Zakup materaca dla niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Sen ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju noworodków oraz niemowląt, dlatego tak ważne jest zadbanie o stworzenie dziecku optymalnych warunków do spania. Odpowiada za nie w dużej mierze dobrze dopasowany materac dla niemowląt. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jakie materace sprawdzają się w łóżeczku niemowlęcym? Oto przewodnik zakupowy pomagający w wyborze dobrego materaca dla niemowlaka.

Materac niemowlęcy – zdrowy i bezpieczny sen

Aby materac dla niemowlaka stał się podstawą dla jego zdrowego i bezpiecznego snu, przede wszystkim powinien być to produkt nowy, nieużywany. Bardzo ważne jest zadbanie o higienę snu, którą zapewniają właściwości materaca. Produkt dla najmłodszych musi pozwalać na przepływ powietrza, a jednocześnie mieć stosunkowo dużą twardość, dającą właściwe podparcie dla kręgosłupa. Może być to także model profilowany, z wyższymi boczkami, taki Safety Smyk marki Hilding. Pomaga on dodatkowo zabezpieczyć dziecko przed zsunięciem się czy niekontrolowaną zmianą pozycji.

Z jakich materiałów jest wykonany dobry materac dla niemowlaka?

Materiały użyte do produkcji materaca dla niemowląt powinny zapewniać dobre podparcie dla kręgosłupa, optymalną twardość, a także mieć właściwości hipoalergiczne. Oto często stosowane budulce, wraz z przykładami produktów w sklepie Dr Materac:

  • pianka wysokoelastyczna z nacięciami, przykładowo materac Dobranocka marki Hilding,
  • pianka i lateksowana mata kokosowa – dustronny materac Kołysanka Hilding,
  • lateks – jak na przykład dziecięcy materac lateksowy Fini Janpol,
  • lateks z kapsułkami żelowymi i pianką wysokoelastyczną – materac Lio Janpol,
  • lateks z matą kokosową i pianką, na przykład materac dwustronny Toni marki Janpol.

Oczywiście można znaleźć także materace dla niemowląt w niższych cenach wykonane ze zwykłej pianki, jednak nie są one zalecane w przypadku najmłodszych.

materac
Zdjęcie: Adobe Stock, dostarczone przez drmaterac.pl

Pokrowiec materaca uzupełnieniem funkcjonalności

Warto mieć na uwadze, że choć rdzeń materaca niemowlęcego jest kluczowy, jeżeli chodzi o prawidłowe wsparcie dla kręgosłupa i całego ciała dziecka. Jednak dobór odpowiedniego pokrowca na materac nie powinien być marginalizowany, zwłaszcza w przypadku materacy dla najmłodszych użytkowników. Materiały wykonania pokrowca muszą zapewniać odpowiedni poziom higieny, dobrze także, jeżeli są hipoalergiczne. Możliwość ściągania i prania to już właściwie standard, ale też należy upewnić się, że materac ma te cechy. Dodatkowo wierzchnia warstwa musi zapewniać przepuszczalność powietrza, pozwalać na oddychanie. Dobrze, aby materiały posiadały certyfikaty jakości potwierdzające ich bezpieczeństwo, brak potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych.

Jak dobrać wymiary materaca do łóżeczka niemowlęcego?

W przypadku klasycznych łóżeczek niemowlęcych wymiary materaca to najczęściej 120 cm na 60 cm bądź 140 cm na 70 cm. Służą one zwykle do trzeciego albo piątego roku życia, dlatego warto zainwestować w materac dobrej jakości. Trzeba zwrócić uwagę na wysokość materaca, która nie powinna zbytnio podnosić poziomu spania. Nie może też być poniżej dolnej linii szczebelków czy innych zabezpieczeń. Warto mieć też na uwadze, że w przypadku niestandardowych wymiarów łóżeczka, może być konieczność zamówienia odpowiedniego materaca na wymiar. Często jest to możliwe w sklepie z materacami, po skontaktowaniu się z obsługą. Materace niemowlęce o jednolitej strukturze można czasem także dociąć we własnym zakresie.

Zakup materaca do łóżeczka niemowlęcego powinien być poprzedzony dokładnym ustaleniem potrzeb oraz budżetu. Dzięki dobrym decyzjom niemowlę, a potem małe dziecko będzie miało zapewniony optymalny komfort odpoczynku oraz bezpieczeństwo snu.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!