Zasłony we wnętrzach – jak wybrać?

Zasłony we wnętrzach

Odpowiednio dobrane zasłony sprawiają, że wnętrze może być wyjątkowo przytulne i jednocześnie eleganckie. Są elementem wystroju, który pełni zarazem funkcję estetyczną i praktyczną, harmonijnie zestawione z resztą aranżacji wnętrza dobrze się prezentują, zapewniają intymną atmosferę, chroniąc pomieszczenie przed spojrzeniami z zewnątrz.

Dobór zasłon – co należy wziąć pod uwagę?

Dobierając odpowiedni rodzaj tkaniny na zasłony, trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie okna, styl wnętrza, a także jego kolorystykę. Zasłony muszą harmonijnie nawiązywać do innych tkanin w pomieszczeniu, jeśli tapicerka mebli jest wzorzysta, warto zastosować gładką tkaninę na dekorację okienną, jej kolor powinien odzwierciedlać dominującą barwę. 

Bardzo ważna jest także faktura tkaniny zasłonowej, przed jej wyborem warto ustalić, jaką funkcję mają pełnić zasłony. Jeśli ich głównym zadaniem jest dekoracja okien i delikatne ograniczenie dopływu dziennego światła, wówczas warto zastosować len, jedwab albo szyfon. Z kolei, jeśli mają skutecznie ograniczyć dopływ światła, można wykorzystać aksamit, welur lub żakard, jest to szczególnie dobre rozwiązanie do sypialni. Gruby materiał jest także dodatkową ochroną przed zimnem. 

Do nowoczesnych aranżacji warto zastosować zasłony w jednolitych intensywnych zabarwieniach lub z geometrycznymi wzorami. Motywy kwiatowe i roślinne w stonowanej kolorystyce dobrze odnajdą się w stylizacjach klasycznych.

Rozmiar i kolor zasłon

Dobierając kolor zasłon, warto pamiętać, że może on zwiększyć lub zmniejszyć przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie jednej barwy w różnych odcieniach – zastosowanie więcej niż trzech kolorów może wywołać wrażenie chaosu. 

Z reguły w bogatej ofercie zasłon jest wiele tkanin o jasnym zabarwieniu, warto je wykorzystać w niewielkich pomieszczeniach, dodają one wówczas przestrzeni i świeżości. Ciemne kolory zasłon sprawdzą się w wysokich i przestronnych wnętrzach, wówczas optycznie je zmniejszają i dodają przytulności, efekt można zwiększyć, stosując ciepłe odcienie kolorów.

Aby uzyskać efektowne fałdy, warto zastosować przynajmniej dwa razy większą szerokość zasłon, niż wynoszą wymiary okna, tkanina będzie się odpowiednio układać, nawet rozciągnięta na karniszu. Długość zasłon kończąca się centymetr nad podłogą jest praktyczna, ponieważ nie brudzą się wtedy zbyt szybko, ale elegancko wygląda materiał lekko opuszczony na ziemię. Takie rozwiązanie można wykorzystać w salonie z dużymi płaszczyznami przeszkleń, długość zapasu to kwestia indywidualnych preferencji oraz rodzaju tkaniny, z której uszyte są zasłony.

Art. sponsorowany

Spodobało się? Podziel się z innymi:
  
  
    
Piszę odkąd pamiętam. Na co dzień prowadzę firmę, w której zajmuję się treściami marketingowymi. Uwielbiam spędzać czas w domu, z kubkiem kawy i ulubionym serialem. Zamieszkałam sama w wieku 18 lat i od tamtego momentu wypracowałam sobie wiele nawyków, które pozwalają na proste i przyjemne prowadzenie domu. I dlatego powstała Rozdomowiona! W ramach relaksu zajmuję się też rękodziełem - tworzę obrazy z mchu, które możesz zobaczyć w moim sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top