Odnawialne źródła energii – ciepło i prąd dla domu, ratunek dla planety

Rosnące z roku na rok ceny energii elektrycznej i niedostateczne zaopatrzenie w węgiel, to problem, z którym zmaga się wiele gospodarstw domowych. W dodatku korzystanie z nich nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Zmiany klimatyczne na świecie już wyrządziły wiele szkód. Rozwiązaniem mogą być odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika i pompy ciepła. Poznaj ich zalety.

Czym są odnawialne źródła energii?

Z definicji odnawialnych źródeł energii (OZE) wynika, że są to sposoby na pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł niekopalnych, jak np. węgiel czy gaz ziemny. Są to np. energia wiatrowa, energia słoneczna, energia geotermalna, pływów morskich, czy biogazu powstałego z biomasy. Jednym z wiodących przedsiębiorstw na rynku sprzedaży urządzeń, pozwalających korzystać z odnawialnych źródeł energii jest neptunenergy – firma OZE. Gdańskie przedsiębiorstwo, stawia sobie za nadrzędny cel dbałość o przyszłość naszej planety. Dlatego rozpowszechnianie wiedzy o odnawialnych źródłach energii i korzyściach płynących z ich użytkowania, są dla jej pracowników najważniejsze.

 Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zapotrzebowanie na czystą energię wciąż rośnie, a władze dążą do jak najszybszego wprowadzenia zmian w polskim systemie energetycznym, tak, aby użycie paliw kopalnych, zastąpić urządzeniami emitującymi jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń. Osoby, które zdecydują się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, mogą liczyć na wsparcie w ramach programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Jeśli ekologia jest dziedziną bliską twoim zainteresowaniom, możesz dołączyć do zespołu Neptun Energy. 

Fotowoltaika pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną

Słowo „fotowoltaika” ostatnio odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Ale, co to właściwe znaczy? Jest to technika, która przekształca odnawialne źródło energii, czyli energię promieniowania słonecznego, w prąd stały. Produktami, które sprzedaje i montuje Neptun Energy są panele fotowoltaiczne, konwertery, zwane tez falownikami, które zamieniają stały, generowany przez z energię słoneczną w prąd zmienny, czyli taki, jakiego używamy w gniazdkach elektrycznych.

Jeśli niebo jest zachmurzone i panele fotowoltaiczne nie mają dobrego dostępu do energii słonecznej, przydaje się optymalizator mocy. To urządzenie monitoruje pracę poszczególnych paneli i usprawnia pracę najsłabszego ogniwa, co wpływa na poprawę generowania energii przez całą instalację. Jeśli zdecydujesz się na zakup magazynu prądu, to będzie on gromadził wszelkie nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Gdy magazyn się zapełni, będziesz mógł z nich skorzystać. Zainstalowanie urządzeń fotowoltaicznych to niezależność energetyczna od dostawców zewnętrznych. Pozwala zaoszczędzić nawet 90 proc. na rachunkach za prąd. 

Pompa ciepła – ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania 

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie, wytwarzające energię cieplną bez użycia paliw kopalnych. Istnieją modele ogrzewające nie tylko powietrze w domu, ale także wodę używaną w gospodarstwie. One także wykorzystują odnawialne źródła energii, chociaż są zasilane prądem elektrycznym. Pobierają chłodniejsze powietrze z zewnątrz, natomiast czynnik grzewczy podnosi jego temperaturę. Następnie powietrze pompowane jest do pomieszczeń.

To doskonała alternatywa wobec pieców „kopciuchów” działających na paliwa kopalne, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W Neptun Energy zaopatrzymy się w jednostkę główną, wymiennik ciepła, panele sterowania oraz zbiorniki buforowe. 

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!