Wiosenne porządki dla zabieganych – lista zadań do druku

Kiedy za oknem jest coraz więcej słońca mimowolnie dostajemy więcej energii. To idealny czas, aby zacząć wiosenne porządki. W poprzednich latach proponowałam Ci listy zadań do druku, które odnosiły się do konkretnego pomieszczenia. To gruntowne porządki i czyszczenie trudno dostępnych zakamarków. W tym roku mam dla Ciebie alternatywę – wiosenne porządki dla zabieganych. Lista obejmuje 20 zadań, a każde z nich nie zajmie Ci dłużej niż godzinę. Poznaj obydwa sposoby i wybierz najlepszy dla Ciebie!

Dlaczego warto zrobić wiosenne porządki?

Zanim zaplanujesz urlop, będziesz spędzać więcej czasu poza domem ze względu na wysoką temperaturę i pełne słońce, zacznij wiosenne porządki w domu! To wyzwanie dla Ciebie i całej rodziny.

Przyznam szczerze, że gruntowne porządki przeprowadzam dwa razy do roku. Pierwszy z nich jest właśnie wiosną, kilka tygodni przed świętami wielkanocnymi, aby przygotować dom na letnią aurę. Drugi jest jesienią, a szczególnie dotyczy kuchni, żeby ją odgruzować i zorganizować tak, żeby podczas Bożego Narodzenia nie zajmować się już tym tematem.

Wiosenne porządki to świetny czas, który obfituje w dobrą energię. Więcej słońca przedostaje się do naszych domów, dlatego z uśmiechem na twarzy możemy rozpocząć odgruzowanie pomieszczeń.

Zalety wiosennych porządków:

  • schowanie ubrań zimowych i koców,
  • przygotowanie domu do świąt, aby nie tracić czasu tuż przed Wielkanocą,
  • ruszysz do działania, pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy,
  • spędzisz czas w czystej i uporządkowanej przestrzeni.

Jaka jest zaleta wiosennych porządków w domu? Jeśli w tym momencie oczyścisz przestrzeń i ją uporządkujesz, zaoszczędzisz masę czasu przed świętami wielkanocnymi. To zupełnie tak jak jesienią – wolę zacząć wielkie sprzątanie w październiku albo listopadzie, aby w grudniu móc spędzić czas z bliskimi. Polecam!

Wiosenne porządki – dwa sposoby do wyboru

Aby wiosenne porządki były w pełni udane, nie frustrowały Cię i nie traciły Twojego zbędnego czasu to warto przygotować plan działania. W tym celu wykorzystasz listy zadań, które przygotowałam krok po kroku. Nie będziesz robić niepotrzebnego bałaganu, docenisz wykonane zadania i zobaczysz, ile jeszcze przed Tobą. Chaos nie sprzyja porządkowaniu i czyszczeniu. Warto podzielić sobie ten czas na konkretne etapy, a przede wszystkim – zaangażować do sprzątania całą rodzinę według czasu do dyspozycji i możliwości. Dzięki temu wspólnie zadbacie o swoje cztery kąty, a same wiosenne porządki będą sprawniejsze oraz przyjemniejsze.

Sposób 1: Sprzątanie jednego pomieszczenia na tydzień

Najważniejsze w sprzątaniu jest zaplanowanie działań, konsekwencja i dobra energia. A tej nie będzie Ci brakować, jeśli zostaniesz ze mną na dłużej. Co roku organizuję i namawiam do wiosennych porządków, które dotyczą sprzątania każdego pomieszczenia osobno. W praktyce możesz przeznaczyć jeden tydzień na kuchnię, drugi na łazienkę, trzeci na salon itd. W wykonaniu zadań pomogą Ci przygotowane przeze mnie listy zadań. Wiosenne porządki krok po kroku to dobra strategia dla osób, które chcą konsekwentnie odgruzować swoje cztery ściany. Jak to dokładnie przebiega? Już tłumaczę.

Weź udział w wyzwaniu Rozdomowionej, dzięki któremu dowiesz się jak sprawnie posprzątać salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę. Oczywiście jeśli jesteś szczęśliwym rodzicem i chcesz dodatkowo ogarnąć pomieszczenie dla dziecka albo masz jeszcze do posprzątania kotłownię, pralnię czy piwnicę – zrób to w kolejnym tygodniu albo połącz dwa pomieszczenia w jednym.

