Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu? 9 sposobów

Oszczędzanie wody powinno stać się dobrym nawykiem każdego właściciela mieszkania. Pamiętając o nim, nie tylko zmniejszasz wysokość rachunków, ale również dbasz o środowisko naturalne i uczestniczysz w globalnej walce z suszą. Co możesz zrobić mieszkając w bloku, lub wieżowcu? Zobacz sposoby na to, jak oszczędzać wodę w mieszkaniu.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów

To absolutna podstawa! Wiele osób posiada zły nawyk polegający na tym, że podczas mycia zębów nie zakręca kranu. Tymczasem w ciągu dwuminutowego szczotkowania marnuje się w ten sposób nawet kilka litrów płynu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w mieszkaniu, naucz się zakręcać kran i otwierać go tylko przy płukaniu ust. Możesz też to zrobić za pomocą wody nalanej do kubka. 

W konsekwencji do mycia zębów zużyjesz zaledwie 250-500 ml cieczy. Identyczne działanie jest zalecane także dla mężczyzn podczas golenia twarzy. Zamiast bez potrzeby wylewać znaczną ilość wody, można odkręcić kran jedynie na moment zwilżania skóry twarzy i zmywania resztek kosmetyku do golenia.

Nie odkręcaj kranu na maksimum

Także mycie rąk to czynność, w trakcie której możliwe jest oszczędzanie wody. Sposoby na zmniejszenie jej zużycia obejmują między innymi korzystanie jedynie z niewielkiego strumienia cieczy. Podczas mycia dłoni lub twarzy woda wcale nie musi mocno tryskać. Jej delikatna strużka w zupełności wystarczy, aby skutecznie spłukać ze skóry zanieczyszczenia i preparaty myjące. 

Wartym uwagi pomysłem jest także zatkanie umywalki korkiem w trakcie powyższych działań. Zgromadzoną w ten sposób wodę możesz wykorzystać, chociażby do namoczenia brudnego prania przed włożeniem go do pralki.

Bierz prysznic zamiast kąpieli

Aby ograniczyć marnowanie wody, warto zrezygnować z kąpieli w wannie. Jej napełnienie wymaga zużycia nawet 180 litrów płynu. Każda minuta włączonego prysznica to natomiast około 10 litrów wylanej wody. Szybkie odświeżenie ciała w ten sposób wygeneruje zatem zużycie na poziomie 40-50 litrów, a więc aż o 1/4 mniejsze, niż tradycyjna kąpiel w wannie. 

Jeżeli nie chcesz jednak całkowicie rezygnować z takiej przyjemności, zaplanuj ją na jeden wybrany dzień tygodnia. Takie działanie i tak umożliwi znaczne zmniejszenie wysokości rachunków za wodę, a okazjonalny relaks w wannie stanie się dla Ciebie prawdziwą nagrodą.

Prysznic zamiast kąpieli

>> Sprawdź też: Wanna czy prysznic – co będzie lepsze?

Kup odpowiednią spłuczkę

Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu? Wyposaż się w odpowiednią spłuczkę! W sprzedaży znajdziesz modele, które pozwalają na spłukanie toalety znacznie mniejszą ilością płynu. W swojej łazience możesz wykorzystać wersję dwudzielną, umożliwiającą zastosowanie dużej (6 lub 9 litrów) bądź małej (3 lub 4,5 litra) ilości wody – zależnie od wybranego egzemplarza.

Spłuczki z możliwością regulacji zużycia wody idą w parze z odpowiednio dobranym przyciskiem. Wyrób sobie nawyk korzystania z mniejszej ilości, a na pewno wpłynie to na Twoje rachunki.

Wolisz jednoprzyciskowe spłuczki? Zdecyduj się na model typu start-stop, który również pozwoli Ci na ograniczenie poboru wody. Nie musisz przy tym obawiać się, że mniejsza ilość płynu wykorzystywanego do spłukiwania negatywnie przełoży się na higienę toalety. Jest ona bowiem wystarczająca, aby utrzymać muszlę WC w czystości.

