Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to rośliny, które pięknie prezentują się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na tarasie i balkonie. Aby podkreślić ich efektowny wygląd, warto posadzić je w sąsiedztwie innych, odpowiednio dopasowanych gatunków kwiatów, krzewów czy drzew. W ten sposób stworzysz zachwycającą, harmonijną kompozycję, która w ciekawy sposób urozmaici Twoją posesję – niezależnie od tego, czy jest ona mocno nasłoneczniona, czy raczej cienista. Z czym łączyć trawy ozdobne, aby uzyskać interesujący rezultat?

Najpiękniejsze kompozycje z traw ozdobnych na taras i balkon

Zastanawiasz się, co najlepiej posadzić w sąsiedztwie miskanta chińskiego, pióropuszy lub trzciny pospolitej? Poniżej znajdziesz najlepsze propozycje, które sprawdzą się w donicach umieszczonych na balkonie. Sadząc je w okazałych pojemnikach, zyskasz atrakcyjny element dekoracyjny, który zapewni wrażenie płynnego przejścia pomiędzy tarasem a ogrodową zielenią.

Z czym łączyć trawy ozdobne w doniczkach?

  • Jeżeli podobają Ci się wysokie trawy ozdobne, zestaw ze sobą kilka gatunków w jednej donicy. Połączenie miskanta z pióropuszem i ozdobną trawą piaskową stworzy oszałamiający efekt. Gatunki te wyróżniają się bowiem wyjątkową lekkością i pięknie mienią się poruszane podmuchami wiatru.
  • Szukasz pomysłu na ekskluzywną dekorację tarasu? W dużej, eleganckiej donicy posadź trawę japońską Hakonechloa macra i miskantus okrywowy Silberfeder. To szykowne gatunki, dzięki którym przestrzeń na balkonie lub tarasie będzie prezentować się bardziej luksusowo.
  • Lubisz minimalistyczne rozwiązania? W prostokątnej donicy umieść kilka gatunków traw, np. miskanty różnych odmian oraz dekoracyjne kamienie. Układające się swobodnie źdźbła utworzą stylową kompozycję, wprost stworzoną na każdy modernistyczny taras o stonowanym charakterze.
  • A może chcesz wprowadzić nieco więcej koloru na swoim balkonie? W pojemniku obok wybranych traw ozdobnych posadź barwną żurawkę bądź storczyki – tworząc w ten sposób oryginalną i kolorową, żywą dekorację.

trawy ozdobne na balkonie
miskant, pióropusz i ozdobna trawa piaskowa w donicach na balkonie

trawy ozdobne w doniczkach
trawa japońska Hakonechloa macra i miskantus okrywowy Silberfeder

Masz też zioła w kuchni? Zobacz, jak dbać o lubczyk w doniczce na parapecie.

Trawy ozdobne na kwiatowej rabacie – pomysł na intrygującą kompozycję

Miłośnicy barwnych kwiatów lubiący tworzyć na swojej posesji rabaty, mogą zasadzić na nich także trawy ozdobne. Taki zabieg sprawi, że nawet prosty klombik stanie się znacznie bardziej różnorodny – przyciągając wzrok domowników i odwiedzających ich gości.

Z czym łączyć trawy ozdobne na rabacie? Między innymi z wiosennymi roślinami cebulowymi – tulipanami, zawilcami, narcyzami czy czosnkiem olbrzymim. Gdy gatunki te przekwitną, trawy skutecznie uzupełnią puste miejsca. Jeżeli chcesz cieszyć się barwną kompozycją na dłużej, wybierz kwiaty, których sezon kwitnięcia trwa od wiosny aż do jesieni. Mowa tu o takich gatunkach, jak bratki, dalie czy werbeny, które dobrze prezentują się na tle ozdobnych traw.

trawy ozdobne z kwiatami

Z czym łączyć trawy ozdobne w ogrodzie? Z bylinami!