W przygotowanym przeze mnie wyzwaniu jest:

  • 1. Tydzień: Sypialnia
  • 2. Tydzień: Salon
  • 3. Tydzień: Kuchnia
  • 4. Tydzień: Łazienka

Listy zadań, porady i triki znajdziesz na stronie wiosennych porządków

Jak przeprowadzić wiosenne porządki? Lista zadań, którą przygotowałam na pewno Ci w tym pomoże. To konkretne zadania do wykonania, w dowolnej kolejności. Możesz je wydrukować i powiesić np. na tablicy korkowej albo w innym widocznym miejscu. Pamiętaj, aby do wiosennych porządków zaangażować wszystkich domowników zgodnie z ich możliwościami! To znacznie ułatwi Ci porządkowanie przestrzeni.

Co ważne, nie zniechęcaj się. Jeśli nie wykonasz wszystkich zadań, dopasujesz je do swojego terminarza albo po prostu odpuścisz – nie jest to przecież koniec świata. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jaki jest cel wiosennych porządków w domu. Czysta i uporządkowana przestrzeń sprzyja relaksowi, a także skupieniu.

Sposób 2: Wiosenne porządki dla zabieganych

W tym roku postanowiłam przygotować drugi sposób sprzątania i porządkowania domu wiosną. To lista 20 zadań do wykonania, na którą możesz przeznaczyć tyle czasu, ile potrzebujesz. Każdą czynność zrobisz w mniej niż godzinę, dlatego z łatwością podzielisz sobie czas i zorganizujesz się wiosną. Możesz wykonać kilka zadań w jednym dniu, jeśli tylko masz na to energię i siłę albo poświęcić jedno zadanie na jeden dzień. 

Listę zadań znajdziesz tutaj.

Wiosenne porządki lista zadań do druku

Ogólne zasady dotyczące wiosennych porządków

Wiesz już, co masz konkretnie zrobić, a teraz czas na działanie. Pamiętaj o tym, aby przygotować sobie wcześniej akcesoria do sprzątania. W tym celu przydadzą Ci się: 

  • gąbka,
  • ściereczka z mikrofibry,
  • ręczniki papierowe,
  • odkurzacz,
  • wiadro z mopem,
  • środki czystości (najlepiej domowe).

Aby maksymalnie ograniczyć chemię i detergenty, pamiętaj o wykorzystaniu octu, wody, cytryny oraz sody oczyszczonej. Przepisy na ekologiczne środki czystości znajdziesz na moim blogu.

I jeszcze kilka porad na temat sprzątania:

  • Sprzątaj od góry do dołu. To znacznie ułatwi Ci pozbywanie się kurzu i nie będziesz robić sobie podwójnej pracy. Wytarcie kurzu z żyrandola, potem z komody, a następnie odkurzanie podłogi ma większy sens niż odwrotna kolejność. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu.
  • Przygotuj sobie energiczną muzykę, która będzie Ci towarzyszyć podczas sprzątania. Postaw też na multitasking. W tym czasie możesz włączyć audiobooka albo podcast w słuchawkach i zacząć porządkować swój dom. Możesz wtedy uznać, że wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie, ale także chwila dla Ciebie.
  • Kiedy sprzątasz półki, najpierw ściągnij wszystko i odłóż w wybrane miejsce (najlepiej jeszcze nieczyszczone). Przetrzyj powierzchnię, a następnie odkurz leżące tam wcześniej przedmioty. Dopiero wtedy układaj ponownie.
  • Jeśli na kranie czy słuchawce prysznicowej zgromadził się kamień, zrób kompres z octu. Przygotuj ręcznik papierowy, złóż go, nasącz octem i nałóż na wybrane miejsce. Poczekaj około pół godziny, a następnie wyczyść jak zawsze.
  • Nie wiesz od czego rozpocząć sprzątanie w danym pomieszczeniu? Zacznij od lewej strony i przechodź do kolejnych miejsc, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 
  • Pamiętaj o tym, że w posprzątanym domu lepiej się funkcjonuje, a kiedy każda rzecz ma swoje miejsce, łatwiej jest zapanować nad chaosem.
  • Nie ma nic piękniejszego jak rozpoczęcie słonecznego dnia w uporządkowanej przestrzeni, delektując się ciepłą kawą.
  • Posprzątany dom to nie tylko czysty dom, ale także uporządkowany i estetyczny. Przedmioty, które Cię otaczają mają ogromny wpływ na codzienne samopoczucie. 

Więcej porad w okresie wiosennych porządków znajdziesz na moim Instagramie i Facebooku. Pokażę Ci triki, sposoby na sprzątanie, przechowywanie i fajne metody na organizację drobiazgów. Zajrzyj, zainspiruj się i pochwal się swoimi efektami!

No to zaczynamy!

Wiosenne porządki dla zabieganych – startujemy!