Wybierz oszczędny kran, czyli model z perlatorem

Poszukując sposobów na oszczędzanie wody, weź pod uwagę wymianę kranu na nowy. Wybierz model z perlatorem – sitkiem o drobnych oczkach, które napowietrza wodę. Dzięki niemu strumień będzie mocniejszy nawet wtedy, gdy nie odkręcisz kranu na maksimum. Kupując nową wylewkę, postaw na wersję jednouchwytową. Umożliwia ona szybsze ustawienie pożądanej temperatury, minimalizując marnowanie wody. Nie planujesz w najbliższym czasu zakupu nowego kranu? Nie szkodzi! Napowietrzającą końcówkę, której koszt zaczyna się już od kilku złotych, możesz zastosować także na już posiadanej, starszej wylewce.

Kran z perlatorem

>> Zobacz też: Bateria umywalkowa – jak wybrać idealny model do swojej łazienki?

Zmywaj ręcznie z głową

Ręczne mycie naczyń pod bieżącą wodą to czynność, która generuje jej znaczne zużycie. Szacuje się, że umycie zastawy obiadowej po 3-osobowej rodzinie wymaga wykorzystania nawet 80 litrów cieczy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nalanie płynu do komory zlewu bądź odpowiednio dużej miski, a następnie umycie w niej talerzy czy szklanek. Później nakrycia możesz opłukać pod delikatnym strumieniem wody, bądź w drugiej komorze czy misce, ustawionej obok. 

Jeżeli natomiast chcesz zaoszczędzić swój czas, zdecyduj się na korzystanie ze zmywarki do naczyń. Zużywa ona nawet o 2/3 mniej wody, nie wymagając przy tym samodzielnego mycia talerzy i sztućców.

Rozsądnie używaj pralki i zmywarki

Zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w mieszkaniu podczas używania pralki i zmywarki? Przede wszystkim uruchamiaj te urządzenia dopiero w momencie, gdy są załadowane do pełna. Tylko wtedy ich bieżąca eksploatacja będzie znacznie bardziej ekonomiczna.

Jeśli planujesz zakup nowego sprzętu AGD, zwróć uwagę nie tylko na jego klasę energetyczną, ale również programy typu ECO. Umożliwiają one zmniejszenie zużycia wody podczas prania lub zmywania. Niestety, często trwają one dłużej niż tradycyjne cykle, jednak uwierz mi – warto z nich korzystać. Dobrze zaplanowana organizacja w kuchni i łazience może Ci w tym pomóc.

Jak oszczędzić wodę w mieszkaniu podczas prania ręcznego?

Nie każde ubranie można włożyć bezpośrednio do pralki. Kiedy konieczne będzie pranie ręczne, warto to robić z głową. Najlepiej wypełnić miskę wodą wraz z wybranym detergentem, zamiast mieć cały czas włączony kran.

Napraw kapiący kran

Ostatnim, ale równie ważnym działaniem sprzyjającym oszczędzaniu wody w mieszkaniu jest naprawa kapiących kranów. Jeśli z jednej wylewki co 5 sekund spadnie kropla wody, w skali roku wygeneruje to zużycie na poziomie nawet 2000 litrów. Tymczasem nierzadko wystarczy mocniej dokręcić poluzowane elementy, aby wyeliminować problem samoczynnie marnującej się wody.

Kapiący kran, jak oszczędzać wodę w mieszkaniu

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na oszczędzanie wody. Sposoby na zmniejszenie jej zużycia są niezwykle zróżnicowane, a w większości przypadków – łatwe do wdrożenia i tanie. Wcielając je w życie od razu, już w następnych miesiącach możesz zauważyć obniżenie wysokości rachunków za wodę i odprowadzanie ścieków. Nie czekaj zatem i zacznij oszczędzać ten cenny płyn już dziś.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!