Wanna czy prysznic – co będzie lepsze?

Łazienka to miejsce, które znajduje się w każdym domu i mieszkaniu oraz musi być przede wszystkim funkcjonalne. Z tego powodu podczas projektowania łazienki często stajemy przed wyborem, czy lepszy będzie prysznic, czy jednak wanna. W tym artykule podpowiemy Wam, jakie zalety i wady mają oba rozwiązania oraz gdzie skierować się po pomoc przy aranżowaniu łazienki.

Kąpiele nie tylko dla dorosłych

Przede wszystkim łazienka musi cechować się funkcjonalnością i musi zostać dopasowana do potrzeb oraz możliwości. Masz dużo przestrzeni do zagospodarowania i jesteś miłośniczką długich kąpieli? Wybierz dużą, wygodną wannę, w której będziesz mogła relaksować się po długim dniu. Również w sytuacji, gdy masz małe dziecko lub planujesz zostać mamą w najbliższej przyszłości i masz wystarczająco dużo miejsca w łazience – postaw na wannę. 

W przeciwieństwie do prysznica wygodniej jest w niej myć małe, kilkuletnie dzieci oraz uczyć je, jak powinny dbać o siebie. Wanny zapewniają wygodny dostęp i lepszą kontrolę nad pomysłami malucha bez ryzyka zalania części pomieszczenia. Dlatego też, gdy nie możesz pozwolić sobie na wannę ze względu na mały metraż, wybierz prysznic z wysokim brodzikiem, do którego będziesz mogła nalać wody. Takie rozwiązania są wystarczające, by maluchom przygotować kąpiel.

Szybko i wygodnie

Prysznice to idealne rozwiązanie dla małych łazienek, gdzie każdy centymetr ma znaczenie a projektowanie łazienki stanowi nie lada wyzwanie. Najczęściej dotyczy to małych mieszkań, gdzie nie ma wystarczająco dużo przestrzeni. Jeżeli więc planujesz łazienkę o niewielkim metrażu postaw na prysznic i zyskaj miejsce na pralkę i wiszącą szafkę. Miejsce do przechowywania to must have w każdej łazience. 

To, którą wersję kabiny wybierzesz zależy już tylko od ciebie oraz możliwości, jakie daje pomieszczenie. Nie wszędzie da się zrobić prysznic z odpływem liniowym i nie zawsze głęboki brodzik będzie najlepszą opcją. Przeanalizuj więc i wymierz dokładnie, na co możesz sobie pozwolić, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

projektowanie łazienki

A może jedno i drugie?

Są jednak jeszcze dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada, że projekt łazienki będzie uwzględniać zarówno miejsce na wygodną wannę, jak i na prysznic. Jest to jednak rozwiązanie tylko dla dużych łazienek lub projektów mieszkań czy domów z więcej niż jedną łazienką. 

Druga opcja to tzw. prysznico-wanna, czyli stosunkowo mała wanna, ale z taką zabudową, jaką ma prysznic. W zależności od producenta wanien, może być to zabudowa całkowita lub tylko częściowa. Jest to rozwiązanie bardzo praktycznie i idealne, by pogodzić miłość do kąpieli z sympatią do szybkich pryszniców. Sprawdza się w zasadzie w większości łazienek.

Nadal nie wiesz co wybrać? Zawsze możesz skorzystać z usług architektów wnętrz. Wbrew pozorom oferują nie tylko usługę aranżacji całego mieszkania czy domu, ale także poszczególnych pomieszczeń. Możesz więc z powodzeniem sprawdzić biura w swojej okolicy i zlecić jednemu z nich projektowanie łazienki. Zyskasz w ten sposób pewność, że cały projekt będzie nie tylko funkcjonalny i dopasowany do potrzeb i możliwości, ale także estetyczny.

Wiesz już, jakie rozwiązania znajdziesz na rynku oraz jakie mają zalety i wady. Nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć udanego planowania!

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!