Koniec wymówek! Wiosna powoli przypomina o swoim istnieniu, więc już niedługo czeka nas trochę więcej słońca, a co za tym idzie – chęci do działania. Można je wykorzystać na uporządkowanie domu, wyczyszczenie zakamarków, żeby cieszyć się czystą i odgraconą przestrzenią. Zaczynamy wiosenne porządki w sypialni – miejsca, w którym powinno pójść w miarę gładko.
Rozpoczynamy wiosenne porządki!
Powoli czas chować zimowe płaszcze i szale, a to jest świetny moment na to, żeby zadbać o przestrzeń w domu. Zanim wyruszysz w stronę słońca i będziesz organizować wiosenne wycieczki, warto przygotować swój dom. Chcesz posprzątać każde pomieszczenie szybko i sprawnie? Wiosenne porządki u Rozdomowionej pomogą Ci zabrać się do działania, aby na końcu postawić piękne tulipany na środku stołu i wpuścić odrobinę słońca. Brzmi dobrze? No to bierzemy się do pracy.
W tym cyklu dowiesz się:
- jak sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki w każdym pomieszczeniu,
- o czym trzeba pamiętać,
- od czego zacząć,
- czego nie ominąć podczas sprzątania,
- jak to zrobić szybko i bezboleśnie.
Wiosenne porządki obejmują każde pomieszczenie w Twoim domu, a pod koniec wpisu znajdziesz gotową listę zadań do druku. Pozwoli Tobie to na kontrolowanie postępów pracy. Taka lista motywuje też do dalszego działania. Sprawdź pozostałe wpisy z cyklu wiosennych porządków:
Wiosenne porządki w sypialni
Zaczynamy wiosenne porządki w sypialni, miejscu, w którym spędzamy miłe wieczory i poranki. Poświęć jej tyle czasu, ile potrzebujesz, ale nie odkładaj sprzątania na później! Ja wybieram opcję: jeden dzień, a porządnie, ale możesz rozłożyć sobie zadania na cały tydzień, żeby codziennie małymi krokami zrobić kilka rzeczy z listy. Lepiej nie przeciągaj tego w czasie dłuższym niż tydzień.
Także, drogie Panie, mamy 7 dni, żeby okiełznać swoją sypialnię. Zaczynamy!
Umyj okna
Zacznijmy od najbardziej czasochłonnej rzeczy, czyli umycia okien. Jeśli nie czyściłaś okien w ciągu ostatnich kilku miesięcy, mogą być naprawdę brudne. Wtedy sam płyn do okien może nie wystarczyć, dlatego najpierw umyj je płynem do mycia naczyń, następnie środkiem do szyb, a potem wytrzyj je do sucha ręcznikami papierowymi. Zostały ślady? Skorzystaj z ściereczki z mikrofibry. Nie zapomnij o ramkach i zewnętrznym parapecie.
Możesz też przygotować płyn do mycia samemu! Wystarczy ocet i woda, w proporcjach 1:1. Jeśli nie lubisz tego zapachu, dodaj do mikstury odrobinę soku z cytryny, która dodatkowo odświeża. I gotowe :)
Wypierz tekstylia
Czyli odpalamy pralkę i pierzemy poszewki na poduszki ozdobne, firany, zasłony, narzuty, koce czy dywany. Jeśli nie możesz ich prać w domu – oddaj do czyszczenia. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić metkę!
>> Jak prawidłowo czytać symbole na metkach?
Wyczyść kołdrę i poduszki
Oddaj do czyszczenia kołdrę i poduszki albo po prostu wywietrz je na zewnątrz. Załóż świeżą, pachnącą pościel.
Uwaga!
Jeśli jesteś alergikiem, tak jak ja, lepiej nie wystawiaj kołder i poduszek na balkon, szczególnie wtedy, kiedy pylą drzewa czy trawy.
Zrób porządek w szafce nocnej
Wyciągnij wszystko z szafki nocnej, przejrzyj jej zawartość – przeterminowany krem do rąk, wrzucony przez przypadek paragon, przeczytana książka? Pozbądź się tego i zostaw tylko to, czego potrzebujesz. Potem wyczyść szuflady i szafkę na zewnątrz.
Wyczyść półki
Najpierw wszystko ściągnij z półek i zrób przegląd rzeczy. Wszystkie dekoracje, ramki, świeczki, przetrzyj. Wyczyść półkę i poustawiaj rzeczy.
Wyczyść oświetlenie
Przetrzyj żyrandol, lampkę stojącą czy nocną. Skorzystaj najlepiej z ręczników papierowych i płynu do szyb lub innego środka, w zależności z jakiego materia.
Umyj kaloryfer
Kurz zza kaloryfera możesz zebrać odkurzaczem z wąską nakładką. Jeśli masz kaloryfer starego typu, najlepiej dotrzyj do środka dzięki wąskiej szczotce do czyszczenia albo po prostu włóż rękę ze ścierką.
Wyczyść wszystkie włączniki i gniazdka
Zachowaj szczególną ostrożność! Użyj do tego np. patyczków do uszu.
Odkurz i uporządkuj książki
Podziel książki na takie, które już przeczytałaś i są do wyrzucenia, chcesz koniecznie zostawić i takie, których nie ruszyłaś. Te pierwsze możesz sprzedać przez olx.pl albo w grupie Wymiany Książek na Facebooku.
Umyj drzwi i futryny
Pamiętaj też o klamkach! :)
>> 17 miejsc, które omijasz podczas sprzątania
Odkurz i umyj podłogę
Najlepiej zostawić to na sam koniec. Oczywiście odstawiając szafki i łóżko.
Odśwież dekoracje
Nowe, pachnące wkłady do świeczek, świeży kwiatek w wazonie, nowe lampki dekoracyjne albo poduszka? Wiosną można zaszaleć :)
Lista zadań do wydruku
Żeby nic Tobie nie umknęło, przygotowałam listę zadań do wydruku. Wystarczy ją pobrać, skorzystać z domowej drukarki (pamiętaj, aby ustawić najwyższą jakość druku!) i najlepiej powiesić w widocznym miejscu. Odhaczaj wszystko, co zdążyłaś zrobić. Poniżej jest miejsce na notatki i przygotowanie niezbędnika.
CHCĘ POBRAĆ LISTĘ
No to do dzieła! :)
7 Responses
Świetna lista! Ja właśnie przygotowuję się do wiosennych porządków w tym tygodniu:)
Super! Od czego zaczynasz? :)
Wstyd się przyznać i od wyrzucenia nagromadzonych „małych śmieci” z biurka – rachunków, karteczek z notatkami itd.
Takie drobne rzeczy to spory problem, a szuflada w biurku… uhh. Ja zrobiłam podział na 3 pudełka: w pierwszym drobne akcesoria biurowe, w drugim pen drive’y, karty, tego typu rzeczy i w trzecim papierkowe drobnostki – ważne karteczki i paragony. Paradoksalnie, myślałam, że będę tam często zaglądać, bo wszystko wydaje się taaaakie potrzebne, ale prawdę mówiąc – bardzo rzadko.
Lista bardzo się przyda. Czeka mnie trochę większych porządków. Reszta robiona na bieżąco.
Sprzątanie na bieżąco to dobry nawyk! Już zaczęłaś działać? :)
Tak. Mam do ogarnięcia większe porządki pokoju przed remontem.