Posadzenie ozdobnych traw na terenie posesji daje duże pole do popisu podczas planowania naturalnej kompozycji. Możesz wykorzystać w niej wysokie lub niskie typy traw, a także różnokolorowe rośliny innych gatunków, przygotowując dekorację o oryginalnym charakterze. Z czym łączyć trawy ozdobne w ogródku? Weź pod uwagę byliny!

Są one łatwe w dopasowaniu do wybranej aranżacji przestrzeni, stąd można wykorzystać je do wykreowania ogrodu w wybranym stylu, np. wiejskim lub śródziemnomorskim. Jeżeli marzy Ci się rustykalny ogródek, w sąsiedztwie traw posadź jeżówki, szałwię, krwawniki lub dzwonki. Aby stworzyć przestrzeń wzorowaną na nadmorskim krajobrazie, ozdobne trawy zestaw z wąskolistną lawendą, rozchodnikami, dziewanną czy kocimiętką.

rustykalny ogródek z trawami ozdobnymi

Twój ogródek jest dość mocno zacieniony? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się kompozycja przygotowana z cieniolubnych traw – np. rajgrasu wyniosłego oraz roślin leśnych – paproci, zawilców i funkii.

Kompozycje z traw ozdobnych i krzewów oraz drzew

Ozdobne trawy pięknie prezentują się na zielonym tle, które zapewniają większe rośliny – takie jak krzewy oraz drzewa. Sadząc miskant lub pióropusze w ogrodzie, umieść je obok równie dekoracyjnych gatunków. Możesz wziąć pod uwagę klon palmowy, hortensję bukietową, róże lub budleję Dawida.

Ciekawy kontrast uzyskasz, zestawiając trawy ozdobne z berberysami, bukszpanem lub ostrokrzewem. Wartym rozważenia pomysłem jest również posadzenie turzyc i trzcinników w sąsiedztwie jałowców, cyprysików, tuj i kosodrzewiny. Jesienią natomiast możesz umieścić obok traw malutkie krzewinki, takie jak wrzosy lub wrzośce.

trawy ozdobne z krzewami

Jak łączyć trawy ozdobne z innymi roślinami? Ważne zasady

Przygotowując kompozycję z kilku typów ozdobnych traw bądź zestawiając je z innymi gatunkami kwiatów czy krzewów, pamiętaj o kilku zasadach. Sadź koło siebie rośliny różniące się wysokością, kolorystyką i fakturą liści. Dzięki temu unikniesz wrażenia monotonności. Umieszczaj je nie tylko pośród gatunków wieloletnich, ale także jednorocznych – sezonowych – gdzie wypełnią one lukę po już przekwitłych roślinach i odciągną wzrok od pustych stanowisk. Jeżeli natomiast zależy Ci na stworzeniu kontrastowej kompozycji, połącz ozdobne trawy o wąskich i zwiewnych liściach z roślinami, których listowie jest okazałe i barwne.

Jakie trawy ozdobne warto wziąć pod uwagę?

Chcesz posadzić w swoim ogrodzie trawy ozdobne? Sprawdź, jakie ich typy najlepiej sprawdzą się w mniej lub bardziej skomplikowanych kompozycjach:

  • miskant chiński – najpopularniejsza, z zarazem najbardziej efektowna odmiana o wysokich kłosach.
  • pióropusze – zakończone miękkimi i puszystymi kłosami, dostępne w wielu zróżnicowanych kolorach.
  • trawy piaskowe – niskie i gęste, zimozielone kępy, które pięknie prezentują się m.in. na skalniakach i wzdłuż ścieżek.
  • trawa japońska hakonechloa makra – odmiana o zwisającym pokroju, dodająca wrażenia lekkości i zwiewności każdej kompozycji.
  • trzcina pospolita – wysoka i bujna odmiana, szczególnie warta polecenia nad przydomowe oczka wodne.
  • rajgras wyniosły – szybko rosnąca wiechlina o znacznej wysokości, o przyciągających wzrok białych paskach na liściach.
  • rozplenica japońska – roślina o fontannowatym kształcie, idealna na słoneczne stanowiska, zachwycająca pierzastymi kłosami o zróżnicowanej kolorystyce.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *