętrznym. Wykładziny PCV pozwolą jednak na ich tanie i doskonałe zabezpieczenie. W korytarzach dość dobrze sprawdza się takie ułożenie wykładziny, gdzie jej krawędzie boczne częściowo zachodzą również na ścianę. Ten sposób montażu ułatwia mycie na mokro za pomocą tradycyjnego mopa, bez obaw o uszkodzenie farby lub tapety na ścianie.

Wykładzinę w przedpokoju można dodatkowo zabezpieczyć, rozkładając wycieraczkę i gumowy ociekacz na obuwie. Zapobiegnie to roznoszeniu się błota i piasku na resztę mieszkania, utrzymując ład i porządek.

Wykładzina PCV do salonu i jadalni

Nic nie stoi na przeszkodzie, by podłogę w salonach lub jadalniach również wyłożyć tego typu wykładziną. Dzięki zróżnicowanym wzorom można stworzyć za ich pomocą dowolny wystrój – nowoczesny, tradycyjny lub rustykalny. W tych wnętrzach doskonale sprawdzają się wzory przypominające parkiet lub drewniane panele podłogowe, sprawiające, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo na salonowej wykładzinie rozłożyć puszysty dywan, który jest wręcz dodatkiem obowiązkowym – niezwykle modnym i podnoszącym estetykę wystroju.

Nowoczesne wykładziny PCV dzięki bogatemu wzornictwu dają wiele możliwości zastosowań, a ich użytkowanie nie zawsze ogranicza się wyłącznie do wnętrz. Wysoka wytrzymałość, odporność na wilgoć i blaknięcie pod wpływem działania promieni słonecznych sprawiają, iż wiele osób wykorzystuje je również do pokrycia powierzchni balkonów zewnętrznych. Stosunkowa niska cena oraz bezproblemowa możliwość przycięcia do dowolnego kształtu czyni z tych wykładzin niemalże dodatek doskonały.

Art. sponsorowany

Spodobało się? Podziel się z innymi:
  
  
    
Piszę odkąd pamiętam. Na co dzień prowadzę firmę, w której zajmuję się treściami marketingowymi. Uwielbiam spędzać czas w domu, z kubkiem kawy i ulubionym serialem. Zamieszkałam sama w wieku 18 lat i od tamtego momentu wypracowałam sobie wiele nawyków, które pozwalają na proste i przyjemne prowadzenie domu. I dlatego powstała Rozdomowiona! W ramach relaksu zajmuję się też rękodziełem - tworzę obrazy z mchu, które możesz zobaczyć w moim sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top