Oto konkretne zadania, które warto wykonać podczas wiosennych porządków. Lista nie obejmuje oczywiście takich czynności, które wykonujemy na bieżąco, np. mycie naczyń, blatów czy też kabiny prysznicowej. No to działamy!

LISTA ZADAŃ DO DRUKU

5 zadań na początek

  • Wyczyść góry szafek w całym domu

Po wyczyszczeniu góry szafek, możesz ułożyć na nich kartki papieru, gazetę albo ręczniki papierowe. Dzięki temu przy kolejnym sprzątaniu łatwiej będzie Ci wyczyścić powierzchnię. Nie sprawdza się to jednak w miejscach, gdzie jest przeciąg latem – może to spowodować, że kartka odfrunie :)

  • Umyj kratki wentylacyjne, lampy i żarówki

Pamiętaj, aby światło było wyłączone!

Więcej trików i porad dotyczących sprzątania na bieżąco w okresie wiosennym znajdziesz na moim Instagramie i Facebooku. Pokażę Ci też kilka fajnych organizacyjnych metod przechowywania. Wpadnij, zainspiruj się i pochwal się swoimi efektami!

  • Wyczyść wszystkie płytki w domu

Mycie płytek ceramicznych nie należy do najłatwiejszych. Ja używam do tego płynu do mycia szyb domowej roboty, a do fug pasty z sody oczyszczonej. Wszystkie przepisy znajdziesz we wpisie na ekologiczne środki czystości

  • Umyj drzwi, kontakty i włączniki. Domofon też!
  • Umyj zmywarkę

10 kolejnych zadań

  • Zrób porządek z kosmetykami i lekami

Tu warto skorzystać z kilku trików. Po pierwsze, przeglądając kosmetyki, zastanów się, jak długo są otwarte. Symbol wieczka z napisem np. 12M oznacza, że dany produkt nie może być stosowany przez dłużej niż 12 miesięcy po otwarciu. Nie zapomnij o tym, aby dokładnie wyczyścić i wysuszyć pędzle. To na nich gromadzą się resztki kosmetyków i brud. W moim wpisie na blogu znajdziesz dokładną instrukcję, jak wyczyścić i wysuszyć pędzle.

  • Przejrzyj biżuterię, okulary i akcesoria – zrób z nimi porządek

Drobiazgi nie są łatwe do uporządkowania. Zajmij się nimi! Do segregacji mogą Ci posłużyć specjalne organizery, pudełeczka i woreczki strunowe. 

  • Wypierz firany, zasłony, koce i tekstylia

Jeśli jakieś tkaniny wymagają specjalnego traktowania, zanieś je do pralni.

  • Wyczyść kosz na śmieci

Na dnie kosza na śmieci warto ułożyć gazetę albo ręczniki papierowe. Możesz je wymieniać regularnie zamiast często czyścić i dezynfekować kosz na śmieci.

  • Wyczyść piekarnik

Na moim blogu znajdziesz poradę, jak wyczyścić piekarnik.

  • Umyj lodówkę i zrób w niej porządek

Przejrzyj produkty i sprawdź daty ważności. Układaj je w taki sposób, aby sięgać zawsze po ten z najrótszym terminem. Sprawdź też koniecznie, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki

  • Wyczyść pralkę

Na moim blogu znajdziesz poradę, jak wyczyścić pralkę.

  • Zrób porządek z garnkami i zastawą stołową
  • Przejrzyj zapasy i akcesoria kuchenne
  • Zrób porządek z przyprawami

Na koniec 5 zadań

  • Ogarnij kable od telewizora i laptopa

Kable też wymagają czyszczenia. A po tym przychodzi czas na ich ułożenie. Jeśli nie masz sprawdzonych patentów zajrzyj tutaj: Jak uporządkować kable raz na zawsze?

  • Umyj fronty szafek w kuchni i pokojach
  • Sprzątnij to, co masz pod ręką

Kieszenie w kurtce, portfel, drobiazgi w przedpokoju, TA szuflada lub szafka, w której zawsze panuje chaos, miejsce przy biurku, szafka nocna i stolik kawowy – to czas na ułożenie drobiazgów.

  • Zetrzyj kurze, odkurz i umyj podłogę
  • Na koniec: umyj okna i ramy

To akurat zadanie, które zajmuje nieco więcej niż godzinę, ale bez tego nie ma udanych wiosennych porządków. Możesz też znacznie ułatwić sobie pracę korzystając przede wszystkim z dobrego płynu do mycia szyb lub sprzętu typu Karcher. Recenzję znajdziesz na moim blogu.

Zainspirowana? Wpadnij do mnie na Instagrama i Facebooka , podziel się swoimi efektami albo zajrzyj po jeszcze więcej porad w postaci zdjęć i filmików.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!